Heraklit z Efezu powiedział, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Każdego roku aktualizuję tematy wykładów, warsztatów i szkoleń psychoedukacyjnych kierowanych do osób 60+. Zapraszam do zapoznania się z ofertą działań psychologicznych w 2021 roku oraz informacją, jak zorganizować spotkanie.
Wykłady, warsztaty i szkolenia psychologiczne dla seniorów i edukatorów
Co mogę dla Państwa zrobić?
– wykłady psychoedukacyjne
– spotkania dot. zachowania dobrostanu w czasie pandemii
– treningi umysłu
– spotkania podróżniczo-psychologiczne
– warsztaty wspomagające przejście na emeryturę
– cykle o zdrowych nawykach na emeryturze
– wystąpienia psychologiczne na konferencjach, targach i dniach seniora
– szkolenia dla osób pracujących z seniorami
– przygotowanie konferencji psychogerontologicznych dla instytucji oraz władz samorządowych
WYKŁADY I WARSZTATY DLA SENIORÓW (ONLINE I STACJONARNIE)
Jak zadbać o sprawność umysłową i fizyczną bez wychodzenia z domu?
Miesiące spędzone w domu w czasie pandemii negatywnie odbijają się na stanie psychofizycznym osób 60+. Pogarszającą się formę można zauważyć zarówno u seniorów, jak i „młodych” emerytów.
Niezwykle ważne w obecnej sytuacji jest wyposażenie osób 60+ w wiedzę o tym, jak zadbać o sprawność umysłową i fizyczną bez wychodzenia z domu.
Już stosunkowo niewielkie zmiany w rytmie dnia mogą przynieść spore efekty, a poświęcając godzinę dziennie na dbanie o formę psychofizyczną, można zyskać… miesiąc. Jak? Tego dowiedzą się uczestnicy naszego spotkania.
Czas trwania spotkania wraz z pytaniami: 90 minut
Jak poradzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami w czasie pandemii koronawirusa?
Pandemia koronawirusa zmieniła sposób naszego funkcjonowania. Wprowadzone ograniczenia uderzyły we wszystkie grupy wiekowe, ale to właśnie osoby 60+, odcięte od regularnych spotkań z rodziną oraz wypracowanej przez lata emerytalnej rutyny, odczuły je w sposób szczególny.
Pogłębiająca się z każdym miesiącem subiektywnie odczuwana samotność, niepewność oraz niepokój związane z obowiązującymi ograniczeniami i brakiem przewidywalności co do najbliższej przyszłości sprawiają, że u wielu osób wzrasta poziom stresu, kumuluje się ilość negatywnych emocji oraz nasila się zmęczenie psychofizyczne.
Uczestnicy spotkania otrzymają „skrzynkę narzędziową”, która pomoże im radzić sobie z objawami stresu, nazwać tkwiące w nich emocje oraz zredukować kumulujące się napięcie.
Czas trwania spotkania wraz z pytaniami: 90 minut
Na krańcu świata
Ponad pięciomiesięczna podróż psychologa Piotra Łąckiego przez 14 krajów Azji była okazją do tego, by podpatrzeć, jak żyją osoby po 60-ce.
Jak żyją ludzie na krańcu świata? Czego możemy się od nich nauczyć? W ramach spotkania wyruszymy w niezwykłą podróż w najodleglejsze zakątki Azji. Odwiedzimy m.in. niezliczone wyspy Indonezji i poznamy sekrety miejscowej kuchni; poznamy losy Jean-Pierre’a, który emeryturę postanowił spędzić w Indiach; udamy się do znanej ze stulatków Japonii oraz dowiemy się, jak w Wietnamie motor może służyć do codziennej gimnastyki.
Wystąpienie łączy prezentacja pięknych widoków, niesamowitych historii spotkanych ludzi oraz inspiracji z odległych krajów do tego, jak zadbać o utrzymanie sprawności fizycznej i umysłowej w wieku 60+.
