fbpx

Zniżka listopad 2022

Wielka piątka utrzymania formy na emeryturze

by Piotr Łącki
Wielka piątka utrzymania formy na emeryturze

Naukowcy podkreślają, że czynniki środowiskowe, nasze zachowanie i styl życia odgrywają bardzo ważną rolę warunkującą ryzyko chorób występujących wraz z wiekiem. Innymi słowy – poprzez swoje zachowania, odpowiednią dietę, ruch fizyczny, ćwiczenia umysłowe i podejmowane działania profilaktyczne jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób. Zapraszam na wielką piątkę utrzymania formy na emeryturze!

Wielka piątka utrzymania formy na emeryturze

Ruch

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) osobom 60+ rekomenduje 150 minut ruchu fizycznego o umiarkowanej intensywności tygodniowo. 

Jeśli jesteście ciekawi, jakie typy ćwiczeń polecają specjaliści, zajrzyjcie do tego artykułu. 

Jeśli chcecie od razu przejść do praktyki, polecam wpis o ćwiczeniach fizycznych w domu na emeryturze.

Pamiętajcie o jednym – rodzaj ćwiczeń i ich intensywność trzeba dobrać indywidualnie, uwzględniając stan zdrowia, wcześniejsze doświadczenia sportowe i preferencje. Chodzi o to, żeby wybrać to, co lubicie i jednocześnie coś pasującego do Waszej sytuacji zdrowotnej. W razie wątpliwości skonsultujcie się z lekarzem. 

Ćwiczenia fizyczne w domu na emeryturze

Monitoring zdrowia

Regularne monitorowanie stanu zdrowia to najlepsza inwestycja w dobrą sprawność. Badania i leczenie różnych schorzeń we wczesnych fazach przynosi zdecydowanie lepsze efekty niż pojawienie się w gabinecie w zaawansowanym stadium choroby. 


Raz w roku polecam wykonanie „przeglądu technicznego”, jak to analogicznie robimy z samochodami. Podstawową listę badań, które warto wykonywać regularnie, możecie pobrać tutaj

Pandemia koronawirusa sprawia, że służba zdrowia koncentruje się na obsłudze pacjentów covidowych, ale gdy sytuacja epidemiologiczna zostanie opanowana, warto wybrać się na diagnostykę.

Adekwatne odżywianie

Nasze ciało zmienia się wraz z wiekiem. Do tego po zakończeniu aktywności zawodowej spada nasze zapotrzebowanie kaloryczne, szczególnie w przypadku osób, które wykonywały pracę fizyczną. 

Ważne jest zatem dopasowanie sposobu odżywiania się do wieku oraz wykonywanych aktywności. Warto poświęcić kilka dni, aby poznać swoje nawyki żywieniowe i wyeliminować te, które są niekorzystne dla zdrowia. 

Niektórzy mogą się zdziwić: „Jak to poznać swoje nawyki żywieniowe?! Przecież dobrze wiem, co jem”. Okazuje się jednak, że wiele osób dopiero po zapisaniu szczegółów dotyczących tego, co zjadło, zdaje sobie sprawę z gramatury posiłków, które codziennie spożywa i podjadania (w tym słodyczy). Dzienniczek żywieniowy znajdziecie do pobrania w tym artykule.

Kulinarną podróż możecie odbyć w tych wpisach – tajskie mango sticky rice oraz marokański tadżin, koreański gimbap oraz mango lassi.

Osobnym tematem są produkty, które korzystnie wpływają na pracę naszego mózgu. Warto poprzez żołądek zadbać o umysł. Kilka wskazówek znajdziecietutaj (link). 

mózgowspomagacze

Dobry sen i odpoczynek

Według Nicka Littlehalesa, autora książki Śpij dobrze, idealny sen obejmuje 35 cykli w tygodniu (5 na noc). Z wiekiem wiele osób przejawia tendencję do snu polifazowego – w takim przypadku bardzo ważne jest wkomponowanie w rytm dnia drzemek i czasu na odpoczynek. 

Uwzględnienie swojego chronotypu, wprowadzenie rutyny przedsennej, odpowiednie przygotowanie sypialni – to tylko kilka wskazówek, których zastosowanie pozwala lepiej spać. Wkrótce na ten temat pojawi się osobny artykuł. Polubcie stronę naszej społeczności na Facebooku i bądźcie na bieżąco! 

dobry sen

Ćwiczenia umysłowe 

Umysł, aby odpowiednio funkcjonować, potrzebuje nowych wyzwań, a po zakończeniu pracy zawodowej większość ludzi ma zdecydowanie mniej okazji, by wysilić szare komórki. W każdy poniedziałek zapraszam na zadanie umysłowe na stronę naszej społeczności na Facebooku.

Regularne ćwiczenia umysłowe pozwalają w pełni wykorzystać potencjał mózgu, przeciwdziałać negatywnym skutkom jego starzenia się oraz stanowią narzędzie prewencji chorób neurodegeneracyjnych. Rozwiązywanie zadań tylko jednego typu (np. krzyżówek) nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału umysłu. 

Wykonywanie ćwiczeń przekłada się na dobre funkcjonowanie każdego dnia – lepszą koncentrację i umiejętność zapamiętywania, rzadsze zapominanie, lepsze kojarzenie. Sporadyczniej brakuje nam słów, czyli rzadziej czujemy, że mamy coś na końcu języka. 

Ciekawe ćwiczenia nie tylko wypełniają czas, ale również zapewniają dużo radości i zabawy oraz pozwalają oderwać się od codziennych trosk. 

Jako psycholog prowadzący treningi pamięci oraz autor książek z tego zakresu dla osób w wieku 60+ polecam przeznaczyć na ćwiczenia około 30 minut dziennie. 

Jeśli szukacie zadań w wersji książkowej, polecam pakiety ćwiczeń umysłowych.

Do wtorku możesz skorzystać ze zniżki oraz w przypadku niektórych pakietów również z darmowej dostawy

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

You may also like

Leave a Comment

Skip to content