Podróżowanie staje się łatwiejsze dzięki aplikacjom mobilnym. Na rynku jest masa aplikacji, które pomagają zaplanować pobyt, wynająć hotel, sprawdzić połączenia, odnaleźć się w nowym miejscu, wybrać najlepiej oceniane atrakcje i restauracje czy podzielić się zdjęciami. Zapraszam na podsumowanie 11 aplikacji na telefon, które ułatwią podróżowanie na emeryturze.
11 aplikacji na telefon, które ułatwią podróżowanie
Aplikacja bardzo użyteczna przy planowaniu podróży. Pozwala zarezerwować hotele w dowolnym miejscu świata. Po wpisaniu nazwy miejscowości na ekranie naszego smartfona pojawi się lista dostępnych miejsc noclegowych, które możemy uszeregować względem ceny, położenia, oceny innych gości itd. Przy rezerwacji można wybrać opcję płacenia za nocleg na miejscu.
Serwis internetowy umożliwiający wynajem lokali. Początkowo była to alternatywa do Booking.com i pozwalała wynajmować pokoje oraz całe mieszkania bezpośrednio od osób prywatnych, które dodatkowo dzieliły się swoimi rekomendacjami dotyczącymi pobytu. Z czasem miejsce indywidualnych gospodarzy zajęły przynajmniej częściowo firmy zarządzające dziesiątkami lokali jednocześnie, niemniej jednak Airbnb przydaje się chociażby wtedy, gdy chcemy wynająć cały dom dla większej grupy.
Translator, który pozwala na tłumaczenie w różnych językach. Teksty można zapisać na telefonie i automatycznie przetłumaczyć. Istnieje również możliwość tłumaczenia dźwięku, a więc słowa mówionego. Dzięki korzystaniu z tej aplikacji można ograniczyć barierę językową, która powstrzymuje wiele osób przed wakacyjnym wyjazdem poza granice Polski.
Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w mapy. Kiedyś zawsze zabierałem mapę papierową, ale obecnie najczęściej korzystam z interaktywnych w telefonie. Maps.me pozwala na pobranie mapy na telefon i korzystanie z niej bez połączenia z Internetem. Jest to alternatywa do Google Maps dla osób, które nie mają w danym miejscu dostępu do sieci.
Jest to komunikator internetowy przeznaczony na smartfony. Przydaje się szczególnie poza granicami Unii Europejskiej, gdzie dzwonienie i transfer danych w roamingu jest drogie. Obecnie większość kawiarni jest wyposażonych w darmowe wi-fi, które wystarczy do uruchomienia aplikacji. Może być to dobry sposób do komunikacji z rodziną w kraju w czasie naszego wyjazdu.
Pojechaliście za granicę i nie znacie języka, a restauracja nie ma menu po polsku? W takiej chwili świetnie sprawdza się Obiektyw Google. Wystarczy skierować obiektyw na menu, a po chwili na ekranie smartfona pokaże się jego tłumaczenie. Aplikacja ma więcej funkcjonalności, jak np. rozpoznawanie miejsc i obiektów.
Mieliście tak, że wysiedliście w mieście, którego nie znacie i nie wiedzieliście, jak dojechać do miejsca, w którym nocujecie? Jakdojade.pl rozwiązuje ten problem – podajecie miejsce, gdzie zaczynacie podróż (aplikacja może Was również zlokalizować) oraz adres, gdzie chcecie dojechać, a jakdojade.pl podpowie Wam, jak tam dotrzeć. Moim zdaniem to niezbędna aplikacja, gdy odwiedzacie polskie miasta.
To fajna aplikacja, aby poznać połączenia pomiędzy miastami i miejscowościami w Polsce. Już nie trzeba iść na dworzec i szukać rozkładu. Można również porównać czas przejazdu różnymi środkami transportu (autobus vs pociąg). Coraz więcej przewoźników oferuje sprzedaż biletów na ich stronie.
Płacenie i wybieranie gotówki za granicą może być drogie. Możliwości pobrania różnych prowizji za daną usługę jest co niemiara, o czym pisałem na moim blogu podróżniczym. Będąc za granicą, korzystam z karty i aplikacji Revolut. Ten start-up zrewolucjonizował płatności w podróży. Oferują kartę płatniczą, która, połączona z aplikacją na telefonie, pozwala w czasie rzeczywistym wymieniać waluty po kursie międzybankowym.
Spacerując promenadą, nie wiesz, gdzie warto zjeść? Zastanawiasz się, które muzeum albo galerię dobrze jest odwiedzić? Na Tripadvisor miliony ludzi z całego świata oceniają restauracje, miejsca i usługi turystyczne. Dzięki sprawdzeniu recenzji innych osób można uniknąć rozczarowania i zaoszczędzić czas.
Podróżowanie często jest związane z godzinami spędzonymi w drodze. W tym czasie lubię patrzeć przez okno i jednocześnie słuchać muzyki albo podcastów. Polecam Wam Spotify. To serwis społecznościowy, z którego korzysta ponad 200 mln ludzi na całym świecie. Aplikacja pozwala na bezpłatne słuchanie muzyki online (wersja bezpłatna zawiera reklamy) oraz offline i dzielenie się nią w Internecie.
Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.
11 aplikacji na telefon, które ułatwią podróżowanie, publikacja: lipiec 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.