fbpx

Sprawny umysł na lata

Jak pozostać Śmiesławem na emeryturze? Porady dla Młodych Inaczej tudzież Seniorit i Seniorów

by Piotr Łącki
Jak pozostać Śmiesławem na emeryturze

Poczucie humoru nie starzeje się, podobnie jak Krzysztof Ibisz. Co więcej – poczucie humoru konserwuje lepiej niż niejeden krem przeciwzmarszczkowy. Dr Maria Kmita, humorolog i śmiechoterapeuta, opowie o tym, dlaczego warto się śmiać, żartować i wygłupiać na emeryturze oraz podzieli się pomysłami, jak pozostać Śmiesławem po 60-ce. 

Jak pozostać Śmiesławem na emeryturze? Porady dla Młodych Inaczej tudzież Seniorit i Seniorów

Na emeryturze warto się śmiać, żartować, wygłupiać i bawić na całego. Spieszę podać trzy pierwsze lepsze powody:

1. W pewnym wieku wolno już wszystko. Seniorzy są na uprzywilejowanej pozycji, bo starszym ludziom wiele się wybacza. A skoro można być bezkarnym, to czemu z tego nie skorzystać?
2. Na emeryturze jest dużo czasu, a więc tym samym dużo okazji do cieszenia się życiem.
3. Wspólna zabawa, wygłupy i śmiech tworzą niezapomniane wspomnienia, poprawiają nastrój i cementują przyjaźnie.

Jak pozostać Śmiesławem na emeryturze?

 

Kilka porad, jak pozostać Śmiesławem po 60-ce:

1) Robić to, na co ma się ochotę (może to być coś bardziej frywolnego niż szydełkowanie na czas czy rozwiązywanie krzyżówek). Emerytura może być świetną okazją na spełnienia głęboko ukrytych marzeń (np. taniec egzotyczny) i angażowania się w nowe, niekoniecznie ambitne wyzwania (np. spróbować metody na babcię na własnych wnukach i wyłudzić od nich jak najwięcej słodyczy).

2) Trzymać się innych, ale wyłącznie pozytywnych seniorów i to kurczowo, jak huba drzewa czy gangster pistoletu. To w grupie właśnie powstaje humor, bo to właśnie ona tworzy mnóstwo okazji do interakcji. Każdy ma swoje ciekawe anegdoty i doświadczenia, a więc zawsze jest czym się podzielić.

3) Wystawiać się na działanie humoru poprzez wspólne oglądanie komedii i kabaretów, a także wymienianie się pozytywnymi książkami. Możemy później nie pamiętać nawet, z czego się wspólnie śmialiśmy, ale pozytywne emocje i wspomnienia pozostają. 

4) Zapisywać zabawne sytuacje, zasłyszane żarty, a potem dzielić się nimi z bliskimi czy kumplami z klubu seniora. W ten sposób mamy szansę rozbawić innych, kolejny raz uśmiać się samemu, a także zachęcić towarzyszy do dzielenia się żartami i anegdotkami. 

5) Próbować opisywać/reagować na trudne sytuacje w sposób humorystyczny, np. przez stosowanie zabawnych porównań czy rysując karykaturę. Powiedzmy, że okazuje się, że musimy zacząć używać balkonika do chodzenia, można potraktować to humorystycznie i zasadzić na nim kwiatka i żartować, że teraz już nie musi się wychodzić na balkon, bo ciągle go ma się przy sobie.

Jak pozostać Śmiesławem na emeryturze

Łamigłówki na emeryturze bestseller 2024

6) Zredukować narzekanie do niezbędnego minimum i monitorować poziom narzekania, bo może być szkodliwe jak nadmiar cukru czy soli. Zwiększyć liczbę pozytywnych myśli i słów. W skrócie – zamiast mówić: „tu mnie strzyka, tu mnie boli”, mówmy: „tu mnie jeszcze nie strzyka i tu mnie jeszcze nie boli”.

7) Obowiązkowo obejrzeć, razem z innymi towarzyszami, komedie o seniorach: Last Vegas, Dwaj zgryźliwi tetrycy, przeczytać książki: Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął, Konkurenci się pani pozbyli i posłuchać piosenek, np. Wesołe jest życie staruszka. Wszystko po to, aby spojrzeć na swój wiek i związane z nim sprawy w sposób bardziej pozytywny, a nawet zainspirować się do korzystania z życia w oryginalny sposób.

Więcej artykułów o relaksie na emeryturze znajdziesz tutaj.

Newsletter

Dr Maria Kmita

Humorolog i śmiechoterapeuta, czyli 2 w 1, jak szampon z odżywką. Od 2008 roku zajmuje się badaniem humoru. W 2015 roku obroniła doktorat nt. Znaczenie humoru w pokojach nauczycielskich na Uniwersytecie w Plymouth w Anglii. Od 2015 roku prowadzi autorskie warsztaty humoru dla dzieci i dorosłych w ramach Optymisji.

Warsztaty odbywają się w przedszkolach, szkołach, kawiarniach, na miejskich plażach, a także w firmach. Od 2017 roku prowadzi pierwszy na świecie fakultet Śmiechoterapii dla przyszłych lekarzy na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Od 2019 członkini AATH (The Association for Applied and Therapeutic Humour), światowej organizacji zrzeszającej specjalistów od humoru terapeutycznego. Niedawno stworzyła pozytywną grę o chorobach Najgorzej (The Lame Game).

W 2019 roku w ramach projektu Humor a Zdrowie prowadziła warsztaty śmiechoterapii dla wrocławskich seniorów. Ten projekt to współpraca między prof. Liburą , prof. Sobieszczańską, dr Lindner, drem Jarnickim i dr Kmitą. W jego ramach przeprowadzone zostały badania naukowe nad humorem wśród pacjentów kliniki Geriatrii. W latach 2019 i 2020 prowadziła śmiechoterapię dla Seniorów we Wrocławskim Centrum Seniora i została partnerem WCS. Prowadzona przez nią śmiechoterapia dla seniorów jest też tematem pracy doktorskiej pani Małgorzaty Szymali-Pędzik – geriatry z wrocławskiej Katedry i Kliniki Geriatrii.

Od 2020 roku prowadzi kanał Optymisja na Youtube, aby propagować wiedzę o humorze i pozytywnej psychologii. Więcej informacji można znaleźć na stronie Optymisji: https://www.facebook.com/optymisja.

Jak pozostać Śmiesławem na emeryturze? Publikacja: lipiec 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone

You may also like

Leave a Comment

Skip to content