Rękodzieło i majsterkowanie pozwala tworzyć przedmioty z pasji. Sposobów angażowania rąk (i umysłu) jest wiele. Zapraszam na manualne propozycje. Ta najdłuższa ze wszystkich hobbistycznych list zawiera aż 28 pomysłów!
Nowe hobby na emeryturze
To cykl artykułów, który zachęca do odświeżenia dawnych pasji oraz spróbowania czegoś nowego. Przygotowałem dla Was w sumie ponad 130 pomysłów, które możecie zrealizować na emeryturze, choć nie tylko. Zebrałem je w 8 list tematycznych.
Wszystkie artykuły cyklu znajdziecie w tym dziale. Lista nie jest zamknięta. Swoje propozycje piszcie w komentarzach, na stronie naszej społeczności na Facebooku albo e-mailowo: info@psychologdlaseniora.pl

Hobby manualne na emeryturze
1. Florystyka – może zamiast kupować bukiet, samemu go wykonać? Albo raz w tygodniu zadbać o kwietną aranżację do mieszkania? Piękno kwiatów, choć ulotne, pozwala wnieść powiew świeżości do domu. W Internecie znajdziecie wiele inspiracji i filmów instruktażowych.
2. Filcowanie – wełnę do filcowania da się dowolnie kształtować. Można przygotować ozdoby, broszki czy zabawki.
3. Malowanie po numerach –muszę przyznać, że w przedmiotach artystycznych byłem noga, a moje prace zawsze zbierały przeciętne oceny i komentarze, którymi nauczyciele próbowali delikatnie wyrazić, że artystą nigdy nie będę. Mimo wszystko jednak po latach spróbowałem malowania po numerach i muszę przyznać, że bardzo mnie to relaksuje.
4. Robienie na drutach – ktoś powie, że klasyk i stereotyp. Znam jednak takie miejsca, gdzie osoby na emeryturze uczą robienia na drutach młodszych od siebie, którzy nie mieli okazji nauczyć się tego od swoich babć. Warsztaty są w tym wypadku przyczynkiem do rozmowy i wymiany doświadczeń. Może warto takie spotkania zorganizować w Waszej okolicy?
5. Decoupage – to technika zdobienia polegająca na przyklejaniu na przygotowanej powierzchni (np. drewnianej) wzorów wyciętych z papieru (np. z serwetki). W ten sposób można przygotowywać piękne szkatułki czy nadać nowe życie puszkom do przechowywania produktów spożywczych.
6. Kaligrafia – to sztuka starannego i estetycznego pisania. Jej nauka miała kształtować charakter oraz cierpliwość. Gdybyście chcieli poćwiczyć kaligrafię w trzech językach, zapraszam do tego artykułu.
7. Origami – to wywodząca się z Chin, a rozwinięta w Japonii sztuka składania papieru. Na początek spróbujcie wykonać liska, a później klasykę origami – żurawia. Papierowe zwierzę to świetny drobiazg, który można podarować znajomym.
8. Patchwork – metoda szycia polegająca na łączeniu ze sobą mniejszych kawałków materiału. W ten sposób można przygotować poszewki na poduszki, dywaniki czy narzutę.
9. Modelarstwo – podobno moda na modelarstwo wraca. W Internecie można znaleźć imponującą liczbę samolotów, okrętów i pojazdów do sklejenia. Na początek warto wybrać modele o większej skali – żeby elementy nie były zbyt małe. To świetne zajęcie do wykonania z wnukami.
10. Masa papierowa – to świetne tworzywo do tworzenia masek czy makiet. Kto z Was nie chciałby przygotować maski na bal w Wenecji albo teren dla kolejki elektrycznej? Świetnym tworzywem jest również opaska gipsowa.

