fbpx

Sprawny umysł na lata

Przygotowanie wyjazdu na własną rękę na emeryturze

by Piotr Łącki
Przygotowanie wyjazdu na własną rękę na emeryturze

Wiele miejsc można odwiedzić w ramach wyjazdu na własną rękę. O czym pamiętać i co przemyśleć? Czego się wystrzegać? Jakie pytania warto zadać sobie przed podróżą? Zapraszam na krótki przewodnik po wyjazdach na własną rękę na emeryturze. 

Przygotowanie wyjazdu na własną rękę na emeryturze

Przygotowanie wyjazdu na własną rękę na emeryturze. Krótki przewodnik 

1. Samemu czy z grupą?

Zastanówcie się, czy są osoby, które chciałyby pojechać tam z Wami albo czy jesteście gotowi pojechać tam samemu. Wypiszcie te osoby bądź zdecydujcie się na samodzielną podróż. 

2. Komfort podróżowania

Czego potrzebujecie, by czuć się komfortowo w podróży? Wypiszcie te rzeczy, które pozwolą Wam czuć się dobre w podróży.Np. niektórzy lubią wyruszyć skoro świt i intensywnie zwiedzać cały dzień, inni zaś preferują powolne poranki i niskie tempo eksploracji.

Są osoby, które lubią jeść w restauracjach i takie, które wolą przygotować coś samemu. Znam osoby, które sypiają tylko w hotelach oraz takie, które zadowalają się prostymi pokojami itd. 

Wypisanie tych punktów oraz omówienie ich z towarzyszami podróży pomaga uniknąć nieporozumień. W przypadku indywidualnej podróży określenie Waszej strefy komfortu pozwoli lepiej zaplanować wyjazd oraz wybrać odpowiednie zakwaterowanie. 

3. Planowanie podróży

Czego potrzebujecie, żeby zaplanować podróż? Znam wiele osób, które przed wyjazdem do innego miasta kupują przewodnik bądź wypożyczają go z lokalnej biblioteki. Pozwala on przygotować plan zwiedzania i jest źródłem praktycznych informacji na miejscu. Inni zaś zdają się na biuro podróży bądź nie lubią planować i spontanicznie podejmują decyzje na miejscu. 

Nawet jeśli nie macie głowy i chęci do planowania, warto nakreślić chociaż ramowy plan pobytu i przygotowań (kiedy kupujemy bilety, zarezerwujemy noclegi i przejazd). Ten drugi jest szczególnie ważny, gdy zamierzacie jechać grupą i istnieje ryzyko, że niektóre osoby mogą wycofać się na ostatniej prostej. 

 

4. Pytanie o radę

Czy znacie kogoś, kto już był w miejscu, które zamierzacie odwiedzić i może Wam coś podpowiedzieć? Wyruszając w lokalizacje, w których do tej pory nie byliście, warto zasięgnąć rady osób, które tam były. Często mogą chociażby doradzić, co zabrać ze sobą, gdzie jeść i nocować. Takie wskazówki pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. 

5. Niezbędny ekwipunek

Co warto mieć ze sobą na planowany wyjazd?Jadąc w góry, warto pomyśleć o dobrych butach i kurtce przeciwdeszczowej. Taki ekwipunek niekoniecznie przyda się nad morzem. Wypiszcie wszystkie rzeczy, które są potrzebne na Wasz wyjazd. 

6. Budżet podróży

Aby w pełni cieszyć się wyjazdem, warto ustalić kwotę, którą chcemy wydać w czasie wyjazdu. Dobrze jest podzielić budżet na kategorie – noclegi, transport, jedzenie i napoje, atrakcje i bilety wstępu, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.

Warto pamiętać, że ceny w miejscowościach turystycznych rosną ok. 10-15% rok do roku, a bazowanie na tych sprzed kilku lat może doprowadzić do sporego niedoszacowania budżetu i rozczarowania. 

Czas z wnukami

7. Bezpieczeństwo w podróży

Bezpieczeństwo w podróży to bardzo obszerny wątek. Podstawą jest zadbanie o przechowywanie dokumentów i pieniędzy, które mamy ze sobą. Więcej na ten temat pisałem na moim blogu podróżniczym.

Ważne jest też bazowanie na intuicji – wystrzegajcie się miejsc, które wydają Wam się podejrzane oraz ludzi, którzy nie wzbudzają Waszego zaufania. W stosunku do osób poznanych w podróży niektórzy ponadto stosują regułę ograniczonego zaufania. 

8. Zdrowie

Zadbanie o zdrowie w podróży staje się szczególnie ważne z wiekiem. Posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia (szczególnie przy wyjazdach zagranicznych) oraz zabranie ze sobą odpowiedniej ilości leków to absolutne podstawy przygotowania.

Niezwykle istotne jest ponadto dostosowanie charakteru wyjazdu do naszych możliwości fizycznych. Jeśli niewiele ruszacie się na co dzień, to prawdopodobnie wyjazd, w ramach którego pokonuje się 10-15 km dziennie, nie jest dla Was. Trzeba mierzyć siły na zamiary. 

9. Zmęczenie podróżą

Podróże często wiążą się z tak dużą intensywnością wrażeń, że w pewnym momencie można być tym zmęczonym i najchętniej znowu znaleźlibyśmy się w domu. Moment, kiedy taki stan się pojawia, zależy od wcześniejszych doświadczeń, ale występuje u każdego (u niektórych później niż u innych). To normalny etap w podróży. 

Warto w takich chwilach zadbać o więcej przerw, zaplanować relaks i odpoczynek oraz jedzenie, które znamy i lubimy.  

10. Samotność w podróży

Podróżowanie dla wielu łączy się z dzieleniem się doświadczeniami z innymi osobami. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne podróżowanie, to siłą rzeczy nie ma przy nas osób, z którymi na bieżąco możemy wymieniać się obserwacjami. Z pomocą przychodzi technologia i możliwość dzielenia się zdjęciami oraz obserwacjami przez telefon i portale społecznościowe. 

Gdy podróżowałem samotnie przez Afrykę, w porządkowaniu myśli i doświadczeń pomagał mi dziennik, który prowadziłem każdego dnia. Zachęcam do tego wszystkich, którzy wyruszą samodzielnie na wyjazd.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku

Przygotowanie wyjazdu na własną rękę na emeryturze, publikacja: czerwiec 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content