Witam na stronie psychologdlaseniora.pl!
Nazywam się Piotr Łącki. Jestem psychologiem i autorem tego serwisu. Celem tej strony jest dostarczenie praktycznej wiedzy psychologicznej o tym, jak utrzymać sprawność fizyczną i umysłową wieku 60+.
Na początek pozwól, że będę zwracał się na „Ty”. Taka forma pozwala uniknąć nadmiernego dystansu i jest typowym sposobem komunikacji w czasie warsztatów psychologicznych, które prowadzę.
Bardzo się cieszę, że tu trafiłeś. Jeśli odwiedzasz stronę po raz pierwszy, to poniższe opisy pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, gdzie znajdziesz najbardziej interesujące Cię artykuły. Staram się, żeby prezentowane tu treści były napisane w sposób przystępny. Tak, aby łatwo było je zapamiętać i wcielić w życie.
Nasze ciało i umysł zmieniają się z wiekiem. Utrzymanie sprawności fizycznej i umysłowej stanowi wyzwanie. Chciałbym jednak wlać w Twoje serce nieco optymizmu. Badania pokazują, że aktywna postawa i ćwiczenia pozwalają w wielu przypadkach spowolnić proces starzenia się.
Trzeba włożyć w to nieco wysiłku. Używając metafory sportowej, piłka jest po Twojej stronie. Wierzę jednak, że temu podołasz. Ze swojej strony mogę zapewnić Cię, że dołożę wszelkich starań, aby treści prezentowane na stronie były na wysokim poziomie.
Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszam do zapisania się na newsletter (będę wysyłał 1-2 e-maile miesięcznie oraz polubienia strony na Facebooku.
Życzę Ci owocnego korzystania ze strony psychologdlaseniora.pl. Mam nadzieję, że znajdziesz tu wiele inspirujących treści, które pomogą Ci utrzymać najwyższy możliwy poziom sprawności fizycznej i umysłowej. Trzymam za Ciebie kciuki!
Piotr Łącki
Co znajdziesz na stronie psychologdlaseniora.pl? Opis poszczególnych działów
Artykuły – w tym dziale znajdziesz wszystkie artykuły, które do tej pory pojawiły się na stronie. Polecam go szczególnie osobom, które chcą zdobyć wiedzę z różnych obszarów dbania o siebie w wieku 60+.
Zdrowie – do tej kategorii trafią artykuły z szeroko rozumianego obszaru dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne. Znajdziesz tu wiele praktycznych tekstów dotyczących monitoringu stanu zdrowia, odpowiedniego odżywiania oraz radzenia sobie ze stresem.
Sprawność fizyczna – jedynie 12% osób powyżej 60. roku życia ćwiczy co najmniej raz w tygodniu. Dbanie o sprawność fizyczną jest szczególnie ważne, by utrzymać mobilność ruchową, mimo upływu czasu. Jak to zrobić? Zapraszam po więcej treści do tego działu.
Sprawność umysłowa – zwykle przejściu na emeryturę towarzyszy spadek ilości bodźców i wyzwań dla naszego umysłu. Nasz mózg, żeby funkcjonować na optymalnym poziomie, również musi się „spocić”. Znajdziesz tu wiele ćwiczeń oraz praktycznych porad, które pomogą utrzymać sprawność umysłową.
Aktywne życie – posiadanie planów i celów na przyszłość jest (obok optymistycznej postawy) jednym z czynników, które naukowcy wskazują jako istotny, by cieszyć się długim życiem. Japończycy nazywają to ikigai. Jest to cel, dla którego rano warto wstać z łóżka. Jak wykorzystać czas na emeryturze? Tu znajdziesz wiele inspiracji.
Książka „Żyj pełnią życia” – książka mojego autorstwa, która w przystępny sposób mówi o tym, jak utrzymać sprawność fizyczną i umysłową oraz cieszyć się życiem w wieku 60+. Stanowi praktyczne podsumowanie pracy z seniorami. Książka jest do nabycia z płatnością przy odbiorze w sklepie (link).
Do pobrania – znajdziesz tutaj wiele ćwiczeń i materiałów, które możesz bezpłatnie ściągnąć ze strony. Warto je wydrukować i rozwiązać samodzielnie. Zapewne masz w swoim otoczeniu osoby, które z różnych powodów przestały być aktywne. Może również im warto podarować najciekawsze zestawy ćwiczeń?
Dobre praktyki – specjaliści i osoby pracujące z seniorami dzielą się swoją wiedzą i inspiracjami dotyczącymi utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej w wieku 60+. Ten dział szczególnie polecam osobom, które planują oraz koordynują prace klubów seniora i organizacji senioralnych.