fbpx

Sprawny umysł na lata

Jak ćwiczyć umysł w wieku 60+? #1: Tangram

by Piotr Łącki

W pierwszym artykule cyklu wyruszymy do starożytnych Chin, gdzie poznamy układankę stworzoną w Państwie Środka przed narodzeniem Chrystusa. Polecam go szczególnie osobom, które lubią zadania manualne.

Jak ćwiczyć umysł w wieku 60+? – nowy cykl na stronie psychologdlaseniora.pl 

W ramach tego cyklu będę przedstawiał różne pomysły i inspiracje dotyczące trenowania pamięci i innych funkcji poznawczych. Nasz mózg lubi nowości i, podobnie jak ciało, powinien się „spocić”, aby funkcjonować optymalnie. 

Przynajmniej raz w miesiącu możecie spodziewać się nowego artykułu. Jeśli chcecie być na bieżąco, zapraszam do polubienia strony psychologdlaseniora.pl na Facebooku. Publikuję tam informacje o nowych treściach na stronie. Wszystkie dotychczasowe artykuły możecie znaleźć w dziale Sprawność umysłowa.

Jak ćwiczyć umysł w wieku 60+?: Tangram

Czym jest tangram?
Tę chińską układankę wymyślono ponad 3000 lat temu. Tangram składa się z siedmiu figur geometrycznych. Celem łamigłówki jest odtworzenie konkretnego obrazka przy użyciu wszystkich siedmiu części tangramu.

Jak ułożyć obrazek?
Za pomocą tangramu można ułożyć tysiące obrazków. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Zadania, szczególnie na początku, wymagają dużo cierpliwości. Nie poddawaj się zbyt szybko! 

Trzy podstawowe zasady układania tangramu brzmią następująco: 
– przy układaniu należy wykorzystać wszystkie siedem elementów, 
– elementy nie mogą na siebie nachodzić,
– elementy można odwracać na drugą stronę.

Jak nauczyć się tangramu?

W pierwszym etapie warto rozpocząć od obrazków, na których zaznaczone są połączenia między poszczególnymi figurami. Ten etap nauki jest niezbędny, by w praktyce przyswoić zasady układania. Spróbuj ułożyć następujące figury.

Ptak

 

Dom

Czas z wnukami

Statek

Żaglówka


Tangram dla zaawansowanych

Gdy poczujecie się pewnie w układaniu podstawowej wersji tangramu, proponuję przejść na wyższy poziom. Większość obrazków do ułożenia nie ma zaznaczonych granic między poszczególnymi figurami geometrycznymi. Trzeba się nieraz nieźle nakombinować, by znaleźć właściwy układ siedmiu figur. Niekiedy możliwe są dwa rozwiązania!


Gdzie znaleźć tangram?

Specjalnie dla Was przygotowałem tangram, który możecie sobie sami wydrukować. Link do tangramu znajdziecie tutaj. Proponuję użyć do tego grubszego papieru, np. kartki bloku technicznego. Figury uzyskane w ten sposób będą stabilniejsze niż wydrukowane na zwykłej kartce. 

Tangram możecie kupić również w niemal każdej księgarni. Zestaw zawierający siedem kartonowych figur oraz książeczkę z obrazkami do układania kupicie już za mniej niż 20 złotych. 

You may also like

Leave a Comment

Skip to content