Niedaleko naszych granic można znaleźć przepiękne miasta o ciekawej historii i niezwykłej architekturze. Wiele z nich można odwiedzić w ramach krótkiego wyjazdu. Jakie miejsca u naszych sąsiadów warto odwiedzić? Zapraszam na subiektywną listę miast wartych odwiedzenia.
7 ciekawych miast niedaleko Polski do odwiedzenia na emeryturze
Podróżowanie w pandemii
Zapewne niektórzy z Was będą mieli obawy przed podróżowaniem w czasie trwania pandemii. Jeśli myśl o podróży w obecnej sytuacji wywołuje u Was dyskomfort, warto poczekać z wyjazdem. Tym bardziej że przepisy dotyczące pobytu za granicą często zmieniają się z dnia na dzień, a niektóre kraje ograniczyły ruch turystyczny. Warto o tym pamiętać.
Pandemia jednak kiedyś się skończy. Planować podróż możecie już teraz. Dla mnie samo przygotowanie wyjazdu jest źródłem wielkiej radości.
7 ciekawych miast niedaleko Polski do odwiedzenia na emeryturze
DREZNO
Drezno znajduje się zaledwie 100 kilometrów od polskiej granicy. Zniszczone pod koniec II wojny światowej w nalotach dywanowych, obecnie jest jednym z najszybciej rozwijających się miast na wschodzie Niemiec.
Architektonicznie miasto stanowi raczej rzadko spotykane połączenie niesamowitego baroku i komunistycznej architektury.
Oprócz pobytu w lecie bardzo polecam odwiedzenie Drezna w grudniu, w czasie trwania jarmarków bożonarodzeniowych (jest ich w mieście kilkanaście!).
O tym, co warto zobaczyć w Dreźnie i okolicach, możecie dowiedzieć się na moim blogu podróżniczym.
BERLIN
Stolica Zjednoczonych Niemiec również znajduje się tuż za miedzą, bo jak inaczej określić współcześnie dystans mniej niż 100 km od naszej granicy?
Pierwsza wizyta w Berlinie będzie zapewne związana z poczuciem niedosytu, gdyż weekendowy wypad nie pozwala w pełni uchwycić różnorodności i wielokulturowości tego miasta.
Spacer od Siegessäule do Alexanderplatz (4,6 km) pozwala zobaczyć wiele ikonicznych budynków Berlina, a to jedynie początek miejskich eksploracji. Bardzo polecam piękną architekturę Gendarmenmarkt oraz Hackesche Höfe, pozostałości zimnej wojny (Checkpoint Charlie, pozostałości Muru Berlińskiego), alternatywny klimat Kreuzbergu czy podmiejski odpoczynek w Wannsee. Berlin jest również siedzibą jednych z najlepszych muzeów na świecie.
PRAGA
Jest jednym z najpiękniejszych miast Europy Środkowej. Znajduje się na wyciągnięcie ręki – przed pandemią działały bezpośrednie połączenia kolejowe i autobusowe do stolicy Czech.
To miasto, niezależnie od tego, ile razy je się odwiedza, ciągle zachwyca. Oprócz klasycznych miejsc do zobaczenia (zamek na Hradczanach, dzielnica Josefov, ratusz i rynek, Most Karola, Mala Straná) warto spojrzeć na Pragę z innej perspektywy. W tym kontekście bardzo polecam Osobisty przewodnik po Pradze Mariusza Szczygła.
Godne rekomendacji są również inne książki o Czechach tego autora: Gottland, Zrób sobie raj.
PETERSBURG
Dotychczas każdy wjazd na teren Federacji Rosyjskiej wymagał zaaplikowania o wizę, co było nieco skomplikowane, ale i kosztowne. Poluzowanie polityki wizowej, dotyczącej krótkich wyjazdów do Rosji, jest jedną z ciekawszych wiadomości dla podróżników od 2019 roku. Ułatwienie nie dotyczy całego kraju, a jedynie obwodu kaliningradzkiego oraz Petersburga i obwodu leningradzkiego.
Obecnie można odwiedzić Sankt Petersburg na okres do 8 dni bez klasycznej wizy. Jedyne, co trzeba zrobić, to zaaplikować o wizę elektroniczną przez tę stronę. Można na niej znaleźć również wszystkie aktualne wiadomości o e-wizie.
Dawna stolica Rosji, urzeczywistnione marzenie cara Piotra I, staje się dostępna na krótki wyjazd jak nigdy wcześniej. Twierdza Pietropawłowska, Ermitaż czy Peterhof to tylko kilka atrakcji wartych zobaczenia. Szczególnie ciekawy może być wyjazd w czasie białych nocy (druga połowa czerwca 2020), gdy nad miastem nie zapadają całkowite ciemności, a zmierzch przechodzi w brzask.
Liniami airBaltic można dolecieć z Warszawy (z przesiadką w Rydze) od 600 zł w dwie strony. Bezpośredni lot z Warszawy oferuje LOT.
WILNO
Wiele osób wybiera się do Wilna ze względów sentymentalnych, a jednymi z pierwszych skojarzeń z tym miastem są Ostra Brama i Adam Mickiewicz. Dobrze opisane atrakcje Wilna ze zdjęciami znajdziecie na tej stronie.
Od 2015 roku oficjalną walutą na Litwie jest euro. Podróż autobusem z Warszawy do Wilna trwa około 10 godzin. Warto podzielić ją na odcinki i po drodze zrobić przystanek w Białymstoku.
Jeśli macie nieco więcej czasu, polecam w ramach jednej podróży odwiedzić jeszcze Rygę i Tallin. Oba miasta były w ostatniej dekadzie Europejską Stolicą Kultury (odpowiednio w 2014 oraz 2011 roku).
GRODNO I KANAŁ AUGUSTOWSKI
Tak blisko, a jednocześnie tak daleko. Nie znam zbyt wielu ludzi, którzy wybraliby się nawet na krótki wyjazd na Białoruś. Prezydent Łukaszenka kilka lat temu zezwolił obywatelom Polski na pobyt bezwizowy.
Dotyczy to nie tylko osób, które przylecą na Białoruś przez lotnisko w Mińsku (wtedy można zostać na Białorusi do 30 dni). Od 2018 roku można wjechać bez wizy także na obszar Parku Kanał Augustowski (obejmuje również Grodno) oraz strefy turystyczno-rekreacyjnej Brześć (w obu przypadkach do 10 dni).
Trzeba wykupić ubezpieczenie, mieć wystarczające środki finansowe (25 € na dzień) na pobyt oraz dokument potwierdzający wykupienie usług turystycznych u certyfikowanego operatora działającego na obszarze stref. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie MSZ.
LWÓW
To miasto nazywane jest kulturalną stolicą Zachodniej Ukrainy, a wielokulturowa i wieloetniczna przeszłość Lwowa warta jest odkrycia. Miałem okazję mieszkać w tym mieście i od tej pory lubię co jakiś czas do niego wracać.
Lwów jest pełen polskich śladów, tu miało miejsce wiele ważnych wydarzeń historycznych (np. śluby lwowskie króla Jana Kazimierza). Niesamowity klimat ma Cmentarz Łyczakowski. Koniecznie trzeba odwiedzić również Cmentarz Orląt Lwowskich. Przepiękna jest architektura Starego Miasta.
Lwów posiada do tego wprost niezliczoną ilość restauracji i knajp, z których wiele z nich zostało urządzonych w niezwykle pomysłowy sposób. Kilka podróżniczych wpisów o Lwowie znajdziecie tutaj.
Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.