fbpx

Sprawny umysł na lata

Świat nowych technologii bez tajemnic w wieku 60+

by Piotr Łącki
Świat nowych technologii bez tajemnic w wieku 60+

Obsługa urządzeń połączonych z Internetem jest podstawową kompetencją współczesnego świata. Jak wspomagać osoby, które jeszcze tego nie potrafią? Gdzie uzupełnić swoją wiedzę, by sprawniej i bezpieczniej poruszać się w Internecie? Zapraszam na zestawienie polecanych treści dostępnych online. 

Świat nowych technologii bez tajemnic w wieku 60+

Nowoczesny senior. Przewodnik po cyfrowym świecie 

Obszerny przewodnik wydany jesienią 2020 roku przez Fundację Digital Poland. Na ponad 100 stronach krok po kroku zostały wytłumaczone podstawy funkcjonowania w świecie wirtualnym. 

Publikacja opisuje dobre praktyki, zasady bezpieczeństwa, poleca ciekawe programy, aplikacje i strony internetowe. Całość przedstawiona jest w bardzo atrakcyjnej formie, z dużą ilością praktycznych przykładów oraz napisana przystępnym językiem. 

Jedyny minus stanowi bardzo mała czcionka oraz niewielkie przestrzenie pomiędzy kolejnymi wersami. Polecałbym wydrukowanie i przeczytanie tego przewodnika każdej osobie 60+. 

Przewodnik możesz pobrać bezpłatnie TUTAJ.

4 aplikacje do nauki języka obcego w wieku 60+

 

Seniorze – spotkajmy się w sieci 

Rządowa kampania, która ma zwiększyć wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się w sieci. Dużym plusem kampanii jest interaktywna forma. Krótkie filmy instruktażowe omawiają najbardziej podstawowe zagadnienia. W sam raz dla osób, które dopiero zaczynają poruszać się w świecie wirtualnym. 

Rozwinięcie omawianych zagadnień można znaleźć w broszurach informacyjnych. Ambasadorką kampanii jest aktorka Barbara Bursztynowicz (Elżbieta Chojnicka z Klanu).

Poradnik internetowy. Poznaj, korzystaj, twórz 

Fakt, że wiele ciekawych treści możemy znaleźć w Internecie, nie oznacza jednocześnie możliwości darmowego i legalnego ich wykorzystania. Ciekawego tekstu nie możemy po prostu przekopiować na swojego bloga. 

Treści w sieci, takie jak np. artykuły czy zdjęcia, są chronione prawem autorskim. Kopiowanie ich bez zgody autora może nieść za sobą konsekwencje prawne. 

Istnieje jednak bardzo wiele stron, które pozwalają na bezpłatne korzystanie z prezentowanych na nich treści. O tym, jak rozpoznać takie strony, korzystać z otwartych zasobów (w tym z oprogramowania), tworzyć ciekawe treści dla innych oraz bezpiecznie poruszać się po sieci, dowiecie się więcej z poradnika przygotowanego przez Centrum Cyfrowe.

Poradnik polecam szczególnie osobom, które nabrały już biegłości w zakresie obsługi komputera i smartfona oraz chcą tworzyć w sieci, np. prowadząc bloga. Gotowe scenariusze zajęć pozwalają również wykorzystać książkę do pracy w klubach seniora.  

Poradnik został wydany w 2013 roku, dlatego część treści może nie być aktualna. 

Czas z wnukami

@ktywni 60+

Fundacja Zaczyn przygotowała podstawowy kurs obsługi komputera i Internetu dla osób 60+. Zakładam, że jeśli trafiliście na tę stronę, posiadacie już umiejętności obsługi komputera/smartfona oraz Internetu. 

Posiadanie kompetencji cyfrowych wciąż jednak dotyczy mniejszości osób 60+ i założę się, że wśród Waszych przyjaciół czy znajomych znajdziecie osoby, które nie potrafią obsługiwać urządzeń połączonych z Internetem. Polecam wydrukowanie kursu i podarowanie go takiej osobie. 

Szczegółowo opisane jest pierwsze spotkanie z komputerem, edycja dokumentów tekstowych, przeglądanie zdjęć i filmów, drukowanie, obsługa pendrive’a oraz poruszanie się po Internecie. Kurs możecie bezpłatnie pobrać tutaj

Podobny, choć nieco bardziej rozbudowany podręcznik przygotowano w Warszawie. Możecie pobrać go, klikając w ten link

11 aplikacji na telefon, które ułatwią podróżowanie

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

KOMUNIKACJA XXI WIEKU – JAK BYĆ W KONTAKCIE W INTERNECIE?

W SIECI NA EMERYTURZE. JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO I PRYWATNOŚĆ W INTERNECIE W WIEKU 60+?

4 APLIKACJE DO NAUKI JĘZYKA OBCEGO W WIEKU 60+

Świat nowych technologii bez tajemnic w wieku 60+. Publikacja: listopad 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content