fbpx

Sprawny umysł na lata

Jak zachować młodość umysłu na emeryturze? 5 wskazówek

by Piotr Łącki
4 fałszywe przekonania o uczeniu się oraz ćwiczeniu pamięci na emeryturze

YOLD to amerykański akronim oznaczający young old, czyli osoby starsze, ale młode duchem. Jak zachować młodość umysłu na emeryturze? Zapraszam do przeczytania artykułu i wybrania dla siebie przynajmniej jednej nowej aktywności. 

Utrzymanie sprawności umysłowej w praktyce

Na stronie pojawiło się już kilkanaście artykułów na temat utrzymania sprawności umysłowej na emeryturze. Odnośniki do nich znajdziesz poniżej:

10 WSKAZÓWEK, JAK UTRZYMAĆ SPRAWNOŚĆ UMYSŁOWĄ W WIEKU 60+

5 ĆWICZEŃ UMYSŁOWYCH POZA DOMEM

COTYGODNIOWE WYZWANIE DLA UMYSŁU W WIEKU 60+

6 SPOSOBÓW, BY TRENOWAĆ PAMIĘĆ W WIEKU 60+

CYKL „PÓŁ GODZINY DLA UMYSŁU”

JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ JĘZYKA OBCEGO PO 60-TCE?

4 APLIKACJE DO NAUKI JĘZYKA OBCEGO W WIEKU 60+

PAKIET „SPRAWNY UMYSŁ”

Każdy z nich podchodzi do tematu zachowania młodego umysłu na emeryturze z nieco innej perspektywy. Zachęcam do zapoznania się z wszystkimi powyższymi tekstami. Wskazówki przedstawione poniżej stanowią uzupełnienie i rozszerzenie omawianych w nich tematów.

Po przeczytaniu wszystkich artykułów będziesz wyposażony w solidną „skrzynkę narzędziową”, która pomoże Ci zadbać o dobrą formę umysłową. Powodzenia!

Jak zachować młodość umysłu na emeryturze? 5 wskazówek

1. Unikaj rutyny

Staraj się urozmaicać swoje codzienne życie. Każdego dnia spraw sobie małą przyjemność. Może to być coś dobrego do jedzenia, czego dawno już nie jadłeś. Może to być piosenka, której dawno nie słuchałeś. Może przejrzenie zdjęć z udanego wyjazdu. Chodzi o coś, co wprawi Cię w dobry nastrój. 

Przełamać rutynę można również na inne sposoby. Wróć do domu inną niż zwykle drogą, umyj zęby drugą ręką, zmień kolejność codziennych czynności, wprowadź poranną gimnastykę. 

Wszystkie czynności, które pozwalają na chwilę wyjść z kolein, którymi zwykle toczą się nasze sprawy, pozwala zachować młodość umysłu na emeryturze. 

 

2. Szeroki horyzont

Na świecie mamy ponad 200 państw. Niestety nasze media nie poświęcają im zbyt wiele uwagi (chyba że dojdzie do jakiejś katastrofy). Warto poszerzyć swoją wiedzę o świecie i dowiedzieć się, jak żyją ludzie w różnych zakątkach świata. Taką podróż można odbyć, czytając książki, czasopisma czy oglądając filmy dokumentalne. A kto wie, może któregoś dnia sam odważysz się wybrać w podróż w nowe miejsce? 

Jednej z uczestniczek moich zajęć to właśnie podróże organizowały rytm kolejnych lat na emeryturze. Daną wycieczkę kupowała w okolicach listopada (na wrzesień kolejnego roku). Czas do wyjazdu poświęcała na przygotowanie się do wyjazdu – czytanie o miejscach, które odwiedzi, uczenie się języka, poznanie kulinariów. 

W ten sposób można realizować zresztą nie tylko dalekie, zagraniczne wyjazdy. Polska ma wiele urokliwych zakątków, które czekają na odkrycie. 

Czas z wnukami

3. Tańcz, tańcz, tańcz!

Taniec stanowi wyzwanie zarówno dla ciała, jak i umysłu. Spamiętanie kroków nowego tańca to niezwykłe wyzwanie dla pamięci, a powtórzenie ich w rytm muzyki to świetne ćwiczenie psychofizyczne. 

W Internecie można znaleźć tutoriale przekazujące podstawy różnych tańców. Docelowo jednak warto rozejrzeć się za kursem tanecznym. Nowe umiejętności warto wykorzystać w czasie wieczorków tanecznych.  

4. Wspólne granie

Niezależnie, czy wybierzecie szachy, warcaby, domino, karty, kości czy gry planszowe, warto przynajmniej raz w miesiącu zorganizować wspólne granie. 

Obecnie możliwość bezpośrednich spotkań jest ograniczona, niemniej jednak wiele gier oferuje możliwość zmagań online. Niektóre gry, jak np. kalambury, nie wymagają specjalnego przygotowania – wystarczy połączenie wideo. W „Statki” można zagrać nawet przez telefon. 

5. Spisz wspomnienia

Będąc na emeryturze, można spojrzeć na wiele spraw z dystansem. Z pewnością jest wiele wydarzeń i doświadczeń, którymi chciałbyś/chciałabyś podzielić się z kolejnymi pokoleniami.

Wiele rodzinnych opowieści oraz historii blaknie z czasem i coraz trudniej je przywołać. Warto je spisać; również z myślą o tych, którzy są jeszcze zbyt młodzi, by przechować je w swojej pamięci.

Miałem przyjemność uczestniczyć w 80. urodzinach pewnego gentlemana, który w czasie uroczystej kolacji wręczył wszystkim zaproszonym gościom dwa tomy swoich wspomnień. Był to niesamowity prezent dla wszystkich! 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

You may also like

Leave a Comment

Skip to content