fbpx

Ćwiczenia umysłowe dla młodych duchem na cały rok

10 miejsc, do których chcesz pojechać na emeryturze

by Piotr Łącki
10 miejsc, do których chcesz pojechać na emeryturze

Każdy z nas ma w głowie jakieś miejsca, które chciałby odwiedzić, albo podróżnicze marzenia. Zapraszam na artykuł o podróżowaniu oraz do stworzenia własnej listy miejsc, do których chcielibyście pojechać na emeryturze. Przygotowałem ściągę, która może Wam pomóc w wyborze miejsc. 

10 miejsc, do których chcesz pojechać na emeryturze

Podróże w przestrzeni i w głąb siebie

Do podróżowania i odkrywania nowych miejsc mam bardzo osobisty stosunek. Pod koniec studiów zrealizowałem największe wówczas marzenie podróżnicze – przejazd Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku. 

Podróż, która miała być ostatnią długą wyprawą czasów studenckich, zmieniła moje życie i poszerzyła perspektywy. Nie byłbym w tym miejscu, w którym właśnie się znajduję, gdyby nie ta dwumiesięczna wyprawa przez Rosję i Chiny.

Podróże to nie tylko kwestia odwiedzanych miejsc, ale i okazja do innego spojrzenia na siebie. To właśnie wtedy, gdy wychodzimy poza strefę komfortu, możemy lepiej poznać siebie (to co w sobie lubimy oraz co niekoniecznie). 

Odkrywanie innych krajów, ich jedzenia, sposobu spędzania czasu jest dla mnie zawsze okazją do przyjrzenia się naszej kulturze i zastanowienia się, co chciałbym przyswoić z innych. Są np. egzotyczne dania, które przygotowuję regularnie. Są narody, od których uczę się pogody ducha i optymizmu. 

Żołnierz spotkany w Indiach, fot. Piotr Łącki

Sama i bez dużego budżetu w podróży

Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie seniorka z mojej rodziny. W czasie ostatniego spotkania wyciągnęła ni stąd ni zowąd kalendarz, w którym ma zapisane miejsca i miejscowości, które chciałaby odwiedzić. Wiele było tam dawnych miast wojewódzkich.

Jej lista nie powstała za jednym razem. Co jakiś czas dopisuje tam miejsca, które z tego bądź innego powodu ją zainteresowały, bądź w których po prostu jeszcze nie była. Jeśli w tym momencie w Waszych głowach pojawia się myśl o tym, że zapewne dysponuje sporymi środkami na podróże albo ma zgraną paczkę znajomych, z którymi podróżuje, to na oba te pytania odpowiedź brzmi: „nie”. Często podróżuje sama, a do emerytury dorabia. 

Najbardziej w jej opowieści urzekło mnie to, że nie skupia się na przeciwnościach, tylko szuka sposobów, by zobaczyć jak najwięcej. 

Seniorzy z Jeleniej Góry nauczyli mnie przed laty, że „kto chce, znajdzie sposób, a kto nie chce, znajdzie powód”. Zachęcam, wzorem seniorki z mojej rodziny, by szukać sposobów. Na początek zapraszam do stworzenia listy podróżniczych celów. 

Wcale nie muszą być to odległe miejsca, choć oczywiście mogą. Wszystko zależy od Was, Waszych potrzeb i możliwości.

CHCESZ ĆWICZYĆ PAMIĘĆ?
POLECAM ZESTAWY ĆWICZEŃ UMYSŁOWYCH!

Emerytura pełna energii pakiet książek psychologicznych

Jak zabrać się do tworzenia listy? Postępujcie według poniższej instrukcji

1. Przygotujcie kartkę papieru oraz długopis.

2. Wymieńcie miejsca w Waszym regionie, które chcielibyście odwiedzić. 
Z pewnością w Waszej okolicy są jakieś ciekawe miejsca, których dawno nie odwiedzaliście, a także zupełnie nowe obiekty i muzea zbudowane w ostatnich latach. Po prostu wypiszcie je wszystkie, a następnie wybierzcie swoich czterech faworytów. 

3. Dokąd zawsze chcieliście pojechać w naszym kraju, ale nigdy nie było okazji?
Dajcie sobie 20 minut na pomyślenie o tym i wypisanie wszystkich miejsc, które w jakiś sposób Was interesują. Przydatna może okazać się mapa. Warto wrócić do tej listy po kilku dniach i jeszcze ją uzupełnić bądź dokonać korekt. Gdy będziecie mieli poczucie, że lista jest kompletna, zakreślcie cztery miejsca, które chcecie odwiedzić w pierwszej kolejności

4. Dokąd chcielibyście pojechać w Europie?
Nie dajcie się wewnętrznej cenzurze. Po prostu wypiszcie te miejsca, które od dawna chodziły Wam po głowie.
W poszukiwaniu inspiracji możecie zajrzeć do artykułu, w którym wymieniłem 5 krajów w Europie oraz do tekstu o polecanych miastach niedaleko Polski (już w czwartek na stronie). 

5. Wybierzcie:
– jedno miejsce w regionie, które chcecie odwiedzić w najbliższym miesiącu;
– jedno miejsce w Polsce, które chcecie odwiedzić w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy;
– jedno miejsce w Europie, które chcecie odwiedzić w ciągu roku. 

Brawo! Tak powstała Wasza prywatna lista 10 miejsc, do których chcecie pojechać. 

6. Zacznijcie planowanie.
Plany podróżnicze można realizować z rodziną, znajomymi, biurami podróży bądź na własną rękę. Jeśli interesuje Was ta ostatnia forma, to za kilka dni podzielę się wskazówkami, o czym warto pamiętać i czego unikać. Zapraszam na kolejny artykuł! 🙂 

Senior w podróży

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku

10 miejsc, do których chcesz pojechać na emeryturze; publikacja: czerwiec 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content