fbpx

Sprawny umysł na lata

Filmy do obejrzenia po 60-tce: Pamiętnik

by Piotr Łącki

Noah czyta chorej na Alzheimera Allie tytułowy pamiętnik, opisujący historię miłości dziewczyny z bogatego domu i ubogiego chłopaka.

Czym jest cykl Filmy do obejrzenia po 60-tce?

W ramach cyklu będą prezentowane filmy, które warto obejrzeć po przejściu na emeryturę.  Jeśli chcesz dowiedzieć, dlaczego kino jest nazywane 10 muzą oraz dlaczego warto oglądać i dyskutować o filmach, zapraszam do pierwszego artykułu całego cyklu. 

Większość filmów z mojej listy bez problemu znajdziesz w bibliotece, jako dodatek do gazety czy w programie TVP Kultura. W razie problemów z ich zdobyciem, poproś o pomoc rodzinę, sąsiadów lub przyjaciół. Mam cichą nadzieję, że obejrzysz te filmy.

 

Jakie filmy polecam w ramach cyklu Filmy do obejrzenia po 60-tce?

Choć goni nas czas, reż. Rob Reiner
Prosta historia, reż. David Lynch
Młodzi duchem, reż. Stephen Walker
Buena Vista Social Club, reż. Wim Wenders
Butelki zwrotne, reż. Jan Svěrák
Lawendowe wzgórze, reż. Charles Dance
Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes
Żelazna Dama, reż. Phyllida Lloyd
Jeszcze nie wieczór, reż. Jacek Bławut
Pora umierać, reż. Dorota Kędzierzawska

Foto copyright: New Line Cinema, Gran Via, Avery Pix

Czas z wnukami

Pamiętnik – dlaczego warto obejrzeć ten film?

Akcja tego filmu dzieje się w domu opieki społecznej. Czytanie tytułowego pamiętnika jest elementem terapii, który ma przywrócić Allie pamięć. Jest to bardzo długa opowieść, pełna przeciwności losu, którym bohaterowie muszą sprostać, aby w końcu być razem.

Razem z bohaterami przenosimy się do lat 40. XX wieku i przeżywamy krok po kroku ich historię miłosną, na drodze której stanęły różnice klasowe, II wojna światowa i sprzeciw rodziny dziewczyny.

Noah niestrudzenie czyta pamiętnik, dzięki któremu powracają wspomnienia i Allie przypomina sobie, że ona jest dziewczyną z pamiętnika. Niestety, chwile przebłysku nie trwają zbyt długo, a choroba sprawia, że wszystko zapomina i nie jest w stanie odtworzyć wydarzeń i rozpoznać męża.

Noah powoli traci nadzieję, że jest w stanie odzyskać ukochaną, jednak gdy w rocznicę ślubu odwiedza Allie, wydarzy się coś nieoczekiwanego.

Pamiętnik to urzekający film o prawdziwej, szczerej miłości i oddaniu. Łatwo wczuć się w opowieść, a wtedy niezbędnym atrybutem w czasie projekcji będą chusteczki. Historię uzupełniają przepiękne krajobrazy Karoliny Północnej. Film oparty jest na powieści Nicholasa Sparksa o tym samym tytule.

Trailer filmu Pamiętnik

Więcej o filmie można dowiedzieć się tutaj.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content