Badania pokazują, że częste i intensywne korzystanie z urządzeń podpiętych do Internetu oraz mediów społecznościowych pogarsza koncentrację, negatywnie wpływa na jakość snu oraz samopoczucie. Co robić, by zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia tych objawów? Jak minimalizować ich negatywny wpływ na nasze ciało i umysł?
Higiena korzystania z urządzeń elektronicznych i Internetu. 9 porad zdrowego użytkowania dla seniorów
1. Zainstaluj aplikację, która mierzy czas korzystania z komputera oraz telefonu komórkowego
Badania pokazują, że przy urządzeniach elektronicznych spędzamy więcej czasu niż nam się wydaje. Tygodniowe i miesięczne raporty generowane przez aplikację pozwalają dowiedzieć się, ile czasu spędzamy w sieci.
Wiedza jest pierwszym krokiem do zmiany. W tym kontekście ciekawa i pouczająca może być analiza, które strony internetowe i aplikacje „pożerają” najwięcej naszej uwagi. Jaką ilość czasu spędzanego przed urządzeniami elektronicznymi dopuszczają eksperci?
2. Dwie godziny dziennie to maksymalny czas korzystania z urządzeń elektronicznych w wolnym czasie
Taki wymiar czasowy pozwala według badaczy zachować zdrowy balans pomiędzy budowaniem oraz utrzymywaniem relacji i kontaktów w świecie rzeczywistym a światem wirtualnym.
Co ciekawe, tylko 9% wszystkich działań na Facebooku przypada na aktywną komunikację z innymi. Według badań większość czasu poświęcamy na przeglądanie aktualizacji – czyli pragniemy dowiedzieć się, co robią inni. Warto obserwować te osoby, instytucje i inicjatywy, z którymi chcesz aktywnie wchodzić w interakcje.
3. Wyłącz powiadomienia push
Powiadomienia push to niewielkie notyfikacje, które „wyskakują” na Twoim telefonie. Wysyłają je media społecznościowe i aplikacje, które w ten sposób chcą zwiększyć Twoją częstotliwość korzystania z ich usług. Im więcej czasu z nich korzystasz, tym większe są ich zyski. W nowoczesnym biznesie to Twoja uwaga jest dobrem, którą sprzedają reklamodawcom.
Ewolucyjnie jesteśmy „zaprogramowani”, by zdobywać jak najwięcej informacji (które kiedyś pozwalały naszym przodkom lepiej radzić sobie z zagrożeniami). Portale i media społecznościowe wykorzystują naszą genetyczną tendencję i bombardują nas bodźcami.
Wyłączenie powiadomień push sprawi, że rzadziej będziesz sięgał/a po telefon.
4. Odstaw urządzenia elektroniczne przed pójściem spać
Przestań korzystać z telefonu, tabletu, komputera co najmniej godzinę przed snem. Niektórzy do tej listy dodają czytniki e-booków. Przygotuj ciało i umysł na odpoczynek.
Czas ten można wykorzystać na czytanie książki w wersji papierowej.
5. Nie zabieraj telefonu do sypialni
Badania pokazują, że samo posiadanie telefonu obok siebie rozprasza oraz pogarsza sen. Niebieskie światło generowane przez telefon zmniejsza wydzielanie melatoniny (określanej jako hormonu snu).
Wniosek z badań jest prosty – lepiej nie mieć telefonu w sypialni, szczególnie gdy ma się problemy ze snem. Zdrowiej jest korzystać ze zwykłego budzika. Jeśli już musisz mieć komórkę w sypialni, najlepiej jest wyłączyć dźwięki.
6. Zarządzaj aktywnością cyfrową
Wyznacz czas sprawdzania SMS-ów i e-maili. Najlepiej robić to 1-2 razy w ciągu dnia. Częstsze sprawdzanie odwraca naszą uwagę i trudniej zmobilizować się nam do wykonania rzeczy, którymi właściwie chcielibyśmy się zająć.
Szczególnie, gdy zajmujesz się czymś ważnym, najlepiej nie mieć telefonu w tym samym pokoju. Dobrze również część dnia spędzać bez używania jakichkolwiek urządzeń elektronicznych.
7. Korzystaj oszczędnie z wiadomości
Gdyby literalnie przyjmować obraz świata prezentowany w mediach, to wokół nas mają miejsca same wojny, konflikty i napięcia na tle narodowościowym, ekonomicznym, etnicznym i religijnym.
W rzeczywiści świat jest o wiele bezpieczniejszy niż prezentują to media, a Hans Rosling w swojej książce Factfulness prezentuje pogląd, że żyjemy w najlepszym świecie od jego powstania.
Dla mediów zła wiadomość to dobra wiadomość, gdyż właśnie takie wydarzenia ściągają większą widownię. Podobnie jak sensacyjne, wyrwane z kontekstu zdanie osoby publicznej.
Na śledzenie bieżących wydarzeń najlepiej nie poświęcać więcej niż 30 minut dziennie, korzystając ze sprawdzonych źródeł oraz wypowiedzi specjalistów nieprzetworzonych przez serwisy informacyjne.
8. Ciesz się chwilami z najbliższymi
Gdy spotykasz się z rodziną lub znajomymi, wycisz telefon i trzymaj go z dala od siebie. Skoncentruj się na tych, z którymi spędzasz czas. Wzięcie telefonu do ręki może być „zaraźliwe” i wywołać efekt domina.
Znam osoby, które w czasie wspólnego obiadu nie pozwalają trzymać telefonu przy sobie ani na stole oraz domy, w których wszystkie telefony lądują na kuchennym blacie o godzinie 21.
9. Pamiętaj o aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna pozwala przeciwdziałać negatywnym skutkom korzystania z urządzeń elektronicznych (trudności z zasypianiem czy koncentracją). Andreas Hansen radzi, by na aktywność fizyczną powodującą przyspieszenie tętna poświęcać 45 minut 3 razy w tygodniu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o higienie korzystania z sieci i urządzeń elektronicznych?
Bardzo polecam książkę Wyloguj swój mózg szwedzkiego psychiatry Andreasa Hansena. Wiele z powyższych porad i przytaczanych w niniejszym artykule wyników badań pochodzi właśnie z tej publikacji.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!
Higiena korzystania z urządzeń elektronicznych, Publikacja: listopad 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.