Czas trwania spotkania wraz z pytaniami: 90 minut
4 kroki do utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej
Podstawowy wykład psychoedukacyjny w ofercie. Teoretyczną podstawę wykładu stanowi koncepcja Rowe’a i Kahna dotycząca pomyślnego starzenia się, uzupełniona praktyką prowadzenia warsztatów i wykładów dla osób 60+ oraz późniejszą dyskusją naukową wokół teorii.
Wykład stanowi również krótkie podsumowanie książki „Żyj pełnią życia!” o utrzymaniu sprawności fizycznej i umysłowej w wieku 60+, autorstwa psychologa Piotra Łąckiego. Jest to najczęściej wybierany wykład przez instytucje i grupy senioralne.
Czas trwania spotkania wraz z pytaniami: 90 minut
TRENINGI I CYKLE SPOTKAŃ
Trening umysłu dla seniorów
Procesy poznawcze pozwalają człowiekowi zbierać informacje o otaczającym go świecie i umożliwiają komunikowanie się z nim.
Treningowi będzie podlegała nie tylko pamięć (jak to ma miejsce w przypadku wielu treningów), ale całe spektrum procesów poznawczych – percepcja, uwaga, myślenie, język, koordynacja wzrokowo-motoryczna, podejmowanie decyzji.
W ramach treningu uczestnicy zostaną ponadto wyposażeni w wiedzę o pozapsychologicznych działaniach, które mogą podjąć każdego dnia, by poprawić funkcjonowanie umysłu.
Trening funkcji poznawczych składa się z ośmiu warsztatów, trwających każdorazowo 120 minut. Przeznaczony jest dla małych grup warsztatowych. Możliwa jest realizacja fragmentów treningu w mniejszym wymiarze godzin warsztatowych.
Cykl „Zdrowe nawyki na emeryturze”
Po przejściu na emeryturę zmienia się rytm życia i potrzebne jest dopasowanie, które pozwoli najlepiej wykorzystać czas, który mamy do dyspozycji.
Naukowcy są zgodni: dobre nawyki są nam potrzebne do właściwego funkcjonowania. W ramach tego cyklu proponuję holistyczną perspektywę patrzenia na utrzymanie sprawności w wieku 60+. „Zdrowe nawyki na emeryturze” to cykl o zachowaniach i rutynach, które można wypracować lub/i wzmocnić, aby utrzymać możliwie najlepszą formę psychofizyczną.
Zajmiemy się m.in. dobrym snem, relaksacją, radzeniem sobie ze stresem, profilaktyką chorób neurodegeneracyjnych, podróżami, narzekaniem czy odkrywaniem na nowo hobby i pasji.
W zależności od potrzeb i możliwości organizatora cykl może być realizowany w formie wykładowej (duże grupy) bądź warsztatowej (do 12 osób).
Jak przygotować się na emeryturę?
W pracy człowiek spędza około jedną trzecią swojego dorosłego życia. Wyjście ze schematu dnia, który towarzyszył mu przez ostatnie 30-40 lat, stanowi nie lada wyzwanie.
Przejście na emeryturę stanowi krytyczny moment w życiu pracownika. Według skali stresu SRRS autorstwa Thomasa Holmesa oraz Richarda Rahe’a zakończenie pracy zawodowej jest w dziesiątce najbardziej stresujących sytuacji życiowych. Niezwykle istotne jest zatem właściwe przygotowanie pracowników na ten moment.
W ramach warsztatu uczestnicy zostaną wyposażeni w wiedzę i metody, które pomogą im lepiej poradzić sobie z okresem przejściowym.
Świadomość wyzwań, zmierzenie się z potocznymi przekonaniami dot. emerytury, a także praca nad zaakceptowaniem zmian w życiu pozwoli lepiej zaplanować czas emerytury i zachować aktywne zaangażowanie w życie.
Oferta skierowana do firm, samorządów oraz instytucji senioralnych.
KONFERENCJE, SZKOLENIA, SEMINARIA, TARGI, DNI SENIORA
Wystąpienia na wydarzeniach
Wykłady i warsztaty psychologiczne prowadzę na terenie całej Polski. Zapraszam do kontaktu organizatorów wydarzeń, którzy są zainteresowani ciekawymi i praktycznymi wystąpieniami psychologicznymi.
