Moment zakończenia pracy zawodowej sprawia, że w sposób naturalny pojawia się nam więcej czasu wolnego. Jak wykorzystać go w ciekawy sposób? Warto odświeżyć dawne pasje. Można też spróbować czegoś nowego. Przygotowałem dla Was listę aż 131 pomysłów, które możecie realizować na emeryturze.
Jak znaleźć nowe hobby na emeryturze?
Dlaczego powstała ta lista?
Pod koniec roku zapytałem Was w ankiecie, o czym chcielibyście przeczytać w następnych 12 miesiącach. Odkrywanie na nowo hobby było jedną z najczęściej wybieranych odpowiedzi. Ta kwestia została wspomniana przez niemal połowę z Was.
Chcę, aby strona psychologdlaseniora.pl odpowiadała na Wasze potrzeby, dlatego w maju zajmiemy się właśnie tym tematem. Jeśli są tematy i zagadnienia, które Was interesują, a nie zostały jeszcze opisane w ramach portalu napiszcie na info@psychologdlaseniora.pl. Stopniowo będę opisywał interesujące Was zagadnienia.
Koniec „miesiąca miodowego”
Wielu osobom pierwszych kilka miesięcy emerytury mija bardzo szybko. Dzień wypełniają aktywności, na które wcześniej brakowało czasu, bądź po prostu błogi odpoczynek. Też tak mieliście?
Po jakimś okresie u wielu osób nadchodzi moment, kiedy nadmiar wolnego czasu staje się męczący i frustrujący. Zaplanowane aktywności nie przynoszą już tak dużej radości. Następuje zderzenie wyobrażeń dotyczących emerytury z codziennością. Przechodziliście przez ten etap?
Einstein powiedział kiedyś, że „szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Zmierzenie się z trudnymi emocjami to bardzo istotne zadanie.Ważna jest refleksja nad tym, jakie działania należy podjąć, aby dalsze życie przebiegało zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
U każdego z nas proces adaptacji do nowego rytmu życia przebiega inaczej. Niektórzy szybko znajdują wygodny i satysfakcjonujący sposób spędzania czasu, u innych droga ta trwa dłużej i prowadzi przez ślepe uliczki. Są również tacy, którzy zupełnie nie odnajdują się w nowej rzeczywistości. Więcej o fazach przechodzenia na emeryturę możecie przeczytać w tym artykule.
Inspiracja do działania
Niezależnie od tego, jak przebiega Wasza droga, zapraszam do zapoznania się z listą. W sumie zebrałem dla Was aż 131 pomysłów, które pozwolą odkryć dawne pasje bądź spróbować czegoś nowego.
To zdecydowanie za długi spis, by móc przedstawić w jednym artykule, dlatego podzieliłem go na krótsze listy tematyczne.
Zapraszam do dołączenia do naszej społeczności na Facebooku – w ten sposób będziecie na bieżąco z pojawiającymi się artykułami.
Lista oczywiście nie jest zamknięta. Jeśli są aktywności, których Wam zabrakło, piszcie w komentarzach, na Facebooku albo e-mailem. Obiecuję aktualizować artykuły.
To normalne, jeśli dojdziecie do wniosku, że część z tych aktywności nie jest dla Was. Każdy z nas ma inne doświadczenia, zainteresowania i w różny sposób lubi spędzać czas. Poszukajcie czegoś dla siebie i nie krytykujcie zajęć, które mogą być interesujące dla innych. Co dla każdego z nas z osobna ma sens, określamy my sami, a nie otoczenie.
Polecam co jakiś czas wracać do listy. Szczególnie wtedy, gdy będziecie dysponowali nadmiarem czasu i chcieli spróbować czegoś nowego.
Z czasem też zmieniają się nasze zainteresowania i może okazać się, że po pół roku inaczej spojrzycie na te propozycje. Niektóre z opisanych hobby są ponadto sezonowe, więc satysfakcję przyniosą przez kilka miesięcy w roku. Naturalnie też, wiosną i latem mamy więcej energii do działania.
Życzę Wam powodzenia i radości z odkrywania na nowo pasji i hobby!
Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.
Jak znaleźć nowe hobby na emeryturze? Publikacja: maj 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.