fbpx

Sprawny umysł na lata

Filmy do obejrzenia po 60-tce: Młodzi duchem

by Piotr Łącki

Trzeci film cyklu Filmy do obejrzenia po 60-tce będzie zupełnie inny niż dwa dotychczasowe. Rytm fabule będzie nadawała muzyka wykonywana przez chór, który swoją wspólną przygodę z muzyką zaczął po… osiemdziesiątce. Młodzi duchem to przepiękny film o odkrywaniu i realizacji pasji. Niezależnie od wieku.

Czym jest cykl Filmy do obejrzenia po 60-tce?

W ramach cyklu będą prezentowane filmy, które warto obejrzeć po przejściu na emeryturę. Jeśli chcesz dowiedzieć, dlaczego kino jest nazywane 10 muzą oraz dlaczego warto oglądać i dyskutować o filmach, zapraszam do pierwszego artykułu całego cyklu. 

Większość filmów z mojej listy bez problemu znajdziesz w bibliotece, jako dodatek do gazety czy w programie TVP Kultura. W razie problemów z ich zdobyciem, poproś o pomoc rodzinę, sąsiadów lub przyjaciół. Mam cichą nadzieję, że obejrzysz te filmy.

 

Jakie filmy polecam w ramach cyklu Filmy do obejrzenia po 60-tce?

Choć goni nas czas, reż. Rob Reiner
Prosta historia, reż. David Lynch
Młodzi duchem, reż. Stephen Walker
Buena Vista Social Club, reż. Wim Wenders
Butelki zwrotne, reż. Jan Svěrák
Lawendowe wzgórze, reż. Charles Dance
Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes
Żelazna Dama, reż. Phyllida Lloyd
Jeszcze nie wieczór, reż. Jacek Bławut
Pora umierać, reż. Dorota KędzierzawskaMłodzi duchem – dlaczego warto obejrzeć ten film?

Młodzi duchem to film opowiadający o amerykańskim zespole muzycznym Young@Heart (Młodzi w sercu). Jest to chór założony przez byłych muzyków, aktorów oraz amatorów. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że swoją wspólną przygodę muzyczną rozpoczęli po… osiemdziesiątce.

Czas z wnukami

Wszystko zaczęło się w 1982 roku w domu spokojnej starości w Northampton w stanie Massachusetts od projektu, który miał na celu wspólne i radosne spędzanie czasu. W pierwszym składzie zespołu były osoby, które przeżyły obie wojny światowe. 

Historia chóru zainteresowała Stephena Walkera, który nakręcił o nim pełnometrażowy dokument. Film pozwala zajrzeć za kulisy. Możemy w nim zobaczyć ludzi pełnych pasji, ciepła i pogody ducha. Średnia wieku w zespole w momencie kręcenia filmu wynosiła 85 lat. 

Foto copyright: Walker George Films, Fox Searchlight Pictures, Channel 4 Television Corporation

W repertuarze zespołu znajdują się utwory rockowe i popowe najważniejszych zespołów muzycznych, m.in. Coldplay, Nirvany, Rolling Stones, U2, Pink Floyd. Ich interpretacje takich przebojów jak You Can’t Always Get What You Want, One czy Wish You Were Here mają niezwykłą moc. 

Kilka lat temu chór świętował 30-lecie działalności. Przygoda, rozpoczęta w latach 80., trwa nadal. Zespół ciągle koncertuje w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i Azji. Chór odwiedził także Polskę. W 2011 roku był gościem Festiwalu Malta w Poznaniu. Młodzi duchem to przepiękny film o odkrywaniu i realizacji pasji. Niezależnie od wieku.

Młodzi duchem
oryginalny tytuł: Young@Heart
reżyser: Stephen Walker

You may also like

Leave a Comment

Skip to content