U wielu osób światowa pandemia koronawirusa wywołuje ogromny stres. Jak radzić sobie w odosobnieniu? Przygotowałem 7 porad dla osób 60+ w czasach koronawirusa.
Jak radzić sobie w odosobnieniu? 7 porad dla osób 60+ w czasach koronawirusa
Zmodyfikuj plan dnia
Każdy potrzebuje planu dnia. Kiedyś był on kształtowany przez obowiązki zawodowo-domowe. Po przejściu na emeryturę trzeba było stworzyć nowy rytm dnia. Obecna sytuacja wymaga, by ustalić go na nowo.
Plan porządkuje dzień. Sprawia, że czas nie przecieka nam przez palce – to my decydujemy, co z nim zrobimy. Pozwala poczuć się pewniej w sytuacji wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się. Ułatwia zachowanie równowagi fizycznej i psychicznej.
Nawet jeśli nie opuszczamy domu bądź robimy to tylko w sytuacji, gdy jest to niezbędne, warto przemyśleć, co chcemy i możemy zrobić w naszym mieszkaniu.Nie chodzi tu jedynie o standardowy zestaw jak gotowanie, sprzątanie, pranie czy prasowanie, uzupełniony oglądaniem telewizji.
Zabijanie czasu przed telewizorem to zresztą kiepski pomysł – spada metabolizm, dla mózgu to w większości przypadków bierny odbiór bodźców, najczęściej pojawia się wtedy podjadanie.
Znaczenie planu dnia będzie tym większe, im dłużej potrwa stan wyjątkowy związany z koronawirusem. Im szybciej wejdziemy w dobry dla nas rytm, tym lepiej zniesiemy stan odosobnienia.
Co może zapełnić nasz rozkład dnia? Kilka propozycji znajdziecie w kolejnych punktach.

Pielęgnuj kontakty społeczne
Brak możliwości wychodzenia z domu ograniczył większość tradycyjnych kontaktów społecznych. Światową sławę robi zwrot „dystans społeczny”, podkreślający konieczność utrzymania odległości od innych ludzi.
I o ile jest to słuszne i konieczne w sensie fizycznym, to kontakt nie ogranicza się przecież do bliskości w sensie przestrzennym. Warto pielęgnować kontakty społeczne za pomocą środków komunikacji na odległość.
Najprościej będzie oczywiście do kogoś zadzwonić, ale z doświadczenia wiem, że wiele osób 60+ posiada w domu komputery. Może warto odkurzyć wiedzę z kursu komputerowego czy przekazywaną przez młodsze pokolenie? Pomocna może okazać się również aplikacja WhatsApp, o której pisałem tutaj.
Niezależnie jednak od formy, po prostu dobrze jest odezwać się do kogoś z rodziny, znajomych czy dawno niewidzianej koleżanki. Wyjątkowa sytuacja może być świetną okazją do rozmowy z osobą, z którą kontakt urwał się przed laty.

Zadbaj o świeże powietrze
Dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki tlenu jest bardzo ważne. Mózg do odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje dwóch składników – energii i tlenu.
Możliwości swobodnego przemieszczania się są obecnie mocno ograniczone, a długie spacery przez park zakazane. Trzeba zatem poszukać innych sposobów, by zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza.
Dokładne wietrzenie mieszkania czy wyjście na kilkanaście minut na balkon może być rozwiązaniem w sytuacji epidemii. Pamiętajcie, by ubrać się adekwatnie do pogody. Warto sprawdzić aktualny stan powietrza w miejscu naszego zamieszkania – lepiej unikać wdychania smogu.

Pomyśl o jedzeniu
To, co jemy, wpływa na nasz stan zdrowia i samopoczucie. Przymusowe spędzanie czasu w domu może być okazją do przejrzenia się nawykom żywieniowym i wprowadzenia adekwatnych korekt jadłospisu. W internecie można znaleźć mnóstwo inspirujących planów żywieniowych.
Na początek jednak warto po prostu zapisywać przez trzy dni wszystko, co zjedliśmy. Przygotowując listę, należy zapisać każdy spożyty produkt, w tym również wypite płyny (łącznie z wodą). Każdy zapis powinien zawierać godzinę, produkt oraz jego ilość/wielkość.
Samo zapisywanie sprawia, że więcej myślimy o tym, co i ile jemy. Samoświadomość jest podstawą zmiany. U niektórych osób już na tym etapie dochodzi do korzystnych zmian w odżywianiu.