11. Haftowanie – ten sposób ozdabiania, szczególnie w wersji ręcznej, jest coraz rzadziej spotykany. A szkoda, gdyż pozwala nadać wielu rzeczom indywidualny rys. Gdybyście zdecydowali się na jego reaktywację, z łatwością znajdziecie zestawy do haftowania.
12. Tkactwo – w niektórych środowiskach wraca do łask. Efektem pracy może być dywan, makatka czy inna ozdoba ścienna. Trzeba jednak przyznać, że jest to dość żmudne hobby.
13. Rzeźbiarstwo – najłatwiej zacząć swoją przygodę od rzeźbienia w drewnie. To z pewnością hobby dla osób z duszą majsterkowicza.
14. Szycie – we Wrocławiu, w którym mieszkam, w ostatnich latach wzrosła ilość kursów szycia, również tych od postaw. Są nawet zajęcia dla mężczyzn, które kończą się uszyciem własnej koszuli. Do odważnych świat należy!
15. Szydełkowanie – podziwiam wszystkich, którzy mają cierpliwość do szydełkowania. Tą techniką można wykonywać niesamowite koronki. Jeśli jesteście fanami tych ostatnich, warto obejrzeć koronki koniakowskie. To prawdziwe dzieła sztuki.
16. Wyplatanie – wyplatanie wydaje się mało intuicyjnym hobby i czynnością bardzo skomplikowaną. Na szczęście znaleźć można wiele filmów instruktażowych (np. tutaj) oraz kupić wiklinę niezbędną do wykonania koszyka.
17. Rysowanie – to kolejne hobby, przy którym ważna jest regularność. W ten sposób można stale poprawiać swój warsztat. Warto wziąć udział w 30-dniowym wyzwaniu, w którym codziennie masz do wykonania jeden rysunek. Wiele wyzwań znajdziecie w serwisie Pinterest.
18. Robienie świec – a gdyby tak stworzyć własną świecę zapachową? Ich blask i zapach umili okres jesienno-zimowy. Wszystkie potrzebne półprodukty można kupić online. Dostępny jest nie tylko wosk pszczeli, ale również sojowy. Na tej stronie znajdziecie nie tylko film z instrukcją krok po kroku, ale również możecie pobrać etykiety do wydrukowania i naklejenia na własnych świecach.
19. Biżuteria – podobnie jak w przypadku świec, można kupić półprodukty (koraliki, kamienie, elementy metalowe) i samemu stworzyć kompozycje, które będą jedyne w swoim rodzaju. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.
20. Kolejka elektryczna – miniaturowe wagony i lokomotywy rozpalały zapewne wyobraźnie niejednego i niejednej z Was. Dlaczego by nie wrócić do tego hobby i zbudować kolejkę ze wszystkimi potrzebnymi detalami?
21. Makiety – kiedyś popularne były makiety przedstawiające wielkie bitwy. Odwzorowanie terenu i wyposażenie żołnierzyków to zadanie, które wymaga godzin pracy. Ostatecznie jednak, jeśli interesuje Was historia, a kiedyś ręcznie malowaliście żołnierzyki, to czy macie coś lepszego do zrobienia?
22. Ceramika – jeśli nie boicie się ubrudzić sobie rąk, to jest to hobby dla Was. Nagrodą będzie stworzenie własnego kubka, talerza czy doniczki.
23. Kolaże – niektórym kolaże mogą wydać się hobby niepoważnym. Trzeba jednak pamiętać, że wyklejanki były wielką namiętnością Wisławy Szymborskiej! Czemu nie pójść w ślady naszej noblistki?
24. Żonglowanie – jednoczesne podrzucanie kilku obiektów wydaje się dla wielu osób nieosiągalne. Dużo rzeczy wydaje się nam niemożliwych, dopóki ich nie zrobimy. Warto spróbować żonglowania. Tym bardziej, że naukowcy podkreślają, że ta aktywność ma ogromny wpływ na poprawę funkcjonowania mózgu.
25. Projektowanie ubrań – tworzenie nowych i unikalnych ubrań zaczyna się od pomysłu. Często to wystarczy, by z pomocą doświadczonej krawcowej przekuć pomysł w gotowy ciuch.
26. Przeróbki krawieckie – jeśli projektowanie ubrań wykracza poza Wasze umiejętności, warto pomyśleć o przerabianiu ciuchów, które z różnych powodów zalegają w szafie. Można w ten sposób dać im drugie życie. Znam też osoby, które znajdują dobrej jakości materiały w second handach i je przerabiają.
27. Projektowanie wnętrz – nasze mieszkania co jakiś czas wymagają zmian i odświeżenia. Warto z wyprzedzeniem zaplanować ten proces, zapoznać się z różnymi trendami i samodzielnie wymyślać własne rozwiązania.
28. Makrama – to bliskowschodnia dekoracyjna tkanina ażurowa z nici lub sznurków wiązanych w supły lub plecionych, znana od starożytności. Cała sztuka polega na tym, że nie używa się do tego igieł, drutów czy szydełka. W ten sposób można wyplatać dekoracje, kwietniki, makatki, ale również plecaki i torebki.

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.
Hobby manualne na emeryturze, publikacja: maj 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.