Zapraszam do poszerzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa i prywatności w sieci, nowoczesnej komunikacji, interaktywnej nauki języków obcych, tworzenia w Internecie oraz higienie korzystania z urządzeń elektronicznych.
TEMAT MIESIĄCA: Senior w świecie nowych technologii (listopad 2020)
Nowe technologie zmieniają świat, w którym żyjemy. 28 lat temu wystartowała w Polsce pierwsza sieć telefonii komórkowej. Niecałe trzy dekady później nosimy w kieszeni sprzęt o mocy obliczeniowej komputera, a obsługa urządzeń podłączonych do Internetu stanowi podstawową kompetencję, pozwalającą na partycypowanie we współczesnym społeczeństwie informacyjnym.
Nowe technologie pozwalają nam komunikować się szybciej, pomagają załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu, ułatwiają uczenie się nowych rzeczy, umożliwiają zbieranie wspomnień, dzielenie się wrażeniami i przemyśleniami. Z drugiej zaś strony wątpliwości wielu osób budzi sposób wykorzystania przez firmy zbieranych o nas danych czy bezpieczeństwo poruszania się po rzeczywistości wirtualnej.
Coraz więcej ludzi narzeka na nadmiar informacji i docierających do nas bodźców oraz zauważa istotne problemy z koncentracją. Niektórzy autorzy postulują wręcz wylogowanie umysłu, czyli świadome ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych.
W listopadzie przyjrzeliśmy się bliżej światowi nowych technologii. Poniżej znajdziesz listę opublikowanych artykułów.
W SIECI NA EMERYTURZE. JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO I PRYWATNOŚĆ W INTERNECIE W WIEKU 60+?
Dane pokazują, że coraz więcej osób po 60-ce korzysta z Internetu, portali społecznościowych oraz zakupów online. Okazuje się jednak, że jeszcze nie wszyscy potrafimy zadbać o bezpieczeństwo i zachowanie prywatności w sieci. Zapraszam na 10 wskazówek, które pomogą pewnie i bezpiecznie poruszać się po świecie wirtualnym. Dowiedz się więcej.
KOMUNIKACJA XXI WIEKU – JAK BYĆ W KONTAKCIE W INTERNECIE?
Potrzeba relacji społecznych i kontaktów z innymi ludźmi jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Już starożytni podkreślali rolę kontaktów z innymi. Arystoteles pisał, że człowiek jest istotą społeczną, a życie poza społeczeństwem jest możliwe jedynie w przypadku bogów i bestii. Jak komunikować się w XXI wieku? 4 komunikatory, które powinien znać każdy w wieku 60+. Dowiedz się więcej.
PSYCHOLOGICZNE WYKŁADY ONLINE DLA SENIORÓW
Pandemia koronawirusa mocno zmieniła nasze życie oraz sposób spędzania czasu. Władze namawiają do pozostania w domu. Szczególnie w tym momencie istotne jest zatroszczenie się o osoby starsze, w tym o ich stan psychofizyczny. Zapraszam instytucje senioralne do organizacji wykładów online. Dowiedz się więcej.
4 APLIKACJE DO NAUKI JĘZYKA OBCEGO W WIEKU 60+
Języków obcych można uczyć się w każdym wieku. Eksperci podkreślają, że przyswajanie przez dłuższy czas czegoś nowego i złożonego (jak np. język obcy) korzystnie wpływa na starzejący się umysł. Nauka coraz częściej przenosi się do świata cyfrowego. Jakie aplikacje warto zainstalować do nauki języka obcego na emeryturze? Dowiedz się więcej.
ŚWIAT NOWYCH TECHNOLOGII BEZ TAJEMNIC W WIEKU 60+
Obsługa urządzeń połączonych z Internetem jest podstawową kompetencją współczesnego świata. Jak wspomagać osoby, które jeszcze tego nie potrafią? Gdzie uzupełnić swoją wiedzę, by sprawniej i bezpieczniej poruszać się w Internecie? Zapraszam na zestawienie polecanych treści dostępnych online. Dowiedz się więcej.
O PORZĄDKOWANIU PO SOBIE PRZED ŚMIERCIĄ
Listopad jest miesiącem, w którym myśli wielu z nas kierują się w stronę osób, które odeszły oraz spraw ostatecznych. Nie sposób w tym miesiącu nie poruszyć tego tematu. Döstädning to szwedzkie słowo, które oznacza wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy i zaprowadzanie porządku w domu, kiedy czujemy, że zbliża się moment końca ziemskiej egzystencji. Co zrobić, aby najbliżsi zachowali po nas jedynie miłe wspomnienia? Na to pytanie w swojej książce stara się odpowiedzieć Margareta Magnusson.
ZOSTAŃ TWÓRCĄ W INTERNECIE NA EMERYTURZE
Jak zbierać wspomnienia, dzielić się wrażeniami, przemyśleniami, muzyką i wiedzą w świecie cyfrowym? Zapraszam na przegląd różnych sposobów, które z pożytkiem pozwolą wykorzystać czas w Internecie na emeryturze. Dowiedz się więcej.
HIGIENA KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH. 9 PORAD ZDROWEGO UŻYTKOWANIA
Badania pokazują, że częste i intensywne korzystanie z urządzeń podpiętych do Internetu oraz mediów społecznościowych pogarsza koncentrację, negatywnie wpływa na jakość snu oraz samopoczucie. Co robić, by zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia tych objawów? Jak minimalizować ich negatywny wpływ na nasze ciało i umysł? Dowiedz się więcej.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!
W temacie nowych technologii przeczytaj również:
6 APLIKACJI NA TELEFON, KTÓRE POWINNA ZNAĆ KAŻDA OSOBA 60+
TECHNIKA W SŁUŻBIE SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ SENIORA. JAK MONITOROWAĆ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ W WIEKU 60+?
JAK NOWOCZEŚNIE UCZYĆ OSOBY 60+? O GRACH MIEJSKICH W EDUKACJI SENIORÓW
Senior w świecie nowych technologii, publikacja: listopad 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.