Zadbaj o aktywność fizyczną
Od początku działania strony psychologdlaseniora.pl podkreślam rolę aktywności fizycznej i rekreacji ruchowej w wieku 60+. Mimo że prowadzę głównie treningi pamięci i zajęcia aktywizujące umysł, to stan, w jakim znajduje się nasze ciało, jest niezwykle ważny.
Ciało rozluźnione i odprężone o wiele łatwiej przyswaja nową wiedzę. Osobom ćwiczącym fizycznie łatwiej również przychodzi mierzenie się z zagadkami, łamigłówkami i zadaniami stawianymi przed naszym umysłem. Aktywność fizyczna pomaga ponadto rozładowywać napięcia, które gromadzą się w naszym ciele.
Trzy rodzaje ćwiczeń, o których musisz pamiętać w wieku 60+, opisałem szerzej w tym artykule. Szczególnie ważna w obecnym kontekście jest krótka gimnastyka z uwzględnieniem ćwiczeń rozciągających.

Nie zapomnij o aktywności umysłowej
Umysł, aby dobrze działał, potrzebuje nowych wyzwań. Samo wypełnianie krzyżówek, jeżeli robimy to od lat, nie stanowi zwykle zbyt dużego wyzwania dla umysłu. Wielokrotnie słyszałem od takich osób, że większość powtarzających się haseł wypełniają w sposób automatyczny.
Pół godziny dla umysłu dziennie. Tyle czasu wystarczy, żeby „dać się spocić” naszemu mózgowi. Jak to zrobić? Na stronie znajdziesz trzy zestawy ćwiczeń do samodzielnego wypełnienia. Możesz je pobrać, klikając w poniższe linki:
Ćwiczenia poprawiające sprawność umysłową w wieku 60+
Pół godziny dla umysłu #1
Pół godziny dla umysłu #2: Pamięć
Ponadto możesz również dowiedzieć się, jak wypełniać sudoku oraz zmierzyć się z chińską łamigłówką o nazwie tangram. Kolejne zestawy ćwiczeń będą sukcesywnie publikowane na stronie.Polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku i bądź na bieżąco!
Poszukaj inspirującej książki, obejrzyj ciekawy film
Kartezjusz powiedział kiedyś, że czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. W ramach Biblioteki dojrzałego człowieka opisałem pięć książek, które warto przeczytać w 2020 roku. Może któraś z nich Cię zaciekawi?
Podobną inspiracją mogą być filmy. W ubiegłym tygodniu zakończyłem cykl Filmy do obejrzenia po 60-tce. W jego ramach na stronie psychologdlaseniora.pl zostało zaprezentowanych 10 obrazów, które bardzo polecam obejrzeć. Dlaczego kino jest nazywane 10. muzą? Jakie filmy znalazły się na liście? Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej!

Kryzys jako szansa
U wielu osób wydarzenia ostatniego miesiąca wywołują ogromny stres. W sytuacji niepewności trudno jest być optymistą. Gdyby kogoś zapytać w takich okolicznościach, to odpowie raczej, że szklanka jest do połowy pusta, a nie pełna.
Wiele teorii psychologicznych patrzy jednak inaczej na to, jak możemy podejść do sytuacji kryzysowej.
Sporo psychologów upatruje w kryzysie element pozytywny. Doszli oni do wniosku, że kryzys można potraktować jako wyzwanie. Jeśli je podejmiemy i odpowiednio przepracujemy, możemy rozpocząć kolejny, dojrzalszy etap życia.
Obecna sytuacja może być szansą, żeby zrobić to, na co zwykle brakowało czasu. Może to być również okazja, aby zmienić część swoich nawyków i wprowadzić zmiany, które rozważaliśmy od dawna, ale nigdy tego nie zrobiliśmy. Pogłębienie tego tematu znajdziesz w tym artykule.
Seniorzy z Jeleniej Góry nauczyli mnie kiedyś powiedzenia: kto chce, znajdzie sposób, a kto nie chce, znajdzie powód. Życzę wszystkim, żeby w obecnej sytuacji szukać sposobów, które pomogą nam przetrwać epidemię w możliwie najlepszej formie fizycznej i umysłowej!
BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!