fbpx

Sprawny umysł na lata

Ćwiczenia pamięci dla seniorów. I nie tylko!

by Piotr Łącki
Ćwiczenia pamięci dla seniorów. I nie tylko!

Ćwiczenia pamięci dla seniorów

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia bezczynność umysłową wśród czynników ryzyka rozwoju demencji. Warto więc stawiać wyzwania przed umysłem i regularnie mierzyć się z ćwiczeniami, łamigłówkami oraz aktywnościami, które wykorzystują potencjał naszego umysłu.

Dobrze jest nie ulegać powszechnie powtarzanym mitom o uczeniu się oraz ćwiczeniu pamięci na emeryturze. Do najpopularniejszych z nich należą: „już niczego nie jestem w stanie się nauczyć”, „jestem na to za stary”, „uzupełniam krzyżówki i to wystarczy”, „wszystko dobrze funkcjonuje, to dlaczego mam ćwiczyć pamięć?”.

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że nigdy nie jest za późno, by aktywizować umysł. Jednocześnie dowodzą, że ćwiczenia, które bazują na wyuczonej wiedzy (np. rozwiązywanie krzyżówek), nie mają działania zapobiegawczego.

 

Niezwykle istotne jest, by „umysłowy fitness” stał się częścią naszej codziennej rutyny. Im więcej wyzwań intelektualnych stawiasz przed sobą, tym więcej powstaje nowych synaps (połączeń między komórkami nerwowymi) w mózgu. W ten sposób tworzymy tak zwaną rezerwę umysłową, która przyda się, by kompensować pojawiające się deficyty, gdy będziesz w zaawansowanym wieku.

Dziękuję za zainteresowanie moją publikacją. Jej podtytuł – I nie tylko! – odnosi się zarówno do przygotowanych zadań (będziemy ćwiczyli nie tylko pamięć), jak i samej grupy docelowej (to książka nie tylko dla seniorów!)

Czas z wnukami

ZAJRZYJ DO WNĘTRZA KSIĄŻKI – POBIERZ DEMO!

Ćwiczenia pamięci dla seniorów

Przejdź do sklepu, aby zakupić Ćwiczenia pamięci dla seniorów. I nie tylko!

Newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

Ćwiczenia pamięci dla seniorów. I nie tylko! Publikacja: wrzesień 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content