fbpx

Sprawny umysł na lata

7 rad seniorów dla przyszłych emerytów

by Piotr Łącki
7 rad seniorów dla przyszłych emerytów

W ramach ankiety strony psychologdlaseniora.pl zapytałem Czytelników o rady, jakich udzieliliby osobom, które w niedługim czasie przejdą na emeryturę. Co radzą „emeryci z doświadczeniem” osobom, które wkrótce zakończą pracę zawodową? Zapraszam na 7 rad seniorów dla przyszłych emerytów.

7 rad seniorów dla przyszłych emerytów

1. Pracować jak najdłużej

Taka rada może wydać się paradoksalna, zważywszy, że pochodzi od osób, które przeszły już na emeryturę. Ich doświadczenie pokazuje jednak, że z perspektywy czasu inaczej przeprowadziłyby proces zakończenia aktywności zawodowej. 

W ich wypowiedziach pojawiły się rady, by powoli wygaszać aktywność zawodową i wpierw zmniejszyć ilość godzin. W ten sposób zmiana nie następuje tak gwałtownie i radykalnie. 

2. Trzeba mieć pomysł, jak wypełnić czas na emeryturze

W wielu radach pojawiało się proste przesłanie – do emerytury trzeba się przygotować. Emeryci podkreślali, że niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie psychiczne oraz świadomość tego, że czekają Was duże zmiany. 

Niektórzy uczestnicy ankiety pisali wprost: „Nie przechodź, jeśli nie masz planów na dalsze życie”. O tym, co zrobić, aby oswoić się ze zmianą trybu życia, pisałem w tym artykule

Pojawiły się również optymistyczne głosy: „To nie jest koniec świata! Wystarczy znaleźć znajomych na emeryturze, którzy chcą być aktywni”.

 

Umysłowy kalendarz adwentowy

3. Nie zamykać się w domu

Wielu emerytów podkreślało również, jak ważne jest regularne wychodzenie z własnych czterech ścian. Zachęcali, by nie rozleniwiać się, popadać w apatię oraz stawać się biernym. 

Jeśli zaś już jesteśmy w domu, warto stworzyć plan dnia, który uwzględnia ruch, czytanie, odpoczynek, wyzwania dla umysłu, dbanie o zdrowie. Jedna z uczestniczek badania bardzo dosadnie odradzała spędzanie czasu przed ekranem telewizora: „Nie oglądaj papki telewizyjnej, a najlepiej wyrzuć telewizor”.

Trzeba przy tym wspomnieć, że wielu naukowców odradza spędzanie przed telewizorem więcej niż 2 godzin dziennie. Mogę również podzielić się własnym doświadczeniem – od ponad 6 lat nie mam telewizora w domu i bardzo sobie to chwalę. 

nowe hobby na emeryturze

Łamigłówki na emeryturze bestseller 2024

4. Być aktywnym

Ta rada pojawiała się najczęściej wśród udzielanych w ankiecie odpowiedzi. „Bądź czynna i aktywna, bo się poddasz niemocy i samotności”. 

Jak pisali emeryci, warto rozejrzeć się po okolicy, gdzie są stowarzyszenia czy kluby dla seniorów, siłownie, zajęcia ruchowe dla osób 60+ czy godziny senioralne na basenie. 

Emeryci ze stażem podkreślają, że trzeba zadbać o różne formy aktywności – czytanie, uczenie się nowych rzeczy, ćwiczenia, poznawanie nowych technologii, podróże (małe i duże). Tak, by „być zawsze zajętym”. 

Emerytura to również czas, by odświeżyć dawne znajomości, wzmocnić kontakty towarzyskie, ale również nie stronić od kontaktów z młodszymi osobami. „Być blisko rodziny, ale bez przesady”. Inna z rad brzmiała: „Otocz się ludźmi, którzy w pełni cię akceptują”. 

Seniorzy radzą ponadto, aby dbać o stan swojego zdrowia oraz zwracać uwagę na sposób odżywiania. Więcej o regularnych badaniach znajdziesz w tym artykule.

Zaczynamy już w poniedziałek!
Dowiedz się więcej

miesięczne wyzwanie dla umyslu

5. Czas na pasje i hobby

Większa ilość dostępnego czasu to według „emerytów z doświadczeniem” najlepszy czas, by odświeżyć swoje pasje i hobby. 

A co, jeśli żadnych nie masz bądź się zdezaktualizowały? W takiej sytuacji uczestnicy naszej ankiety bynajmniej nie popadali w pesymizm. Zachęcają to tego, by wykorzystać czas po przejściu na emeryturę na odnalezienie siebie, zdefiniowanie swoich zainteresowań oraz znalezienie sobie hobby. 

Najważniejsze jest jednak to, by organizować sobie czas wolny, a nie pozwalać mu przeciekać przez palce. 

6. Ruch

Zachęta do ruchu była jedną z częściej pojawiających się rad. Seniorzy podkreślali wagę regularnych ćwiczeń, dbania o kondycję fizyczną, uprawiania „lekkiego sportu” oraz zalecali dużo ruchu na świeżym powietrzu. 

Chcesz ruszać się więcej? W tym artykule dowiesz się o trzech rodzajach ćwiczeń, o których musisz pamiętać w wieku 60+

Zapraszam również na treningi karate dla osób w wieku 60+.

7. Ciesz się życiem

Według niektórych seniorów recepta na udaną emeryturę jest w gruncie rzeczy prosta: „Odpocznij, a potem zacznij robić to, na co do tej pory nie miałeś czasu, ciesz się życiem i dbaj o siebie”, „Bierz z życia i pielęgnuj relacje”. 

Droga do szczęścia według seniorów prowadzi przez samoakceptację. Według uczestników ankiety należy „lubić i akceptować siebie”, „być najważniejszym dla siebie” oraz „nauczyć się być samym ze sobą i poczuć się szczęśliwym”. 

Niektórzy radzili, by nie tracić czasu. Warto, aby młodzi emeryci „zadbali wreszcie o siebie, bo potem może być już tylko gorzej”. Podkreślali również, że trzeba mieć cele w dalszym życiu. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

Newsletter

Opracowanie powstało na podstawie ankiety Czytelników portalu edukacyjnego psychologdlaseniora.pl zrealizowanej w listopadzie i grudniu 2020, a konkretnie jednego z pytań: Jakie trzy rady przekazałby Pan(i) osobom, które w niedługim czasie przejdą na emeryturę? W badaniu wzięło udział 78 osób. Osoby w wieku 60+ stanowiły 83,4% respondentów. 

7 rad seniorów dla przyszłych emerytów. Publikacja: styczeń 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania bez zgody autora.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content