Lubicie nowinki technologiczne? Sprawnie poruszacie się po Internecie bądź chcecie dzielić się w nim swoimi przemyśleniami? A może interesuje Was fotografia i filmowanie, i szukacie hobby, które pozwoli Wam rozwinąć pasję? 12 propozycji czeka na Was.
Nowe hobby na emeryturze
To cykl artykułów, który zachęca do odświeżenia dawnych pasji oraz spróbowania czegoś nowego. Przygotowałem dla Was w sumie ponad 130 pomysłów, które możecie zrealizować na emeryturze, choć nie tylko. Zebrałem je w 8 list tematycznych.
Wszystkie artykuły cyklu znajdziecie w tym dziale. Lista nie jest zamknięta. Swoje propozycje piszcie w komentarzach, na stronie naszej społeczności na Facebooku albo e-mailowo: info@psychologdlaseniora.pl
Hobby technologiczne na emeryturze
1. Gry komputerowe i logiczne – pozwalają poprawić koordynację wzrokowo-ruchową, wyobraźnię przestrzenną, strategiczne myślenie czy poszerzyć wiedzę. Wiele gier logicznych dostępnych jest na telefony komórkowe i tablety. Nie trzeba ściągać ich na komputer, można zagrać online. Wybór gier zależy od indywidualnych zainteresowań. Co interesuje Was najbardziej?
2. Fotografia – nie znam osób, które nie lubią robić zdjęć (znam za to wiele, które nie lubią pozować do zdjęć ;)). Od czasu, gdy nasze telefony są wyposażone w dobrej jakości aparaty oraz oprogramowanie pozwalające poprawić zdjęcia (np. poprzez nakładanie filtrów), fotografia stała się hobby dostępnym dla każdego. Dla mnie fotografia to sztuka tworzenia ciekawych kompozycji, wyszukiwania nietypowych perspektyw i generalnie umiejętność subtelnego przyglądania się rzeczywistości. Może to coś również dla Was?
3. Obrabianie zdjęć – profesjonalne edytowanie zdjęć to wyższa szkoła jazdy niż proste nakładanie filtrów na fotografie. Takie hobby wymaga odpowiedniego oprogramowania. W ten sposób można uzyskać obrazy, które mówią więcej niż tysiąc słów.
4. Kręcenie filmów – telefonami, ale również aparatami fotograficznymi można również kręcić filmy. Nawet krótkie nagrania pozwalają pokazać klimat odwiedzanych miejsc, a komunikatory i serwisy internetowe pozwalają się nimi podzielić natychmiast.
5. Wideoblog na YouTube – wideoblogi przyciągają coraz większą liczbę odbiorców, a filmy najlepszych podróżniczych vlogerów osiągają miliony odsłon. Jeśli lubicie kręcić filmy, a korzystając z telefonu, często nagrywacie ujęcia odwiedzanych miejsc, to może być coś dla Was.

6. Tworzenie/miksowanie muzyki – może od zawsze interesowała Was muzyka i na emeryturze chcielibyście zacząć ją tworzyć? Istnieją darmowe programy, które pozwalają tworzyć własne utwory. Krótkie zestawienie znajdziesz tutaj.
7. Programowanie – tworzenie programów i aplikacji kojarzy się z pracą informatyka. Podstawy programowania można jednak zdobyć w każdym wieku, ćwicząc przy tym umiejętność logicznego myślenia. W wielu miastach pojawia się coraz więcej inicjatyw tego typu. W ramach projektu Very Senior Developers to osoby w wieku 60+ przekazywały dzieciom wiedzę z zakresu programowania.
8. Blog – wiele osób dzieli się swoimi przemyśleniami za pomocą blogów internetowych. Do tworzenia bloga polecam jedną z dwóch platform – WordPress bądź Blogger oraz narzędzie Canva.
9. Instagram – w ostatnich latach blogi jednak ustępują popularności serwisom prezentującym zdjęcia, krótkie wpisy i nagrania wideo. Najpopularniejszym z nich jest Instagram. Miesięcznie korzysta z niego ponad miliard ludzi na całym świecie. Dla inspiracji polecam Instagram kobieta.zawsze.mloda.
10. Wikipedia – wielojęzyczna encyklopedia internetowa tworzona przez pasjonatów z całego świata. W polskiej wersji językowej znajduje się niemal 1 500 000 haseł! Możesz przyłączyć się do społeczności Wikipedii, zakładając konto i tworząc artykuły czy umieszczając zdjęcia. Dzięki Twojemu zaangażowaniu osoby korzystające z Wikipedii mogą poszerzyć swoją wiedzę.
11. Podcast – na liście domowych hobby pojawiło się słuchanie podcastów. Możesz jednak znaleźć się po drugiej stronie mikrofonu i przygotować swoją internetową audycję. Najchętniej słuchane w Polsce podcasty dotyczą zdrowia, technologii, psychologii, historii i szeroko rozumianych tematów społecznych.
12. Dron – posiadanie drona umożliwia tworzenie niesamowitych nagrań i ujęć z perspektywy, która jeszcze niedawno była dostępna tylko dla ekip filmowych. Dobrej jakości drony stają się coraz bardziej dostępne, a nauka ich obsługi nie jest zbyt skomplikowana. To pasja dla osób lubiących technologię i obróbkę filmów wideo.

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.

Hobby technologiczne na emeryturze, publikacja: czerwiec 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.