fbpx

Sprawny umysł na lata

10 miejsc, do których chcesz pojechać na emeryturze

by Piotr Łącki
10 miejsc, do których chcesz pojechać na emeryturze

Każdy z nas ma w głowie jakieś miejsca, które chciałby odwiedzić, albo podróżnicze marzenia. Zapraszam na artykuł o podróżowaniu oraz do stworzenia własnej listy miejsc, do których chcielibyście pojechać na emeryturze. Przygotowałem ściągę, która może Wam pomóc w wyborze miejsc. 

10 miejsc, do których chcesz pojechać na emeryturze

Podróże w przestrzeni i w głąb siebie

Do podróżowania i odkrywania nowych miejsc mam bardzo osobisty stosunek. Pod koniec studiów zrealizowałem największe wówczas marzenie podróżnicze – przejazd Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku. 

Podróż, która miała być ostatnią długą wyprawą czasów studenckich, zmieniła moje życie i poszerzyła perspektywy. Nie byłbym w tym miejscu, w którym właśnie się znajduję, gdyby nie ta dwumiesięczna wyprawa przez Rosję i Chiny.

Podróże to nie tylko kwestia odwiedzanych miejsc, ale i okazja do innego spojrzenia na siebie. To właśnie wtedy, gdy wychodzimy poza strefę komfortu, możemy lepiej poznać siebie (to co w sobie lubimy oraz co niekoniecznie). 

Odkrywanie innych krajów, ich jedzenia, sposobu spędzania czasu jest dla mnie zawsze okazją do przyjrzenia się naszej kulturze i zastanowienia się, co chciałbym przyswoić z innych. Są np. egzotyczne dania, które przygotowuję regularnie. Są narody, od których uczę się pogody ducha i optymizmu. 

Żołnierz spotkany w Indiach, fot. Piotr Łącki

 

Sama i bez dużego budżetu w podróży

Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie seniorka z mojej rodziny. W czasie ostatniego spotkania wyciągnęła ni stąd ni zowąd kalendarz, w którym ma zapisane miejsca i miejscowości, które chciałaby odwiedzić. Wiele było tam dawnych miast wojewódzkich.

Jej lista nie powstała za jednym razem. Co jakiś czas dopisuje tam miejsca, które z tego bądź innego powodu ją zainteresowały, bądź w których po prostu jeszcze nie była. Jeśli w tym momencie w Waszych głowach pojawia się myśl o tym, że zapewne dysponuje sporymi środkami na podróże albo ma zgraną paczkę znajomych, z którymi podróżuje, to na oba te pytania odpowiedź brzmi: „nie”. Często podróżuje sama, a do emerytury dorabia. 

Najbardziej w jej opowieści urzekło mnie to, że nie skupia się na przeciwnościach, tylko szuka sposobów, by zobaczyć jak najwięcej. 

Seniorzy z Jeleniej Góry nauczyli mnie przed laty, że „kto chce, znajdzie sposób, a kto nie chce, znajdzie powód”. Zachęcam, wzorem seniorki z mojej rodziny, by szukać sposobów. Na początek zapraszam do stworzenia listy podróżniczych celów. 

Wcale nie muszą być to odległe miejsca, choć oczywiście mogą. Wszystko zależy od Was, Waszych potrzeb i możliwości.

Senior w podróży

Czas z wnukami

Jak zabrać się do tworzenia listy? Postępujcie według poniższej instrukcji

1. Przygotujcie kartkę papieru oraz długopis.

2. Wymieńcie miejsca w Waszym regionie, które chcielibyście odwiedzić. 
Z pewnością w Waszej okolicy są jakieś ciekawe miejsca, których dawno nie odwiedzaliście, a także zupełnie nowe obiekty i muzea zbudowane w ostatnich latach. Po prostu wypiszcie je wszystkie, a następnie wybierzcie swoich czterech faworytów. 

3. Dokąd zawsze chcieliście pojechać w naszym kraju, ale nigdy nie było okazji?
Dajcie sobie 20 minut na pomyślenie o tym i wypisanie wszystkich miejsc, które w jakiś sposób Was interesują. Przydatna może okazać się mapa. Warto wrócić do tej listy po kilku dniach i jeszcze ją uzupełnić bądź dokonać korekt. Gdy będziecie mieli poczucie, że lista jest kompletna, zakreślcie cztery miejsca, które chcecie odwiedzić w pierwszej kolejności

4. Dokąd chcielibyście pojechać w Europie?
Nie dajcie się wewnętrznej cenzurze. Po prostu wypiszcie te miejsca, które od dawna chodziły Wam po głowie.
W poszukiwaniu inspiracji możecie zajrzeć do artykułu, w którym wymieniłem 5 krajów w Europie oraz do tekstu o polecanych miastach niedaleko Polski (już w czwartek na stronie). 

5. Wybierzcie:
– jedno miejsce w regionie, które chcecie odwiedzić w najbliższym miesiącu;
– jedno miejsce w Polsce, które chcecie odwiedzić w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy;
– jedno miejsce w Europie, które chcecie odwiedzić w ciągu roku. 

Brawo! Tak powstała Wasza prywatna lista 10 miejsc, do których chcecie pojechać. 

6. Zacznijcie planowanie.
Plany podróżnicze można realizować z rodziną, znajomymi, biurami podróży bądź na własną rękę. Jeśli interesuje Was ta ostatnia forma, to za kilka dni podzielę się wskazówkami, o czym warto pamiętać i czego unikać. Zapraszam na kolejny artykuł! 🙂 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku

10 miejsc, do których chcesz pojechać na emeryturze; publikacja: czerwiec 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content