fbpx

Sprawny umysł na lata

Wielka piątka utrzymania formy na emeryturze

by Piotr Łącki
Wielka piątka utrzymania formy na emeryturze

Naukowcy podkreślają, że czynniki środowiskowe, nasze zachowanie i styl życia odgrywają bardzo ważną rolę warunkującą ryzyko chorób występujących wraz z wiekiem. Innymi słowy – poprzez swoje zachowania, odpowiednią dietę, ruch fizyczny, ćwiczenia umysłowe i podejmowane działania profilaktyczne jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób. Zapraszam na wielką piątkę utrzymania formy na emeryturze!

Wielka piątka utrzymania formy na emeryturze

Ruch

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) osobom 60+ rekomenduje 150 minut ruchu fizycznego o umiarkowanej intensywności tygodniowo. 

Jeśli jesteście ciekawi, jakie typy ćwiczeń polecają specjaliści, zajrzyjcie do tego artykułu. 

Jeśli chcecie od razu przejść do praktyki, polecam wpis o ćwiczeniach fizycznych w domu na emeryturze.

Pamiętajcie o jednym – rodzaj ćwiczeń i ich intensywność trzeba dobrać indywidualnie, uwzględniając stan zdrowia, wcześniejsze doświadczenia sportowe i preferencje. Chodzi o to, żeby wybrać to, co lubicie i jednocześnie coś pasującego do Waszej sytuacji zdrowotnej. W razie wątpliwości skonsultujcie się z lekarzem. 

Ćwiczenia fizyczne w domu na emeryturze

 

Umysłowy kalendarz adwentowy

Monitoring zdrowia

Regularne monitorowanie stanu zdrowia to najlepsza inwestycja w dobrą sprawność. Badania i leczenie różnych schorzeń we wczesnych fazach przynosi zdecydowanie lepsze efekty niż pojawienie się w gabinecie w zaawansowanym stadium choroby. 


Raz w roku polecam wykonanie „przeglądu technicznego”, jak to analogicznie robimy z samochodami. Podstawową listę badań, które warto wykonywać regularnie, możecie pobrać tutaj. Warto wybrać się na diagnostykę.

Łamigłówki na emeryturze bestseller 2024

Adekwatne odżywianie

Nasze ciało zmienia się wraz z wiekiem. Do tego po zakończeniu aktywności zawodowej spada nasze zapotrzebowanie kaloryczne, szczególnie w przypadku osób, które wykonywały pracę fizyczną. 

Ważne jest zatem dopasowanie sposobu odżywiania się do wieku oraz wykonywanych aktywności. Warto poświęcić kilka dni, aby poznać swoje nawyki żywieniowe i wyeliminować te, które są niekorzystne dla zdrowia. 

Niektórzy mogą się zdziwić: „Jak to poznać swoje nawyki żywieniowe?! Przecież dobrze wiem, co jem”. Okazuje się jednak, że wiele osób dopiero po zapisaniu szczegółów dotyczących tego, co zjadło, zdaje sobie sprawę z gramatury posiłków, które codziennie spożywa i podjadania (w tym słodyczy). Dzienniczek żywieniowy znajdziecie do pobrania w tym artykule.

Kulinarną podróż możecie odbyć w tych wpisach – tajskie mango sticky rice oraz marokański tadżin, koreański gimbap oraz mango lassi.

Osobnym tematem są produkty, które korzystnie wpływają na pracę naszego mózgu. Warto poprzez żołądek zadbać o umysł. Kilka wskazówek znajdziecietutaj (link). 

mózgowspomagacze

Dobry sen i odpoczynek

Według Nicka Littlehalesa, autora książki Śpij dobrze, idealny sen obejmuje 35 cykli w tygodniu (5 na noc). Z wiekiem wiele osób przejawia tendencję do snu polifazowego – w takim przypadku bardzo ważne jest wkomponowanie w rytm dnia drzemek i czasu na odpoczynek. 

Uwzględnienie swojego chronotypu, wprowadzenie rutyny przedsennej, odpowiednie przygotowanie sypialni – to tylko kilka wskazówek, których zastosowanie pozwala lepiej spać. Wkrótce na ten temat pojawi się osobny artykuł. Polubcie stronę naszej społeczności na Facebooku i bądźcie na bieżąco! 

dobry sen

Ćwiczenia umysłowe 

Umysł, aby odpowiednio funkcjonować, potrzebuje nowych wyzwań, a po zakończeniu pracy zawodowej większość ludzi ma zdecydowanie mniej okazji, by wysilić szare komórki. W każdy poniedziałek zapraszam na zadanie umysłowe na stronę naszej społeczności na Facebooku.

Regularne ćwiczenia umysłowe pozwalają w pełni wykorzystać potencjał mózgu, przeciwdziałać negatywnym skutkom jego starzenia się oraz stanowią narzędzie prewencji chorób neurodegeneracyjnych. Rozwiązywanie zadań tylko jednego typu (np. krzyżówek) nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału umysłu. 

Wykonywanie ćwiczeń przekłada się na dobre funkcjonowanie każdego dnia – lepszą koncentrację i umiejętność zapamiętywania, rzadsze zapominanie, lepsze kojarzenie. Sporadyczniej brakuje nam słów, czyli rzadziej czujemy, że mamy coś na końcu języka. 

Ciekawe ćwiczenia nie tylko wypełniają czas, ale również zapewniają dużo radości i zabawy oraz pozwalają oderwać się od codziennych trosk. 

Jako psycholog prowadzący treningi pamięci oraz autor książek z tego zakresu dla osób w wieku 60+ polecam przeznaczyć na ćwiczenia około 30 minut dziennie. 

Jeśli szukacie zadań w wersji książkowej, polecam pakiety ćwiczeń umysłowych.

Ćwiczenia umysłowe dla seniorów
Newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

You may also like

Leave a Comment

Skip to content