fbpx

Sprawny umysł na lata

5 sposobów na spędzanie czasu z wnukami

by Piotr Łącki
5 sposobów na spędzenie czasu z wnukami

Wspólne spędzanie czasu z wnukami to okazja, by lepiej się poznać, pogłębiać więzi oraz uczyć się od siebie nawzajem. Nieraz jednak brakuje nam pomysłów, jak ciekawie wypełnić wspólne godziny. Zapraszam na prezentację 5 sposobów na spędzanie czasu z wnukami. Razem i międzypokoleniowo.

5 sposobów na spędzanie czasu z wnukami

Szyfrowanie 

Szyfry mają w sobie coś tajemniczego i magicznego. Pozwalają dotrzeć do informacji niedostępnych dla niewtajemniczonych. Pomagają także przechowywać sekrety. Kto z nas nie marzył o tym, by wejść w posiadanie mapy, na której zaszyfrowana jest droga do ukrytego skarbu? 

Na kodowanie wiadomości jest wiele sposobów. Można użyć szyfru, którego używał Juliusz Cezar, pisząc listy do swoich przyjaciół. Można zastosować szyfry popularne w harcerstwie albo też użyć alfabetu Morse’a. Dzięki odkrywaniu zakodowanych tajemnic stymulujemy u dzieci ciekawość świata. 

Szyfrowanie z wnukami

 

Ruch 

Dzieci często mają niespożytą energię. Ruch jest jednak równie ważny dla osób w starszych grupach wiekowych, gdyż pozwala im utrzymać mobilność. Dobrze jest więc szukać okazji do wykonywania razem aktywności fizycznych, czy to poprzez wspólne odkrywanie okolicy i nowych miejsc, czy też gry i zabawy ruchowe. 

Eksplorowanie otoczenia może być również okazją do ćwiczenia uważności i obserwowania, jak zmienia się świat wokół nas w kolejnych porach roku, poznawania roślin i ptaków czy wspólnego bushcraftu

Odkrywanie okolicy z wnukami

Czas z wnukami

Zadania manualne

Zadania manualne nie tylko doskonalą małą motorykę, ale również pozwalają w ciekawy sposób spędzić czas, gdy pogoda za oknem nie dopisuje. Okazuje się, że są kraje, w których liczy się na palcach zupełnie inaczej niż w Polsce. Balon oraz mąka mogą służyć do stworzenia gniotka, który pomaga w rozładowaniu stresu i ćwiczy motorykę. Możliwości jest wiele! 

Emocje

Nazywanie emocji jest jedną z najważniejszych umiejętności, które składają się na inteligencję emocjonalną. Rozmowa o emocjach, biegłość w dawaniu i przyjmowaniu komplementów, sprawianie sobie przyjemności oraz świadomość tego, co pomaga nam poradzić sobie w trudnych dniach, są niezwykle ważne z punktu widzenia dobrostanu psychofizycznego. 

Nazywając emocje i nastroje, potrafimy lepiej zrozumieć siebie i otaczający nas świat. 

Łamigłówki 

Stawianie wyzwań przed umysłem jest najlepszą drogą, by rozwijać możliwości poznawcze dzieci oraz utrzymać sprawność poznawczą w starszym wieku. Ćwiczenia umysłowe dla osób w wieku 60+ znajdziecie tutaj

Wiele łamigłówek i zadań można rozwiązywać wspólnie! Przykładem prostego zadania umysłowego jest tworzenie wyrazów z liter zawartych w jakimś słowie, np. matematyka.

co robić z wnukami

Szukasz pomysłów na aktywny czas z wnukami? 

Poznaj książkę, która zawiera aż 110 pomysłów, jak spędzić czas razem i międzypokoleniowo. 

110 pomysłów na aktywny czas z wnukami

W książce znajdziecie między innymi:

– 10 różnych szyfrów/kodów,

– kilkanaście zabaw ruchowych i pomysłów na eksplorację okolicy,

– instrukcję, jak przygotować gipsową maskę, gniotka oraz wiele innych ćwiczeń manualnych,

– kilkanaście łamigłówek i zadań umysłowych,

– ćwiczenia rozwijające inteligencję emocjonalną.

110 pomysłów na aktywny czas z wnukami

ZAJRZYJ DO ŚRODKA – POBIERZ DEMO!
PRZEJDŹ DO SKLEPU

110 pomysłów na aktywny czas z wnukami
Newsletter

5 sposobów na spędzanie czasu z wnukami, publikacja: czerwiec 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content