fbpx

Sprawny umysł na lata

Komunikacja XXI wieku – jak być w kontakcie w Internecie?

by Piotr Łącki
Komunikacja XXI wieku – jak być w kontakcie w Internecie

Potrzeba relacji społecznych i kontaktów z innymi ludźmi jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Już starożytni podkreślali rolę kontaktów z innymi. Arystoteles pisał, że człowiek jest istotą społeczną, a życie poza społeczeństwem jest możliwe jedynie w przypadku bogów i bestii. Jak komunikować się w XXI wieku? 4 komunikatory, które powinien znać każdy w wieku 60+.

Komunikacja XXI wieku – jak być w kontakcie w Internecie?

Messenger

Komunikator należący do Facebooka, największego serwisu społecznościowego na świecie (korzysta z niego ponad 2,5 miliarda ludzi). Służy do wysyłania wiadomości, zdjęć, filmów i plików. Usługa umożliwia również połączenia głosowe, wideorozmowy oraz połączenia grupowe. 

Poprzez Messengera można kontaktować się ze znajomymi z Facebooka oraz wkrótce również z Instagrama. Aplikacja na telefon dostępna jest w wersji pełnej oraz lżejszej (Messenger Lite), która zawiera podstawowe funkcjonalności. 

Messenger dla Androida oraz iPhone’a 

 

WhatsApp

Mobilna aplikacja dla smartfonów, służąca jako komunikator internetowy. Za pomocą WhatsApp możemy wysyłać wiadomości tekstowe, głosowe, zdjęcia oraz dzwonić bezpłatnie do innych posiadaczy tej aplikacji.

Obecnie możliwe są również wideorozmowy oraz konwersacje grupowe. Dla wielu osób jest to podstawowy sposób codziennej komunikacji z rodziną znajdującą się za granicą. 

Dane przesyłane za jego pomocą są szyfrowane, specjaliści uważają go za bezpieczną formę komunikacji. Obecnie istnieje możliwość pobrania WhatsApp na komputery z systemem Windows oraz Mac (choć aplikacja musi być jednocześnie zainstalowana na telefonie). 

Komunikacja XXI wieku – jak być w kontakcie w Internecie

Czas z wnukami

Skype

Komunikator internetowy służący do prowadzenia darmowych rozmów głosowych, wideo oraz wideoczatów. Warto zainstalować go na komputerze. 

Wiosną 2020 roku Skype wprowadził nową funkcjonalność, pozwalającą na realizację spotkań wideo bez tworzenia kont ani pobierania komunikatora. Jednym kliknięciem generuje się link spotkania, w którym może wziąć udział nawet 50 osób. W ten sposób możesz zorganizować spotkanie z rodziną i znajomymi. 

Dodatkową opcją jest możliwość wykonywania połączeń na telefony stacjonarne oraz komórkowe (po wykupieniu niedrogiego abonamentu). 

Komunikacja XXI wieku – jak być w kontakcie w Internecie

Zoom

Platforma do wideokonferencji, spotkań grupowych oraz szkoleń i konferencji. Popularność zyskała wiosną 2020 roku w czasie pierwszej fali koronawirusa. Korzystanie z platformy jest bezpłatne dla prywatnych spotkań. 

W grupowych rozmowach bez opłat może wziąć udział nawet 100 osób (maksymalny czas trwania jednej, bezpłatnej konferencji to 40 minut). Minusem jest brak wsparcia dla bezpłatnej licencji w języku polskim (strona jest w języku angielskim). 

Komunikacja XXI wieku – jak być w kontakcie w Internecie

Z którego z komunikatorów korzystać? 

Osobiście korzystam na co dzień z trzech powyższych komunikatorów – Messenger, WhatsApp oraz Skype. Wybór właściwego będzie zależał od Waszych potrzeb, umiejętności technicznych oraz używanego sprzętu (komputer vs telefon). 

Na początek warto poprosić kogoś z rodziny bądź znajomych, aby pomogli Wam zainstalować jeden z nich. Później, w miarę potrzeb, można zainstalować kolejne.  

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

Komunikacja XXI wieku – jak być w kontakcie w Internecie? Publikacja: listopad 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone

You may also like

Leave a Comment

Skip to content