fbpx

Sprawny umysł na lata

8 sposobów na usprawnienie pamięci na emeryturze

by Piotr Łącki
8 sposobów na usprawnienie pamięci na emeryturze

Zadbać o pamięć można na różne sposoby. Zapraszam na osiem sposobów, które pomogą utrzymać sprawność umysłową w wieku 60+.

8 sposobów na usprawnienie pamięci na emeryturze

Potrawy z odległych krajów

Naucz się przygotowywać potrawy z różnych zakątków świata. Gotowanie angażuje wiele zmysłów naraz (wzrok, zapach, smak, dotyk), aktywując tym samym różne części mózgu. W czasie jedzenia postaraj się zidentyfikować pojedyncze składniki, zioła i przyprawy. 

Japońskie sushi, wietnamska zupa pho, jajka po szkocku, gruzińskie chaczapuri, jerk chicken (kurczak po jamajsku), portugalskie pastel de nata, indyjski chicken masala to tylko kilka potraw, które można przygotować we własnym domu. Wiele przepisów, często z filmami instruktażowymi, można znaleźć w Internecie. 

 

Umysłowy kalendarz adwentowy

 Zadania matematyczne w pamięci 

Staraj się regularnie rozwiązywać zadania matematyczne bez pomocy kartki i długopisu, telefonu czy komputera. Niezbędne obliczenia wykonuj w pamięci. Wiele ćwiczeń matematycznych znajdziesz w tym wpisie.

Jeśli pokusa skorzystania z pomocy jest zbyt duża, możesz proste zadania matematyczne wykonywać w czasie spaceru. Możesz np. w pamięci wymienić wielokrotności 7, aż do 105 (dla utrudnienia możesz rozpocząć od 105). Później na warsztat możesz wziąć inne liczebniki. 

Zadania matematyczne dla seniorów

Łamigłówki na emeryturze bestseller 2024

Nauka języka obcego

Nauka języka obcego aktywizuje wszystkie zmysły. Nauczenie się kilkuset słów w danym języku pozwala na komunikację w podstawowych sytuacjach życiowych oraz świetnie stymuluje nasz mózg. Niektórzy po pewnym czasie nauki zmieniają język w ustawieniach  telefonu komórkowego. 

Badania pokazują, że nauka czegoś nowego i złożonego przez dłuższy czas korzystnie wpływa na starzejący się umysł. O tym, jak skutecznie uczyć się języka obcego po 60-ce, napisałem w tym artykule. Kilka wskazówek przemyciłem również w zestawie ćwiczeń „Mózg w podróży na krańce Ziemi”.  

Jak skutecznie uczyć się języka obcego po 60-tce?

Ćwiczenie zapamiętywania

Stwórz listę (np. zakupową) i postaraj się ją zapamiętać. Po 1-1,5 h spróbuj przypomnieć sobie wszystkie zapisane na niej pozycje. Gdy nie masz problemów z podstawowymi listami, możesz utrudnić sobie zadanie, tworząc coraz dłuższe listy bądź wybierając trudniejsze pojęcia do zapamiętania. 

Zapamiętywanie jest skuteczniejsze, gdy odbywa się w dwóch kodach – wizualnym (wyobrażamy sobie coś) i werbalnym (słownym). Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule. 

Nowa aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne pozwalają m.in. na redukcję napięcia, lepsze dotlenienie mózgu i zwiększenie zasobów poznawczych, które przydadzą się, gdy rozwiązujemy zadania umysłowe czy uczymy się czegoś nowego. 

Nauka nowego sportu angażuje zarówno ciało, jak i umysł. Polecam np. nordic walking, jogę czy karate z Senseiem Mateuszem. Na początek jednak warto zapoznać się z dekalogiem sprawnego seniora

Karate dla seniora?! Czy to może się udać? 

Mapa z pamięci

Gdy odwiedzisz nowe miejsce albo po dłuższej przerwie ponownie znajdziesz się w mniej znanej okolicy, po powrocie do domu weź do ręki kartkę papieru oraz ołówek i postaraj się możliwie najwierniej odtworzyć przebytą trasę. Ćwiczenie to możesz powtarzać za każdym razem, gdy eksplorujesz nowe miejsca. 

Muzyka bez granic

Muzyka uspokaja, poprawia samopoczucie, uczy wrażliwości i poszerza sposoby wyrażania siebie. Nauka gry na instrumencie bądź śpiewanie w chórze, podobnie jak nauka języka obcego, stanowi wyzwanie dla pamięci, a tym samym – aktywizuje różne ośrodki w mózgu. 

W kontekście muzycznego przekraczania granic polecam film „Młodzi duchem”, o chórze, który swoją wspólną przygodę z muzyką zaczął po… osiemdziesiątce.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa

Koordynacja ręka-oko należy do złożonych umiejętności poznawczych. Warto pracować nad jej poprawą również po przejściu na emeryturę. Pomóc mogą w tym takie hobby jak rysowanie, malowanie, robienie na drutach czy układanie puzzli.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

8 sposobów na usprawnienie pamięci na emeryturze, publikacja: grudzień 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content