fbpx

Sprawny umysł na lata

4 aplikacje do nauki języka obcego w wieku 60+

by Piotr Łącki
4 aplikacje do nauki języka obcego w wieku 60+

Języków obcych można uczyć się w każdym wieku. Eksperci podkreślają, że przyswajanie przez dłuższy czas czegoś nowego i złożonego (jak np. język obcy) korzystnie wpływa na starzejący się umysł. Nauka coraz częściej przenosi się do świata cyfrowego. Jakie aplikacje warto zainstalować do nauki języka obcego na emeryturze? 

4 aplikacje do nauki języka obcego w wieku 60+

Duolingo

Jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języków obcych (dostępnych jest ich aż 25!). Korzystanie z tej aplikacji jest bardzo intuicyjne, nauka języka przynosi dużo radości, a zdobywanie nagród motywuje do wykonywania kolejnych ćwiczeń. W sam raz na początek przygody z nauką języka obcego na emeryturze. 

Duolingo na Androida oraz iPhone.

Memrise

Świetnie w tej aplikacji pokazany jest proces nauki języka obcego: każde słowo to ziarenko, które zasadzamy, a gdy uczymy się kolejnych i je powtarzamy, wzrasta nasza roślina. Dużym plusem aplikacji jest różnorodność ćwiczeń, system powtórek oraz natychmiastowe ćwiczenie słówek, z którymi mieliśmy problem.

Z punktu widzenia osób 60+ to aplikacja o najsłabszym interfejsie, czyli sposobie prezentowania treści. Trzeba poświęcić dłuższą chwilę, aby znaleźć najważniejsze funkcjonalności. 

Memrise na Androida oraz iPhone.

4 aplikacje do nauki języka obcego w wieku 60+

 

Busuu

Naukę w tej aplikacji możesz rozpocząć od wypełnienia wstępnego testu. To funkcja bardzo przydatna dla osób, które już kiedyś uczyły się języka i nie chcą rozpocząć nauki od podstaw.

Krótkie nagrania pozwalają poznać wymowę native speakerów, czyli rodzimych użytkowników języka, którego się uczymy (także w wersji bezpłatnej).

Bardzo dobrze opisane są kolejne lekcje – dokładnie wiesz, czego będziesz się uczyć. Możesz również określić czas, jaki chcesz dziennie poświęcić na naukę. 

Busuu na Androida oraz iPhone.

Fiszkoteka

Polska aplikacja, która wspomaga naukę słownictwa w językach obcych. Fajną funkcją jest możliwość samodzielnego tworzenia fiszek. Bezpłatna wersja jest dość mocno ograniczona pod względem dostępnych treści, choć pozwala zorientować się, czy ta forma nauki jest dla nas. Alternatywą do wersji mobilnej są fiszki papierowe

Czas z wnukami

Jak korzystać z aplikacji do nauki języka obcego? O czym warto wiedzieć? 

Każda z powyższych aplikacji umożliwia bezpłatną naukę języka obcego. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość z nich namawia nas do zakupu pełnej wersji aplikacji albo jest finansowana poprzez wyświetlanie reklam w przerwach pomiędzy rozwiązywaniem zadań. 

Jeśli zaczynacie naukę języka albo po latach wracacie do jego nauki, nie ma potrzeby wykupienia płatnej subskrypcji. Ilość darmowych ćwiczeń i zadań pozwala uzyskać podstawowy poziom komunikacji, a nawet go rozbudować. 

Proponuję zainstalować przynajmniej dwie aplikacje z powyższej listy i sprawdzić samodzielnie, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i przynosi najwięcej radości przy nauce. Tak, nauka ma być przyjemna! 🙂 

Chcesz skutecznie uczyć się języka obcego? Zapraszam do przeczytania artykułu o 6 elementach, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki

Nauka języka na emeryturze

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

4 aplikacje do nauki języka obcego w wieku 60+. Publikacja: listopad 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone

You may also like

Leave a Comment

Skip to content