Znaczną część czasu spędzamy w domu. Jak wykorzystać go w zajmujący sposób? Przygotowałem dla Was listę 15 aktywności, które mogą przerodzić się w domowe hobby na emeryturze.
Nowe hobby na emeryturze
To cykl artykułów, który zachęca do odświeżenia dawnych pasji oraz spróbowania czegoś nowego. Przygotowałem dla Was w sumie ponad 130 pomysłów, które możecie zrealizować na emeryturze, choć nie tylko. Zebrałem je w 8 list tematycznych.
Wszystkie artykuły cyklu znajdziecie w tym dziale. Lista nie jest zamknięta. Swoje propozycje piszcie w komentarzach, na stronie naszej społeczności na Facebooku albo e-mailowo: info@psychologdlaseniora.pl
Hobby domowe na emeryturze
1. Słuchanie muzyki – co jakiś czas lubię wrócić do piosenek, których słuchałem 10 czy 20 lat temu. Do słuchania muzyki przez Internet polecam Wam Spotify. To serwis społecznościowy służący do słuchania i dzielenia się muzyką i podcastami. Korzysta z niego ponad 200 mln ludzi na całym świecie. Serwis pozwala na bezpłatne słuchanie muzyki online (wersja bezpłatna zawiera reklamy) oraz offline i dzielenie się nią w Internecie.
2. Słuchanie podcastów – podcast to rodzaj publikacji dźwiękowej lub filmowej, realizowany najczęściej w formie regularnych odcinków. Do moich ulubionych podcastów należą Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka, Dział zagraniczny Macieja Okraszewskiego oraz Brzmienie świata z lotu Drozda Pawła Drozda.
3. Czytanie – Umberto Eco mawiał, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”. W każdym tygodniu staram się przeczytać przynajmniej jedną książkę. Wiele rekomendacji książkowych znajdziesz tutaj.
4. Słuchanie audiobooków – wiele osób zamiast czytać, woli słuchać książek. Znam dużo osób, które słuchają książek mówionych w samochodzie bądź w czasie sprzątania i gotowania. Próbowaliście już kiedyś?
5. Kolekcjonerstwo – ta pasja kojarzy mi się przede wszystkim ze znaczkami albo zbieraniem kartek pocztowych. W zbieraniu tych ostatnich pomaga strona www.postcrossing.com, dzięki której można przesyłać i otrzymywać pocztówki z całego świata. Zbierać na dobrą sprawę można wszystko (mój kolega zbiera kapsle wypitych piw). Mi bardzo podobają się okolicznościowo wydawane monety 2-złotowe.
6. Oglądanie filmów i seriali – od ponad sześciu lat nie posiadam telewizora i bardzo sobie to chwalę. Lubię jednak co jakiś czas obejrzeć film albo serial. Robię to jednak ma moich zasadach – kiedy chcę, bez reklam i tylko te, które mnie interesują. Selektywne oglądanie jest lepsze niż telewizja ciągle lecąca w tle. 10 filmów, które polecam znajdziesz w tym artykule.
7. Śpiewanie – wielu osobom kojarzy się z aktywnością grupową, np. w chórze. Wcale nie musi tak być. Śpiewać można w domu, chociażby pod prysznicem. Dla mnie piosenki są sposobem nauki języków obcych (obecnie hiszpańskiego). Niektórzy do śpiewania używają kuchennej łyżki jako mikrofonu. W Internecie bardzo łatwo można znaleźć teksty ulubionych piosenek!
8. Minimalizm – to filozofia życia polegająca na pozbyciu się nadmiaru i zbędnych rzeczy. Chodzi o wyzbycie się wszystkiego, co nie dodaje naszemu życiu wartości i skupienie się na rzeczach ważnych.
9. Zero waste – to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się produkować jak najmniej odpadów. Wprowadzenie idei zero waste (pl. zero odpadów) opiera się na pięciu zasadach: odmawiaj, ograniczaj, wykorzystuj ponownie, recyklinguj, kompostuj.
10. Akwarystyka – posiadanie rybek uspokaja, relaksuje i wycisza wiele osób. Zdecydowanym plusem posiadania akwarium w domu są mniejsze nakłady czasu i pracy w porównaniu do posiadania innych zwierząt.
11. Makijaż – każdy wiek ma swoje prawa i potrzeby. Makijaż kobiety dojrzałej będzie różnił się od tego, jaki może nosić osoba na innych etapach życia. Wiele osób jest ciekawych, jak powinno wyglądać takie dostosowanie. Ciekawy kurs w tym zakresie prowadziło jakiś czas temu Wrocławskie Centrum Seniora.
12. Pielęgnacja ciała – istnieje przynajmniej kilka aplikacji, które analizują składy kosmetyków – aż trudno uwierzyć, ile szkodliwych substancji znajduje się w produktach sprzedawanych w drogeriach.
13. Upcycling – forma przetwarzania odpadów w taki sposób, aby powstały produkty o wyższej wartości niż materiał, z którego je wykonujemy. Przykładem upcyclingu jest szycie toreb ze starych banerów reklamowych. Może masz u siebie rzeczy, którym można nadać w ten sposób nowe życie?
14. Uprawa roślin – każdego roku wiosną kupujemy kwiaty, które nawiązują do naszych podróży. Po czasie spędzonym w Japonii nabyliśmy kilka krzewów występujących w tym kraju. Warto co jakiś czas poszerzać swoją kolekcję.
15. Kolorowanki dla dorosłych, mandale – wielu osobom kolorowanki kojarzą się z okresem dzieciństwa. Nic bardziej mylnego. Od ponad dekady karierę robią kolorowanki przygotowane z myślą o dorosłych! Pobudzają kreatywność, polepszają motorykę i do tego działają antystresowo. Terapeuci ponadto podkreślają relaksacyjną funkcję mandali, wywodzących się z tradycji buddyjskiej. Zarówno kolorowanki, jak i mandale polecam na długie jesienne i zimowe wieczory.

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.

Hobby domowe na emeryturze, publikacja: maj 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.