fbpx

Sprawny umysł na lata

Medytacja dla początkujących po 60-tce

by Piotr Łącki

Medytacja polega na ćwiczeniu umysłu dla uzyskania dobroczynnego wpływu na naszą psychikę i ciało. Nigdy nie jest za późno, aby spróbować. Jak medytować, w jakiej pozycji, jak zacząć? Zapraszam na krótkie wprowadzenie do medytacji.

Medytacja dla początkujących po 60-tce

Medytacja drogą do zdrowia i poznania siebie

Idea medytacji polega na ćwiczeniu umysłu dla uzyskania dobroczynnego wpływu na naszą psychikę i ciało. Historia medytacji jest bardzo długa, a jej tradycja sięga czasów antycznych. Początkowo wykorzystywana była jako element praktyk religijnych. 

Ważnym elementem buddyzmu jest sati, czyli rozwijanie uważności i świadomości  poprzez obserwację samego siebie i swoich doświadczeń. Poznanie samego siebie sprawia, że możliwe jest uniknięcie pragnień, które wg. tradycji buddyjskiej mogą doprowadzić do kolejnych narodzin.

Medytacja nie jest przy tym techniką występującą jedynie w religiach i filozofiach Wschodu. Jest ona również stosowana w kościele katolickim. Swoją własną metodę medytacji rozwinął chociażby św. Ignacy Loyola, założyciel zakonu jezuitów. 

Korzystne skutki bycia tu i teraz, obserwacji swoich myśli i doświadczanych stanów zaobserwowała również psychologia. Rozwijanie uważności jest znane jako mindfulness. Chodzi o to, by powstrzymać galopujące myśli i świadomie przeżywać każdą chwilę. 

Wyniki badań pokazują silną korelację pomiędzy praktyką rozwijania uważności a dobrym samopoczuciem i poczuciem zdrowia. Jak donoszą naukowcy z University of British Columbia osoby regularnie medytujące mają więcej neuronów i połączeń między nimi.  Ich koledzy z Emory University z kolei sugerują, że medytacja może powstrzymać zmiany zachodzące w mózgu osób starszych. 

Inne badania wskazują, że medytacja zwiększa kreatywność, pomaga radzić sobie ze stresem, może spowalniać rozwój choroby Alzheimera oraz korzystnie wpływa na możliwości uczenia się

Profesor Lesław Kulmatycki z AWF we Wrocławiu (stworzył innowacyjne studia podyplomowe psychosomatyczne praktyki jogi) określa medytację jako dobre narzędzie do poznania samego siebie. 

 

Umysłowy kalendarz adwentowy

Medytacja dla początkujących po 60-tceinstrukcja krok po kroku

1. Wyrób w sobie nawyk

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z medytacją, to Twoim najważniejszym zadaniem w pierwszych 3-4 tygodniach będzie wyrobienie sobie nawyku medytacji. 

2. Na medytacje zarezerwuj sobie poranki bądź wieczory 

Każdy dla siebie musi znaleźć odpowiedni rytm. Najważniejsze jest wybór takiej pory na medytację, aby mogła wejść na stałe w schemat naszego dnia, bez kolizji z innymi zajęciami czy obowiązkami. 

3. Na początek przeznacz na medytację 5 minut trzy razy w tygodniu. 

Z czasem staraj się wydłużać czas (do 20 minut) oraz częstotliwość (docelowo ćwicz codziennie).

Łamigłówki na emeryturze bestseller 2024

4. Przestrzeń, która wspiera wyciszenie

Zadbaj o to, by pomieszczenie, w którym medytujesz było przytulne, ciche, pozbawione bodźców, które mogą Cię rozpraszać. 

5. Wygodna pozycja

Usiądź w wygodnej pozycji medytacyjnej, z prostym kręgosłupem. W zależności od Twoich możliwości i stanu zdrowia możesz usiąść na krześle albo zająć miejsce w siadzie skrzyżnym na podłodze, macie do ćwiczeń albo poduszce medytacyjnej. Dłonie ułóż na kolanach.

6. Zamknij oczy

7. Skupienie na oddechu

Oddychaj powoli i głęboko. Postaraj się przez kilka minut skoncentrować wyłącznie na oddechu; na powietrzu, które wchodzi i wychodzi z Twojego ciała. Zastanów się, w której części ciała najbardziej czujesz oddech. 

Szczególnie na początku w czasie medytacji może pojawić się cała masa myśli, utrudniających skupienie. Staraj się je dostrzegać, ale nie osądzać, czy są dobre czy złe. 

Jeśli nie możesz się skoncentrować, staraj się liczyć, np. jeden-wdech, dwa-wydech albo od 1 do 10. Liczenie pomaga poradzić sobie z nadmiarem myśli.

8. Skanowanie ciała

Rejestruj sygnały płynące z ciała. Możesz je powoli “skanować”, przesuwając powoli swoją uwagę od palców stóp aż po czubek głowy. W każdym miejscu zatrzymaj się na chwilę i obserwuj. Pamiętaj przy tym o oddechu. 

9. Sygnały ze świata

Uświadamiaj sobie sygnały ze świata. Całkiem możliwe, że w trakcie Twojej sesji medytacyjnej pojawią się jakieś dźwięki lub zapachy. Odnotuj je w swoim umyśle, ale nie skupiaj się na nich. 

10. Zakończenie

Po zakończonej sesji daj sobie jeszcze chwilę. Powoli otwórz oczy, spokojnie rozejrzyj się wokół i bez pośpiechu podnieś się. 

Medytacja to bardzo osobiste doświadczenie. Każdy musi dla siebie znaleźć najlepszą pozycję, porę, sposób radzenia sobie z pojawiającymi się myślami, wyrobić nawyk skupienia na oddechu. Zachęcam do testowania różnych rozwiązań i znalezienie swojej drogi. 

Na rozwój sztuki medytacji potrzeba czasu. Nie oczekuj więc niesamowitych efektów już po pierwszej sesji. Cieszenie się jej korzystnym wpływem na ciało i psychikę wymaga praktyki, skupienia oraz cierpliwości. 

Życzę Wam powodzenia! Dajcie znać, jakie są Wasze doświadczenia z medytacją 🙂 

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku

Przeczytaj również:

Przez żołądek do mózgu na emeryturze

Pół godziny dla umysłu w wieku 60+: KONCENTRACJA

Medytacja dla początkujących po 60-tce, publikacja: czerwiec 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania treści bez zgody autora.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content