Tematyka, forma oraz czas trwania dostosowywane są do potrzeb organizatora.
Szkolenia dla edukatorów, animatorów oraz osób pracujących z seniorami
Szybkie starzenie się polskiego społeczeństwa jest faktem. Według danych GUS już w 2025 roku liczba osób po sześćdziesiątce w Polsce przekroczy 10 mln, co stanowi 28% populacji kraju.
Grono osób pracujących z seniorami stale się powiększa. Ważne jest wyposażenie animatorów, edukatorów, pracowników ośrodków pomocy społecznej, lokalnych liderów w wiedzę i kompetencje do pracy z tą grupą docelową.
Program szkolenia jest dostosowywany indywidualnie. Realizację działań edukacyjnych poprzedza badanie potrzeb uczestników.
W zależności od wskazanych potrzeb w ramach szkoleń możemy skupić się:
– na przekazaniu wiedzy psychologicznej dotyczącej edukacji osób 60+,
– metodach i narzędziach, które można stosować w pracy z seniorami,
– rozwiązywaniu trudnych sytuacji w pracy z osobami 60+,
– innych istotnych dla uczestników tematach.
Organizacja konferencji i seminariów psychogerontologicznych
Chcieliby Państwo zorganizować konferencję dotyczącą edukacji osób starszych? Szukają Państwo wykładów, warsztatów czy zajęć aktywizacyjnych, które mogłyby urozmaicić lokalne dni seniora? Chcą Państwo wyposażyć lokalnych liderów w kompetencje psychospołeczne?
Wraz z grupą specjalistów tworzę szyte na miarę konferencje i seminaria. Wśród ekspertów, z którymi współpracuję, znajdują się wykładowcy akademiccy, specjaliści tworzenia i zarządzania uniwersytetami trzeciego wieku, gerontolodzy, trenerzy, dietetycy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instruktorzy sportowi.
Zapraszam do kontaktu. Po poznaniu Państwa potrzeb i budżetu przygotuję adekwatny program.
Wykłady, warsztaty i szkolenia psychologiczne dla seniorów i edukatorów
INNE WYKŁADY I WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE
Przedstawiona oferta nie wyczerpuje wszystkich możliwości związanych z organizacją działań psychoedukacyjnych dla osób 60+. W przypadku zainteresowania innymi zagadnieniami psychologicznymi proszę o kontakt mailowy. W oparciu o informacje o grupie docelowej przygotuję indywidualną ofertę.
Organizacja spotkania psychologicznego
Prowadzenie wykładów i warsztatów psychologicznych to moja praca, za którą pobieram honorarium (+ zwrot kosztów dojazdu).
Cena zależy od wybranego tematu, skali wydarzenia (spotkanie w niewielkim klubie seniora będzie tańsze niż wykład w dużej sali wykładowej) oraz ewentualnych dodatkowych świadczeń (promocja wydarzenia/targów/dni seniora; relacja w mediach społecznościowych itd.)
Z tego powodu cenę jestem w stanie podać dopiero po kontakcie mailowym.
Jak zorganizować spotkanie psychologiczne w 4 krokach
I. Wybierz jeden (bądź kilka) z powyższych tematów.
II. Wyślij maila na adres kontakt@psychologdlaseniora.pl z podaniem:
– organizatora spotkania,
– oczekiwanej wielkości grupy,
– propozycją terminu (proszę zaproponować 2-3 możliwe terminy spotkania, w ten sposób będzie nam łatwiej dobrać dogodny dla obu stron dzień).
III. W odpowiedzi prześlę informację dotyczącą wolnych terminów i kosztów spotkania. Wystawiam fakturę.
IV. Wspólnie ustalamy szczegóły techniczne spotkania.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!
Wykłady, warsztaty i szkolenia psychologiczne dla seniorów i edukatorów. Publikacja: styczeń 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania bez zgody autora.