fbpx

Sprawny umysł na lata

Karate dla seniora?! Czy to może się udać? 

by Piotr Łącki
Karate dla seniora?! Czy to może się udać? 

Czy karate może być formą aktywności ruchowej dla osób 60+? Jakie korzyści dla ciała i umysłu niesie ze sobą taki trening? O bezpieczeństwie, stanie czujnego relaksu oraz zielonej herbacie rozmawiałem z senseiem Mateuszem Szymkowiakiem z Akademii Fudoshin. 

Karate dla seniora?! Czy to może się udać? 

Piotr Łącki: Karate nie kojarzy się jako dyscyplina sportu, którą mogą uprawiać seniorzy. Skąd pomysł, że może to być dobra forma aktywności ruchowej dla osób 60+? 

Mateusz Szymkowiak: To prawda, że pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy, to wysokie kopnięcia, spektakularne wyskoki i łamanie dłonią sterty cegieł, ale karate z założenia takie miało nie być. 

Jeśli spojrzymy na Okinawę, japońską wyspę, z której wywodzi się karate, to zobaczymy, że w tamtejszych szkołach jest wiele osób w starszym wieku i utrzymują oni wysoki poziom sprawności fizycznej. Jest to też miejsce, w którym jest jeden z większych odsetków stulatków w społeczeństwie. 

Karate jest bardzo elastyczne i trening możemy dostosować do osób w każdym wieku. Od małych dzieci aż po seniorów. 

Dlaczego to dobra forma aktywności ruchowej dla osób 60+? Bo symetrycznie dba o rozwój naszego ciała na wielu płaszczyznach, a poza tym jest też świetną gimnastyką dla umysłu. 

Japońska terminologia, nowe techniki, kata – czyli złożone układy ruchów, które musimy zapamiętać, sprawiają, że nasze mózgi też muszą się napracować na treningach.

Sensei Mateusz Szymkowiak w czasie treningu, Copyright: Mateusz Szymkowiak

 

PŁ: Wiele osób po zakończeniu życia zawodowego ma więcej czasu i szuka sposobów, by go zagospodarować. Czy można zacząć trening karate w tym wieku? 

MS: Jak najbardziej. Trening jest zawsze dostosowany do poziomu zaawansowania jego uczestników. Jeśli zaczynamy swoją przygodę z karate, doświadczony instruktor nie wrzuci nas „na głęboką wodę”. 

Zdecydowana większość technik jest do wykonania dla osób w każdym wieku. 

Karate powstało jako forma samoobrony. Techniki są proste, przez co możliwość ich stosowania nie spada z biegiem lat. 

PŁ: Czy trening karate jest dla osób 60+ bezpieczny?

MS: Musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Takie proste z pozoru czynności, jak chodzenie lub bieganie w niewłaściwy sposób mogą być dla nas niebezpieczne i prowadzić do kontuzji lub wad postawy. 

Zwracajmy uwagę, do kogo udajemy się na zajęcia. Zadawajmy dużo pytań, aby sprawdzić poziom wiedzy prowadzącego i obserwujmy, jak on się rusza, w jakiej formie jest jego ciało. 

To może nam wiele powiedzieć o tym, czy można tej osobie zaufać i czy ten trening będzie dla nas bezpieczny. Myślę, że to uniwersalne dla każdej dyscypliny.

Jeszcze jedna fundamentalna sprawa – przed rozpoczęciem treningów należy zasięgnąć porady lekarza. Będzie on mógł doradzić, czy w naszym przypadku nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do udziału w zajęciach. 

Sensei Mateusz Szymkowiak w czasie treningu, Copyright: Mateusz Szymkowiak

Łamigłówki na emeryturze bestseller 2024

PŁ: Jakie elementy filozofii karate warto kultywować w wieku 60+? 

MS: To, co odróżnia sporty czy systemy walki od sztuk walki, to właśnie filozofia, etykieta, jaką się kierujemy. Myślę, że jedną z przydatniejszych rzeczy dla seniora będzie Zanshin

Tłumacząc to na język polski, Zanshin oznacza stan czujnego relaksu. Mówiąc najprościej, jest to stan, w którym cały czas jesteśmy świadomi, co się dzieje dookoła nas. 

W porę zwrócimy uwagę na podejrzanego faceta, który się kręci zbyt blisko nas i być może chciałby ukraść nam portfel z kieszeni lub torebki. Zauważymy nadjeżdżającego rowerzystę lub samochód i unikniemy potrącenia itd. 

Zachowujemy koncentrację i świadomość tego, co się dzieje dookoła, ale nie skupiamy się mocno na niczym. To świetne ćwiczenie, które mocno podnosi nasze bezpieczeństwo.

PŁ: Zielona herbata korzystnie wpływa na mózg, usprawniając procesy poznawcze. Widziałem na stronie Twojego dojo, że właśnie od tego napoju rozpoczynacie niedzielne treningi. Skąd taka tradycja?

MS: Nie tylko zielona ma właściwości prozdrowotne. Inne również. Świat herbaty jest wspaniały i tak bogaty w smaki, że nie znając tego, ciężko to sobie wyobrazić.

Tradycję tę zapoczątkował sensei Paweł, który z nami trenuje i tak naprawdę współtworzy Akademię. Jest pasjonatem, który wyczuwa niesamowity wachlarz smaków i aromatów, i fantastycznie o tym opowiada.

Niedzielne treningi mają trochę luźniejszy charakter. Nie jesteśmy w biegu tygodnia, po całym dniu pracy. Na początku zajęć jest czas, żeby zaparzyć herbatę i porozmawiać na wiele ciekawych tematów. 

Parzenie herbaty to także ceremonia i swego rodzaju trening uważności, co dodatkowo odstresowuje i pomaga sobie radzić z negatywnymi emocjami.

Od następnego tygodnia rozpoczynamy wspólnie z Akademia Fudoshin treningi karate dla osób 60+ w Internecie.

Linki będą pojawiały się na stronie psychologdlaseniora.pl w kolejne czwartki o 18:00.

Zależy nam, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z treningów, dlatego prosimy o udostępnienie tego posta oraz zaproszenie do zajęć rodziny, przyjaciół i znajomych. 

Senseia Mateusza możecie poznać już dziś. Oto jego zaproszenie na wspólne zajęcia: 

Mateusz Szymkowiak – absolwent AWF we Wrocławiu. Od 20 lat trenuje karate, od 13 prowadzi treningi. Posiada drugi dan. Założyciel Akademii Fudoshin, w której trenują dzieci, młodzież i dorośli. 

Jego celem jest stworzyć miejsce spotkań, w którym, poza nauką karate, ludzie nawiązują i rozwijają relacje. Akademia organizuje wiele spotkań, wspólnych wyjść i wyjazdów.  

Dojo Akademii Fudoshin znajduje się na wrocławskim Psim Polu, przy ul. Inflanckiej 4

Zapraszamy do polubienia Akademii Fudoshin na Facebooku i Instagramie. Nagrania z treningami karate dla różnych grup wiekowych znajdziesz na YouTube.

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku

Przeczytaj również:

Trzy rodzaje ćwiczeń, o których musisz pamiętać w wieku 60+

Dekalog sprawnego seniora

Karate dla seniora?! Czy to może się udać? , publikacja: maj 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content