W listopadzie i grudniu 2020 przeprowadziłem ankietę, aby lepiej poznać Czytelników strony psychologdlaseniora.pl oraz dowiedzieć się, co Was interesuje. Zapraszam na podsumowanie ankiety.
O czym chcą czytać Czytelnicy psychologdlaseniora.pl? Wyniki ankiety
Po pierwsze – dziękuję!
Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy wypełnili całą ankietę. Największą grupę stanowiły osoby, które na jej uzupełnienie poświęciły ponad 10 minut. Dziękuję za włożony wysiłek i udzielone odpowiedzi.
Wszyscy uczestnicy badania otrzymali prezent – do końca stycznia zamówione przez nich publikacje dostarczę na mój koszt. Stosowny kod otrzymali drogą mailową. Jeśli do Was nie dotarły, napiszcie do mnie wiadomość prywatną.
Moment pojawienia się badania na stronie nie był przypadkowy. I nie chodziło tu jedynie o kończący się właśnie rok 2020. W listopadzie nasza społeczność przekroczyła magiczną granicę 10 000 członków. Uznałem, że to dobry moment, aby poznać Was bliżej i dowiedzieć się, o czym chcielibyście przeczytać w 2021 roku.
Od początku istnienia strony psychologdlaseniora.pl staram się, aby poruszać tematy, które są dla Was ciekawe i wynikają z Waszych potrzeb. Opisane poniżej wyniki będą drogowskazem przy tworzeniu treści w trakcie najbliższych 12 miesięcy.
Szczegółowy artykuł o tym, co nas czeka w 2021 roku, trafi na stronę w przyszłym tygodniu. Już teraz mogę Wam powiedzieć, że będzie się dużo działo i pojawią się nowe twarze oraz cykle artykułów. Wszystko dzięki udzielonym przez Was odpowiedziom.
Ankieta pokazała, że niemal 80% respondentów chce polecić stronę członkom swojej rodziny bądź znajomym. Opcja „nie” padła jedynie w przypadku 3,8% odpowiedzi. Bardzo dziękuję za zaufanie!
Zapraszam również na Facebooka – codziennie publikuję dla Was jednego posta z ćwiczeniami, artykułami, ciekawostkami, polecanymi książkami itd. Zaglądając tam, trzymacie rękę na pulsie.
Chciałbym, aby nasza grupa rosła w siłę. Dlatego, jeżeli znacie osoby, dla których nasza strona może być ciekawa, zaproście ich do naszej grupy. Nawet jeśli jedna z pięciu zaproszonych osób zajrzy na stronę i dowie się czegoś nowego, to będzie to dla mnie wielka satysfakcja.
Wyniki ankiety
Poniżej krótko przedstawiłem tematy, które zyskały największą aprobatę uczestników badania. Już teraz mogę zadeklarować, że nie zostanie pominięty żaden ze wskazanych przez Was tematów.
Na końcu wpisu znajdziecie informację o wielkości próby oraz podstawowe informacje o uczestnikach badania.
O czym chcą czytać Czytelnicy psychologdlaseniora.pl?
– aspekt zdrowotny
Trzy zagadnienia – zdrowy kręgosłup, zdrowe odżywianie oraz gimnastyka – uzyskały największą ilość głosów. Każdy z tych tematów został wybrany przez niemal 50% respondentów. Co trzeci uczestnik za ważne i interesujące tematy uznał dobry sen i zdrowe nawyki.
O czym chcą czytać Czytelnicy psychologdlaseniora.pl?
– tematy psychologiczne
W przypadku tematów psychologicznych bezapelacyjnym zwycięzcą ankiety okazały się ćwiczenia umysłowe (niemal 80% wskazań). Na drugim miejscu (49% głosów) znalazła się relaksacja.
Blisko 30% głosów padło na wzmacnianie kompetencji społecznych (np. stawianie granic, asertywność) oraz medytację.
O czym chcą czytać Czytelnicy psychologdlaseniora.pl?
– przyszłość i zdobywanie wiedzy
W tej kategorii najwięcej osób wybrało ciekawe filmy, książki (56% respondentów). Dokładnie co drugi uczestnik naszej ankiety wybrał temat odkrywanie na nowo hobby. Niemal 40% uzyskały podróże oraz skuteczna realizacja postanowień.
7 rad seniorów dla przyszłych emerytów
W ramach ankiety zapytałem również Czytelników o rady, jakich udzieliliby osobom, które w niedługim czasie przejdą na emeryturę. Padło wiele ciekawych odpowiedzi.
W czasie analizy wyklarowało się finalnie aż 7 rad, które “Emeryci z doświadczeniem” chcą przekazać osobom kończącym wkrótce pracę zawodową. Osobny artykuł na ten temat ukaże się w przyszłym tygodniu.
Wielkość próby, czas przeprowadzenia ankiety, wiek respondentów, miejsce zamieszkania
Ankieta została przeprowadzona w dniach 24.11–16.12.2020. 78 respondentów odpowiedziało na wszystkie pytania i uzyskane od nich informacje były przedmiotem analizy. Osoby w wieku 60+ stanowiły 83,4% respondentów. 84% uczestników badania stanowiły kobiety.
35% uczestników jako miejsce zamieszkania zadeklarowało miasto od 10-100 tys. mieszkańców; 23% miasto powyżej 500 tys.; 18% to mieszkańcy wsi; 15% miasto od 100 do 500 tys.; 9% miasto poniżej 10 tys.