fbpx

Sprawny umysł na lata

Kiedy warto ćwiczyć pamięć? Test aktywności umysłowej dla osób 60+

by Piotr Łącki
Test aktywności umysłowej dla osób 60+

Kiedy warto pomyśleć o ćwiczeniach pamięci na emeryturze? Przygotowałem krótki test, który pozwoli określić Twój poziom aktywności umysłowej. 

Kiedy warto ćwiczyć pamięć? Test aktywności umysłowej dla osób 60+

INSTRUKCJA

Poniżej znajdziesz 10 stwierdzeń. Przeczytaj je uważnie, a później ustosunkuj się do nich za każdym razem, odpowiadając TAK lub NIE. Staraj się nie zastanawiać zbyt długo nad odpowiedzią. Po zakończeniu testu podsumuj liczbę odpowiedzi TAK oraz NIE. 

Zadanie językowe z wnukami

 

TEST AKTYWNOŚCI UMYSŁOWEJ

1. Po zakończeniu pracy zawodowej masz zdecydowanie mniej okazji, by „wysilić” swój umysł.  

2. Ćwiczysz umysł – od lat rozwiązujesz krzyżówki, przy czym większość haseł wpisujesz automatycznie. 

3. Twój umysł funkcjonuje dobrze i nie masz większych problemów z zapominaniem. W związku z tym nie czujesz potrzeby wykonywania ćwiczeń umysłowych.

4. Nie zastanawiałaś/eś się nad tym, jak przeciwdziałać chorobom neurodegeneracyjnym, których prawdopodobieństwo wystąpienia rośnie z wiekiem.  

5. Coraz częściej, gdy próbujesz przypomnieć sobie nazwisko znanej osoby bądź kogoś ważnego, zdarza Ci się odpowiedzieć: „Yy… mam to na końcu języka…” albo ”Wiedziałem, ale zapomniałem”.

6. Codziennie oglądasz telewizję, często ponad 3 godziny dziennie. 

7. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytałeś/aś mniej niż 6 książek.  

8. Coraz częściej zdarza Ci się pytać samego/samej siebie: „Co to ja miałem zrobić?”. Zapominanie oraz niemożność przypomnienia sobie pewnych informacji wywołuje u Ciebie stres. Czasem czujesz frustrację i bezsilność. 

9. Trzymasz się utrwalonych sposobów myślenia i działania; najczęściej używasz tej samej trasy, idąc na zakupy. Rzadko zdarza Ci się rezygnować ze swojej rutyny oraz podejmować spontaniczne decyzje. 

10. Nowości wywołują u Ciebie dyskomfort. W czasie ostatniego roku nie nauczyłeś/aś się niczego nowego. 

Łamigłówki na emeryturze bestseller 2024

JAK ROZUMIEĆ WYNIK TESTU? 

Im częściej pojawiała się u Ciebie odpowiedź „TAK”, tym większa jest potrzeba, aby podejmować więcej wysiłku umysłowego. 

8-10 x „TAK” – dominuje u Ciebie bierny styl spędzania czasu i brakuje aktywności, które stanowią wyzwanie dla Twojego umysłu. Czas działać, gdyż bez ćwiczeń możliwości poznawcze będą maleć, a skutki gorszego funkcjonowania umysłu mogą stać się bardziej odczuwalne. Wiele użytecznych informacji znajdziesz w tym artykule. Do roboty!

5-7 x „TAK” – podejmujesz wyzwania dla umysłu, zdecydowanie jednak posiadasz spore rezerwy i możesz jeszcze dużo zrobić, by zapewnić swojemu mózgowi więcej wyzwań. Jesteś dopiero na początku drogi, by zadbać o umysł. Potrzebna jest Twoja inicjatywa i regularne stawianie wyzwań przed umysłem. Wiele ćwiczeń znajdziesz tutaj.

3-4 x „TAK” – widać, że świadomie podchodzisz do dbania o swój umysł i utrzymania sprawności umysłowej z wiekiem. Gratuluję postawy! Są jednak rzeczy, które nadal możesz usprawnić. Zadbaj o to, by wyzwania umysłowe pojawiały się każdego dnia. Pomóc mogą Ci w tym drukowane zestawy ćwiczeń.

1-2 x „TAK” – wykazujesz się proaktywną postawą i podejmujesz wiele działań, które służą utrzymaniu sprawności umysłowej. Myślę, że dla wielu osób możesz być wzorem do naśladowania. Tak trzymać! W Twoim przypadku polecam złożone czynności poznawcze – naukę języka obcego, kurs tańca czy granie na instrumencie. 

Często spotykam się ze stwierdzeniem: „Moja pamięć działa dobrze, nie mam potrzeby wykonywać żadnych ćwiczeń” albo „Od 20 lat rozwiązuję krzyżówki i w ten sposób ćwiczę pamięć”. Jakiś czas temu na stronę trafił artykuł o fałszywych przekonaniach o uczeniu się i ćwiczeniu pamięci. Zapraszam wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji go przeczytać. 

Newsletter

Przeczytaj również: 

Ćwiczenia umysłowe do wykonania poza domem

10 wskazówek, jak utrzymać sprawność umysłową w wieku 60+

6 sposobów, by trenować pamięć w wieku 60+

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

Test aktywności umysłowej dla osób 60+, Publikacja: grudzień 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content