Umiejętności językowe można nabywać i rozwijać w każdym wieku. Jak skutecznie uczyć się języka obcego po 60-tce? Zapraszam na 6 elementów, o których musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz naukę.
Jak skutecznie uczyć się języka obcego po 60-tce?
1. Wyznacz cel
Określenie, czego chcemy się nauczyć i w jaki sposób później wykorzystać zdobytą wiedzę, jest podstawą procesu uczenia się języka. Sam cel pomaga również przyspieszyć proces nauki, gdyż wiadomo, na czym się skupić.
Inaczej będzie wyglądała nauka (jej długość i intensywność), gdy ktoś chce złapać podstawy potrzebne w podróży, a inaczej, gdy ktoś chce np. na emeryturze przeprowadzić się do innego kraju (bądź spędzać w nim zimę).
Na samym początku warto zastanowić się, dlaczego chce się nauczyć języka. Może celem będzie wyjechanie na wakacje do innego kraju, może czytanie literatury w oryginale. Dla innych celem może być porozumienie się z synową bądź zięciem.
Każdy dla siebie powinien znaleźć cel, który będzie go motywował do nauki.

2. Nauka jest procesem
Nauka języka jest procesem rozciągniętym w czasie. Podstawowych 100 słów jesteś w stanie nauczyć się w tydzień lub dwa. Może to być baza, z której skorzystasz w czasie wakacyjnego wyjazdu.
Jeśli jednak chcesz w miarę swobodnie porozumiewać się w obcym języku, trzeba zarezerwować na to przynajmniej dwa lata.
W czasie procesu nauki będą dni, kiedy wszystko przyjdzie Ci łatwo, i takie, w których nic nie będzie składało się w spójną całość. To normalne i nie ma co się zrażać.

3. Regularność
Bardzo ważnym elementem nauki języka jest regularność. Najlepiej na naukę poświęcać nieco czasu każdego dnia. Wiele programów i aplikacji do nauki języków pozwalają ustawić ilość materiału przerabianego codziennie (np. można dostosować liczbę słówek do własnych możliwości czasowych).
Na początek nauki polecam aplikację Duolingo, która pozwala poznać podstawy ponad 10 języków obcych (można wybrać dowolny).
W regularnej nauce pomóc może znalezienie towarzysza do nauki. Wzajemne motywowanie się pomaga poradzić sobie w trudniejszych momentach oraz zmniejsza prawdopodobieństwo porzucenia nauki.

4. Chłoń język wszystkimi zmysłami
Nauka języka obcego powinna aktywizować wszystkie zmysły i jednocześnie odbywać się również w trakcie wykonywania codziennych czynności.
Może są zagraniczne piosenki, które wpadły Ci w ucho wiele lat temu albo takie, które regularnie słyszysz w radio? Dzięki nauce języka możesz w końcu zrozumieć, co piosenkarz chciał przekazać.
Warto również oglądać nagrania, a docelowo również filmy, w języku, którego się uczysz. Na początek świetnie sprawdzają się bajki, gdyż stosowany w nich zasób słów jest niewielki i można w łatwy sposób osłuchać się z językiem.
Podobnie sprawdzają się krótkie artykuły ze świata. Pozwalają dowiedzieć się więcej o wydarzeniach w różnych zakątkach globu i jednocześnie poszerzyć słownictwo. W przypadku nauki języka niemieckiego bardzo dobry jest serwis Deutsche Welle.
Nauka języka może być również sposobem na poznanie kuchni danego kraju. Przygotuj tradycyjną potrawę państwa, którego języka chcesz się nauczyć. Nie tylko zjesz coś dobrego, ale również możesz nauczyć się nazw składników w innym języku!
Przepis na scotch eggs, czyli jajka po szkocku, według przepisu Jamie’go Olivera możecie znaleźć tutaj (po angielsku).
Z czasem warto rozważyć zmianę języka w telefonie na ten, którego się uczymy.

5. Komunikatywność
Język jest platformą, tworzywem służącym do porozumiewania się. Najważniejsza jest umiejętność przekazania naszej intencji oraz globalne rozumienie tego, co chcą przekazać Ci inni.
W przypadku nauki języków obcych, szczególnie na początku nie sprawdza się perfekcjonizm. Chodzi o to, abyśmy potrafili się „dogadać”, a do tego potrzeba naprawdę niewielkiej ilości słów.
Odwiedziłem w swoim życiu ponad 70 krajów. W większości przypadków nie znałem oficjalnego języka odwiedzanych państw. Do podstawowej komunikacji w podróży wystarczy tak naprawdę 100-200 słów.
Na początek warto nauczyć się liczebników, podstawowych czasowników, rzeczowników związanych z transportem, jedzeniem, noclegami, określeń odległości i kierunku (blisko, daleko, prawo, lewo itd.) oraz pytajniki.
Kolejnym krokiem będzie nauka najpopularniejszych słów. Okazuje się, że w języku angielskim 800 słów pojawia się w 80% sytuacji komunikacyjnych.

6. Kontakt z native speakerem
Mianem native speakera określa się rodowitego użytkownika języka. My (Polacy) jesteśmy native speakerami języka polskiego, a Brytyjczycy – języka angielskiego.
Osoby, które wyjeżdżają po raz pierwszy za granicę, zwykle doświadczają szoku – tempo, melodia i słownictwo używane przez rodzimych użytkowników języka jest inne niż na lekcjach czy w książkach. Zwykle spotkane osoby mówią o wiele szybciej, mniej wyraźnie i używają nieznanych nam skrótów.
Aby uniknąć niemiłych rozczarowań, warto od początku oswajać się ze sposobem mówienia typowym dla kraju, którego język chcemy opanować. Na YouTube znajdziecie wiele filmików i kursów prowadzonych przez native speakerów.
Wiele darmowych kursów stacjonarnych (np. w bibliotekach) prowadzonych jest również przez obcokrajowców, którzy przeprowadzili się do naszego kraju.
Kontakt z native speakerem może być również pisemny. Strony takie jak globalpenfriends.com czy www.penfriend-club.com pozwalają znaleźć przyjaciela do korespondencji.

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.
Przeczytaj również:
10 WSKAZÓWEK, JAK UTRZYMAĆ SPRAWNOŚĆ UMYSŁOWĄ W WIEKU 60+
KARTKA Z PODRÓŻY #1: CZEGO MOŻEMY NAUCZYĆ SIĘ OD WIETNAMCZYKÓW?
KARTKA Z PODRÓŻY #2: CZEGO MOŻEMY NAUCZYĆ SIĘ OD JAPOŃCZYKÓW?
KARTKA Z PODRÓŻY #3: INDIE – W NAJWIĘKSZEJ DEMOKRACJI ŚWIATA
BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA #3: ODKRYWAJĄC ODLEGŁE LĄDY
TEMAT MIESIĄCA: PODRÓŻE (LIPIEC 2020)