Jak zbierać wspomnienia, dzielić się wrażeniami, przemyśleniami, muzyką i wiedzą w świecie cyfrowym? Zapraszam na przegląd różnych sposobów, które z pożytkiem pozwolą wykorzystać czas w Internecie na emeryturze.
Zostań twórcą w Internecie na emeryturze
Blog
Kiedyś bardzo popularne było prowadzenie pamiętników i dzienników. Współcześnie wiele osób dzieli się swoimi przemyśleniami za pomocą blogów internetowych.
Ciekawym blogiem, z dużą ilością publikowanych wpisów, jest Wirtualna Kultura, witryna prowadzona przez Panią Krystynę z Wrocławia. W ostatnich trzech latach opublikowała niemal 600 wpisów!
Chcesz założyć własnego bloga? Do jego tworzenia polecam dwie platformy – WordPress bądź Blogger oraz narzędzie Canva.
Canva to internetowe narzędzie pozwalające tworzyć projekty graficzne. Program posiada wiele gotowych szablonów, które pozwolą Ci przygotować zaproszenie, plakat, grafikę do mediów społecznościowych czy okładkę książki.
To bardzo użyteczne narzędzie nie tylko dla blogerów, ale również osób, które organizują spotkania bądź chcą przygotować kolaż zdjęć dla rodziny i znajomych.

W ostatnich latach blogi jednak ustępują popularności serwisom prezentującym zdjęcia, krótkie wpisy i nagrania wideo. Najpopularniejszym z nich jest Instagram. Miesięcznie korzysta z niego ponad miliard ludzi na całym świecie.
Wieloma przepisami kulinarnymi dzieli się na Instagramie Eliza_betka. Porady modowe można zaś znaleźć u Krystyny Bałakier.
Wideoblog na YouTubie
Lubisz kręcić filmy, a korzystając z telefonu często nagrywasz ujęcia odwiedzanych miejsc? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, polecam zastanowić się nad nagrywaniem wideobloga na serwisie youtube.com.
Przygotowanie dobrego nagrania wideo wymaga, co prawda, większej wiedzy technicznej niż robienie krótkich relacji na Instagramie, w Internecie znajdziesz jednak wiele tutoriali (rodzaj interaktywnego samouczka), które pomogą Ci w przygotowaniu pierwszych filmików.
Wideoblogi przyciągają coraz większą liczbę odbiorców, a filmy najlepszych podróżniczych vlogerów osiągają miliony odsłon. Wszystkim, którzy lubią przygody, polecam wideobloga Ani i Maciusia, którzy przemierzają świat kamperem.
Podcast
Podcast to rodzaj publikacji dźwiękowej lub filmowej, realizowany najczęściej w formie regularnych odcinków. Najchętniej słuchane w Polsce podcasty dotyczą zdrowia, technologii, psychologii, historii i szeroko rozumianych tematów społecznych.
Do moich ulubionych podcastów należą Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka, Dział zagraniczny Macieja Okraszewskiego oraz Brzmienie świata z lotu Drozda Pawła Drozda.
Niestety, nie znam żadnego podcasta prowadzonego przez osoby 60+. Jeśli możecie coś polecić, to proszę o wiadomość. 🙂 Może ktoś z Was chciałby w ten sposób opowiedzieć o swoich doświadczeniach i przemyśleniach?

Muzyczna podróż
Spotify to serwis społecznościowy służący do słuchania i dzielenia się muzyką i podcastami. Korzysta z niego ponad 200 mln ludzi na całym świecie. Serwis pozwala na bezpłatne słuchanie muzyki online (wersja bezpłatna zawiera reklamy) oraz offline i dzielenie się nią w Internecie.
Dla wielu osób będzie to nie lada gratka wrócić do przebojów z różnych etapów życia, stworzyć z nich personalną listę przebojów i podzielić się ważnymi utworami z rodziną i znajomymi.
Wikipedia – tworzenie treści dla innych
Wikipedia to wielojęzyczna encyklopedia internetowa tworzona przez pasjonatów z całego świata. Za darmo dzielą się swoją wiedzą, tworząc wpisy oraz umieszczając zdjęcia z różnych zakątków świata. W polskiej wersji językowej znajduje się niemal 1 500 000 haseł!
Możesz przyłączyć się do społeczności Wikipedii, zakładając konto i tworząc artykuły czy umieszczając zdjęcia. Twoja pomoc będzie szczególnie ważna, jeśli posiadasz specjalistyczną wiedzę na jakiś temat, choć formalne wykształcenie nie jest wymagane.
Wikipedii bardzo zależy na jakości, dlatego też ważne jest, by osoby przygotowujące wpisy, bazowały na źródłach i literaturze. Dzięki Twojemu zaangażowaniu ludzie korzystający z Wikipedii mogą poszerzyć swoją wiedzę.

Znacie inne, ciekawe formy ekspresji w Internecie? Napiszcie w komentarzach!
BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!
Zostań twórcą w Internecie na emeryturze, Publikacja: listopad 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone