fbpx

Sprawny umysł na lata

10 sposobów, by przygotować się na emeryturę

by Piotr Łącki

Co zrobić, aby oswoić się ze zmianą trybu życia, która czeka nas po zakończeniu aktywności zawodowej? Zapraszam na 10 sposobów, by lepiej przygotować się na emeryturę.

10 sposobów, by lepiej przygotować się na emeryturę

1. Przygotuj się formalnie

Samo osiągniecie wieku emerytalnego bądź uzyskanie uprawnień emerytalnych nie sprawi, że co miesiąc na nasze konto trafi emerytura. ZUS co roku przesyła specjalne listy z prognozą emerytury, którego dokonuje na podstawie odprowadzonych składek.

Postępowanie w sprawie uzyskania emerytury wymaga jednak od Ciebie złożenia dokumentów potwierdzających przebyte okresy pracy i wysokości wynagrodzeń. Warto zawczasu sprawdzić, czy posiadasz wszystkie dokumenty.

Wcześniejsze zadbanie o kwestie formalne skróci czas oczekiwania na wypłatę pierwszej emerytury. Więcej informacji znajdziesz na stronie ZUS.

 

2. Oswój się ze zmianą

Na emeryturze czekają Cię duże zmiany. Zmieni się rytm życia, który towarzyszył Ci przez wiele lat. Zmianie na jej poszczególnych etapach będą towarzyszyły różne emocje. Mogą pojawić się ulga, żal, radość i smutek.

Po początkowej radości może pojawić się trudność w znalezieniu sobie miejsca i wypełnieniu czasu. Warto wiedzieć o tym, że proces adaptacji wymaga nieco czasu i poukładania na nowo pewnych spraw.

Trzeba zaakceptować, że pewien etap życia się zakończył, a zaczyna się inny.

3. Zapytaj emeryta/kę

Pomoc w odnalezieniu się w nowych warunkach mogą stanowić inne osoby, które wcześniej przeszły już na emeryturę. Zebrały już bezcenne doświadczenia z okresu przejściowego pomiędzy zakończeniem aktywności zawodowej a nowym etapem życia (który niektórzy żartobliwie określają jako bycie “stypendystą ZUSu”).

Rozmowa pozwoli dowiedzieć się, jak poradzili sobie z zagospodarowaniem czasu na emeryturze. Może być inspiracją do wprowadzenia pewnych zmian w życiu. Być może usłyszycie również, z czym mieli największe trudności.

7 rad seniorów dla przyszłych emerytów

Czas z wnukami

4. Przygotuj pożegnanie

Warto symbolicznie zamknąć etap pracy zawodowej. W firmach i instytucjach panują różne zwyczaje dotyczące pożegnania pracowników. Niektóre pomagają zorganizować takie wydarzenie, w innych jest to raczej inicjatywa pracownika i odbywa się w kameralnym gronie.

Niezależnie jednak od formy, możliwość ostatniego spotkania z kolegami i koleżankami w miejscu pracy jest ważnym przeżyciem dla wielu emerytów, z którymi rozmawiałem.

5. Zastanów się, jak wypełnisz czas

W czasie jednego z prowadzonych warsztatów usłyszałem od uczestniczki, że emerytura to czas, w którym w końcu nic nie musi, ale może. Większa ilość czasu może być z jednej strony sporym wyzwaniem. Z drugiej zaś otwierają się nowe możliwości, na które, z uwagi na życie zawodowe, nie zawsze starczało energii.

Większą ilość czasu można przeznaczyć na odpoczynek, ale również powrót do dawnych pasji i zainteresowań.

Znam również takie osoby, którzy postanowili wspomóc dzieci w wychowaniu wnuków czy zdecydowali się kontynuowanie pracy zawodowej w zmniejszonym wymiarze czasu, aby stopniowo oswajać emeryturę. Niezależnie od obranej drogi, posiadanie planu jest lepsze niż jego brak.

6. “Przegląd techniczny”

Wraz z przejściem na emeryturę coraz ważniejsze staje się monitorowanie stanu zdrowia. Jest to o tyle spore wyzwanie, że kolejki i czas oczekiwania do lekarzy specjalistów są bardzo długie. Pewną wskazówką w tym zakresie podzieliła się ze mną seniorka z Jeleniej Góry.

Powiedziała mi, że raz w roku robi sobie “przegląd techniczny”, czyli prosi lekarza rodzinnego o skierowania na badania i do specjalistów. W ten sposób sprawdza swój stan zdrowia.

Artykuł poświęcony „przeglądowy technicznemu”znajdziesz tutaj.

7. Zadbaj o sprawność fizyczną i umysłową

Monitorowanie stanu zdrowia jest fundamentem, na tym jednak nasze starania nie powinny się kończyć.

Dbanie o utrzymanie sprawności fizycznej i umysłowej najlepiej rozpocząć, gdy jesteśmy sprawni i nic poważnego nam nie dolega. Jest to szczególnie istotne, jeśli z różnych powodów w ostatnich latach mniej uwagi poświęcaliśmy ćwiczeniom fizycznym.

Wyrobienie nowych nawyków jest trudniejsze z wiekiem i wymaga więcej wysiłku. Zdecydowanie jednak jest możliwe. Nasz mózg również musi się “spocić”, aby funkcjonować na najwyższych obrotach.

Zajrzyj do działu Zdrowie i ciało po wskazówki, jak zadbać o ciało oraz do działu Sprawność umysłowa po ćwiczenia dla mózgu.

8. Pomyśl o aktywnościach poza domem

W ostatnich latach poszerza się oferta różnego rodzaju zajęć oferowanych dla osób 60+. Kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, organizacje pozarządowe i kulturalne oraz samorządy organizują dedykowane wykłady, warsztaty i wycieczki.

W wielu miejscach dzieje się tyle, że niektórzy seniorzy mają grafik zajęć wypełniony po brzegi. Wiele firm oferuje znaczne zniżki dla seniorów. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

9. Mieszkanie/dom

Koniec aktywności zawodowej i początek emerytury również dobry czas, aby zastanowić się nad sytuacją mieszkaniową. Wiele małżeństw żyje w dużych mieszkaniach, które były urządzane w czasach, gdy w domu mieszkały dzieci.

W wielu przypadkach metraż jest zdecydowanie większy niż potrzeby. Rachunki są wysokie, sprzątania dużo.

Niektórzy z nich podejmują decyzję, aby sprzedać nieruchomość bądź wymienić ją na mniejsze mieszkanie. Zmiana pozwala uniknąć na starość budynków bez windy czy przystosować łazienkę do mniejszej mobilności, która kiedyś przyjdzie.

Zdecydowanie łatwiej wykonać taką zmianę po 60-tce niż w wieku 70-80 lat.

10. Cele i plany na przyszłość

Posiadanie planów i celów na przyszłość jest (obok optymistycznej postawy) jednym z czynników, które naukowcy wskazują jako istotny, by cieszyć się długim życiem. Japończycy nazywają to ikigai. Jest to cel, dla którego rano warto wstać z łóżka.

Nie muszą być to wielkie plany niczym Aleksander Doba, który na emeryturze postanowił przepłynąć Atlantyk (i finalnie zrobił to trzykrotnie!). Cele powinny być dostosowane do naszych możliwości. Dobrze, jeśli bazują na naszych pasjach i zainteresowaniach. A może na emeryturze pojawiły się nowe?

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

You may also like

Skip to content