Zapraszam na 10 wskazówek, które pomogą pewnie i bezpiecznie poruszać się po świecie wirtualnym.
W sieci na emeryturze. Jak zadbać o bezpieczeństwo i prywatność w Internecie w wieku 60+?
1. Zainstaluj program antywirusowy
Program antywirusowy chroni nas przed szkodliwym oprogramowaniem, które możemy pobrać z Internetu, znaleźć w zainfekowanej wiadomości na skrzynce pocztowej czy na pendrivie, który mamy bądź od kogoś pożyczyliśmy.
Program antywirusowy trzeba zainstalować na komputerze i na komórce. Zadbaj o to, by go regularnie aktualizować. Dobrym programem antywirusowym, który posiada darmową wersję, jest AVG Antivirus Free.
2. Aktualizuj oprogramowanie na telefonie i komputerze
Niemal w każdym programie specjaliści znajdują błędy i luki bezpieczeństwa. Im bardziej złożone oprogramowanie, tym potencjalnie więcej istnieje możliwości, by się do niego włamać.
Aktualizacje pozwalają łatać takie luki i sprawiają, że kolejne wersje oprogramowania, którego używamy, oraz aplikacje są bezpieczniejsze i mniej narażone na ataki hakerów.
3. Korzystaj z bezpiecznej przeglądarki internetowej
Korzystając z przeglądarek internetowych wielu firm, zgadzamy się na zbieranie i przetwarzanie danych na temat naszej aktywności w Internecie. Nie mamy pełnej kontroli nad tym, jak te dane są przetwarzane oraz komu są udostępniane.
Do eksploracji stron internetowych warto wykorzystać bezpieczne przeglądarki, dzięki którym pozostajemy anonimowi w Internecie, np. Tor albo Brave.
4. Zainstaluj wtyczkę do blokowania reklam
W czasie przeglądania stron internetowych wyświetlają się nam dziesiątki reklam. Można ograniczyć ich ilość bądź skuteczne je wyeliminować dzięki programom blokującym reklamy.
Wiele stron zabezpiecza się przed blokowaniem reklam, umożliwiając korzystanie z treści jedynie wtedy, gdy reklamy się wyświetlają. W tym jednak przypadku każdorazowo możecie podjąć decyzję, czy wyrażacie na to zgodę.
Przykładem może tu być wtyczka Ghostery.
5. Zabezpiecz portale społecznościowe
W ustawieniach prywatności możesz określić, kto będzie mógł zobaczyć publikowane przez Ciebie treści. Zakres prywatności mam ustawiony tak, że moje posty mogą zobaczyć moi znajomi i ich znajomi.
Specjaliści odradzają również publikowanie zdjęć z urlopu w trakcie jego trwania. Niestety zdarzały się przypadki, kiedy opublikowane w mediach społecznościowych zdjęcie było wskazówką dla złodziei, że kogoś nie ma w miejscu zamieszkania.
Podobnie rzecz ma się z publikowaniem na portalach społecznościowych zdjęć cennych rzeczy. One również mogą stać się zachętą dla nieuczciwych osób.
6. Zabezpiecz skrzynkę pocztową
Włącz filtrowanie spamu, czyli niechcianych, często niebezpiecznych wiadomości. Nie klikaj również w żadne podejrzane linki oraz załączniki.
Jeśli masz wątpliwości co do nadawcy maila, skontaktuj się z członkiem rodziny, kto lepiej zna się na komputerach i Internecie. Do czasu wyjaśnienia sprawy nie otwieraj wiadomości.
7. Bezpieczne hasła
Hasło powinno zawierać małe i duże litery, liczby oraz znaki specjalne. Powinno być inne dla każdego posiadanego konta. Nie wolno go nikomu udostępniać.
Dobry sposobem na zminimalizowanie prawdopodobieństwa włamania na nasze konto bankowe albo pocztę elektroniczną jest zastosowanie dwuetapowego uwierzytelniania. Oprócz loginu i hasła, podajemy wtedy przy logowaniu kod, który otrzymujemy SMS-em.
Hasła należy również regularnie zmieniać. Wielu specjalistów rekomenduje ich zmianę co miesiąc. Jak to wszystko zapamiętać?
Dobrym sposobem jest użycie menedżera haseł, który przechowuje loginy i hasła w zaszyfrowanej bazie danych, np. KeePass. Sposób korzystania z menedżera został szczegółowo opisany na tej stronie.
8. Uważaj na phishing
Phishing to rodzaj oszustwa, w którym przestępca podszywa się pod jakąś osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych do logowania do bankowości internetowej czy karty bankowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań (np. podania loginu i hasła; kliknięcia w zainfekowany link).
Często strony używane do wyłudzenia naszych danych są łudząco podobne do stron instytucji (banków, sprzedawców energii elektrycznej, firm telefonicznych). Niejednokrotnie wysyłają SMS-y niemal identyczne do tych wysyłanych przez kurierów czy Pocztę Polską.
Pamiętaj o tym, że banki, lekarze czy firmy świadczące usługi komunalne nie prowadzą komunikacji poprzez wysyłanie kolejnych wiadomości tekstowych ani nie wymagają zmiany hasła do bankowości elektronicznej w trakcie rozmowy telefonicznej czy poprzez e-mail.
Jeśli nie jesteś pewny, czy otrzymana informacja jest prawdziwa, skontaktuj się bezpośrednio z nadawcą wiadomości, np. pójdź albo zadzwoń do swojego oddziału banku.
Na stronie niebezpiecznik.pl znajdziesz informacje o aktualnych ostrzeżeniach dotyczących oszustw internetowych.
9. Zadbaj o bezpieczeństwo zakupów online
Zakupy online oszczędzają czas i pieniądze. W czasie pandemii koronawirusa coraz więcej osób zamawia produkty przez Internet. Szczególne ważne jest upewnienie się, że strona, na której kupujemy oraz witryna, na której dokonujemy płatności, są właściwie zabezpieczone.
Bezpieczne połączenie zaczyna się od symbolu kłódki oraz przedrostka „https” (a nie „http”). Możecie również kliknąć na kłódkę – wtedy otrzymacie więcej informacji oraz możecie sprawdzić ważność certyfikatu bezpieczeństwa.
Szczególnie ważna jest ochrona Twojej karty płatniczej. Nigdy nie udostępniaj nikomu numeru swojej karty oraz kodów CVV/CVC. W żadnym wypadku nie rób zdjęcia swojej karty i nie wysyłaj jej nikomu w sieci.
Wiele sklepów internetowych pozwala również na płatność w momencie odbioru przesyłki.
Więcej o zakupach w internecie możesz przeczytać na stronie Federacji Konsumentów.
10. Porozmawiaj z najbliższymi
Porozmawiaj o bezpieczeństwie w Internecie z członkami rodziny, którzy są biegli w poruszaniu się w wirtualnym świecie. Poproś ich o zainstalowanie niezbędnych programów, sprawdzenie aktualizacji oprogramowania w komputerze oraz Twoim telefonie. Wspólnie ustawcie optymalne dla Ciebie ustawienia prywatności na portalach społecznościowych oraz konfigurację poczty.
Na rozmowę wygospodarujcie odpowiednią ilość czasu. Gdy coś nie jest dla Ciebie jasne, poproś o ponowne wytłumaczenie, prostym językiem. Gdy masz wątpliwości, zadawaj pytania. W taki sposób łatwiej przyswoisz nowe pojęcia oraz zapamiętasz złożone treści.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!
W sieci na emeryturze. Jak zadbać o bezpieczeństwo i prywatność w Internecie w wieku 60+? Publikacja: listopad 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.