Wrocław to piękne miasto z niezwykłą historią. Kilka narodów i kultur przyczyniło się do jego rozwoju na przestrzeni wieków. Nie bez przyczyny zostało określone przez brytyjskiego historyka Normana Daviesa jako mikrokosmos. Spacerownik senioralny po Wrocławiu zawiera osiem tras zwiedzania. Jest projektem realizowanym we współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora.
Spacerownik senioralny po Wrocławiu
Spacerownik po Wrocławiu – jak to wszystko się zaczęło?
Kiedyś, podczas spotkania autorskiego poświęconego mojej książce o utrzymaniu sprawności fizycznej i umysłowej w wieku 60+, pt. Żyj pełnią życia, jego uczestnik podzielił się historią swoich sąsiadów.
By zadbać o swoją aktywność, postanowili odwiedzać różne części miasta. Raz w tygodniu wsiadali w autobus bądź tramwaj i kawałek po kawałku odkrywali Wrocław na nowo. Gdy się zmęczyli, siadali na ławce, jedli wcześniej przygotowaną kanapkę i pili herbatę z termosu. Tak po prostu.
To spotkanie zainspirowało mnie do organizacji wycieczek dla seniorów, a później w ramach wrocławskich Dni Gerontologii zaproponowałem wydanie „spacerownika” dla seniorów. Na propozycję przystanął dyrektor Wrocławskiego Centrum Seniora, Pan Robert Pawliszko.
Tak zaczęły się prace, których efektem będziecie mogli cieszyć się jesienią 2020 roku.
Do tworzenia ośmiu tras wycieczkowych zaprosiłem przewodnika i psychologa Damiana Susła. Dzieląc to samo wykształcenie i pasje do miasta, staraliśmy się w interesujący sposób przedstawić historie ukryte za fasadami budynków.
Do kogo skierowany jest Spacerownik senioralny po Wrocławiu?
Przewodnik skierowany jest zarówno do mieszkańców miasta, jak i osób odwiedzających Wrocław. To pozycja dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o stolicy Dolnego Śląska.
Spacerownik został tak zaprojektowany, aby odkryć nie tylko najbardziej popularne miejsca Wrocławia, ale również zejść z utartego turystycznego szlaku. Po przejściu ośmiu tras zdobędziesz kompleksową wiedzę o mieście.
Turystyka miejska ma olbrzymi potencjał – pozwala na stymulację fizyczną i umysłową. Możliwość zdobycia nowej wiedzy, odwiedzenia mniej znanych miejsc i dyskusji o zmianach, jakie zaszły w mieście, stanowią znaczącą stymulację dla ciała i umysłu.
Głęboko wierzę, że warto odkryć Wrocław bądź uzupełnić wiedzę o najważniejszych obiektach naszego miasta.
Na tej samej zasadzie można odkrywać miasta i regiony naszego kraju, w których mieszkacie. Jeśli znacie podobne inicjatywy, dajcie znać – chętnie napiszę o nich na stronie.
Co zawiera Spacerownik senioralny po Wrocławiu?
Spacerownik senioralny po Wrocławiu zawiera osiem tras po stolicy Dolnego Śląska:
Na wrocławskim Rynku
Wrocław klasycznie
Pomniki Wrocławia
Dzielnica Czterech Wyznań
Wzdłuż ulicy Świdnickiej
Wrocław – miasto nad Odrą
W stronę nowoczesności – Hala Stulecia i WUWA
Alternatywna strona miasta
Przemierzenie każdej z tras nie potrwa dłużej niż 2 godziny. W zależności od wybranej trasy przemierzycie pomiędzy 1 a 2 kilometrami. Opis każdej wycieczki zawiera ponadto informacje o toaletach znajdujących się na jej trasie oraz o miejscach, gdzie można przysiąść.
Kiedy Spacerownik senioralny po Wrocławiu będzie dostępny?
Prace nad Spacerownikiem weszły w ostatnią fazę. Będzie wydany przez Wrocławskie Centrum Seniora i zostanie udostępniony bezpłatnie.
Premiera planowana jest na jesień 2020 roku. Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku, a poinformuję Cię, gdy tylko Spacerownik będzie dostępny.
Potrzebujesz wsparcia przy tworzeniu lokalnego przewodnika? Odezwij się, korzystając z formularza zgłoszeniowego.
Chcesz zorganizować zwiedzanie Wrocławia z autorem Spacerownika? Zapraszam do kontaktu.