Od czasów wejścia Polski do strefy Schengen podróżowanie po Europie stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Bazując na kilkunastu latach doświadczenia podróżniczego (ponad 80 odwiedzonych krajów), przygotowałem dla Was listę 5 krajów, które odwiedziłbym na Waszym miejscu w pierwszej kolejności.
5 krajów w Europie wartych zobaczenia na emeryturze
Jak powstała ta lista + podróżowanie w pandemii
Co brałem pod uwagę, przygotowując listę? Stosunek jakości do ceny, wartość kulturową i historyczną, łatwość dotarcia z Polski, możliwość pojechania poza głównym sezonem turystycznym (co pozwala zaoszczędzić pieniądze) oraz atrakcyjność kulinarną.
Zapewne niektórzy z Was będą mieli obawy przed podróżowaniem w czasie trwania pandemii. Jeśli myśl o podróży w obecnej sytuacji wywołuje u Was dyskomfort, warto poczekać z wyjazdem. Pandemia kiedyś się skończy. Planować podróż możecie już teraz. Dla mnie samo przygotowanie wyjazdu jest źródłem wielkiej radości.
5 krajów w Europie wartych zobaczenia na emeryturze
Kraj o najlepszym stosunku jakości do ceny w Europie Zachodniej. Piękne miasta, świetna kuchnia oraz przyjemny klimat to kolejne argumenty przemawiające za najbardziej na zachód wysuniętym państwem naszego kontynentu.
Portugalia to kraj małych przyjemności – babeczek pastel de nata i innych słodkości, miejscowego wina, kawy czy dorsza przyrządzanego na tysiąc sposobów.
Przy pierwszej wizycie warto odwiedzić dwa największe miasta – Porto i Lizbonę oraz cieszyć się przepiękną plażą w Nazaré. Wśród mniejszych miejscowości polecam Óbidos i Sintrę. Ze względów religijnych – Fatimę, miejsce objawień z początku XX wieku. Na południu polecam okolice Algarve (zdjęcie tytułowe).
O podróżowaniu po Portugalii pisałem dużo na moim blogu podróżniczym. Tu możesz znaleźć wszystkie artykuły. Tanie linie lotnicze łączą polskie miasta z Porto i Lizboną.
GRECJA
Grecja to kolebka naszej cywilizacji. W ostatniej dekadzie w mediach mówiło się o tym kraju głównie przez pryzmat problemów gospodarczych, niemniej jednak pod względem historii, architektury i jedzenia to jedno z najważniejszych miejsc naszego kontynentu.
Dla wielu argumentem przemawiającym za Grecją jest wspaniała pogoda (kto choć raz nie przeżył rozczarowania pogodą latem nad Bałtykiem?!) oraz fakt, że przyjemne temperatury panują również poza głównym sezonem turystycznym (maj, wrzesień).
Do Grecji można łatwo dolecieć. Wiele biur podróży organizuje wyjazdy z polskimi pilotami i rezydentami.
WŁOCHY
Są takie miejsca na świecie, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Na mojej osobistej liście są dwa włoskie miasta – Rzym i Florencja. Gwarantuje Wam, że nie będziecie żałowali wizyty w nich, a piękna przestrzeń i architektura zostaną w Waszej pamięci na długo po powrocie z podróży.
Dla wielu osób wizyta we Włoszech ma również wymiar religijny. Odwiedzenie Padwy, Asyżu, a szczególnie Watykanu jest wydarzeniem mistycznym. Bardzo polecam również Muzea Watykańskie! Warto przeznaczyć na nie przynajmniej pół dnia.
Odwiedzenie wszystkich tych miejsc sprawi, że będzie trzeba uzupełnić spalone kalorie. Włochy pod tym względem to kraj idealny – spróbujcie prawdziwej carbonary, makaronu z owocami morza, pizzy, lodów i kawy. To tylko krótka lista podstawowa!
UKRAINA
Powodów, by odwiedzić Ukrainę, jest wiele – wspólna przeszłość i historia, stosunkowo niewielka odległość (można dojechać np. koleją, jeśli ktoś boi się latać), dobra i treściwa kuchnia (mocno odmienna od trzech wcześniej wspomnianych krajów).
Ukraińcy to obecnie największa mniejszość żyjąca w Polsce. Warto odwiedzić kraj, z którego pochodzą. Dla wielu kolejnym argumentem przemawiającym za podróżą na Wschód będą ceny – Ukraina jest sporo tańsza niż Polska i kraje zachodnie.
Na początek proponuję spędzić kilka dni we Lwowie. To miasto nazywane jest kulturalną stolicą zachodniej Ukrainy, a wielokulturowa i wieloetniczna przeszłość warta jest odkrycia. Pełno jest w nim polskich śladów, tu miało miejsce wiele ważnych wydarzeń historycznych (np. śluby lwowskie króla Jana Kazimierza).
Lwów posiada do tego wprost niezliczoną ilość restauracji i knajp, z których wiele z nich zostało urządzonych w niezwykle pomysłowy sposób. Kilka informacji o Lwowie znajdziecie tutaj.
Przy dłuższym pobycie polecam również podróż szlakiem polskich twierdz (m.in. Zbaraż, Kamieniec Podolski). Coraz więcej osób korzysta również z uzdrowisk położonych niedaleko polskiej granicy (np. Truskawiec).
Pamiętajcie o zabraniu ze sobą ważnego paszportu. Aktualne informacje dla podróżujących znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
LITWA
Podobnie jak w przypadku Ukrainy, wizyta na Litwie może mieć charakter sentymentalno-historyczny. Losy Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego są związane ze sobą od czasu małżeństwa Jadwigi i Władysława Jagiełły w 1386 roku, zaś scementowane zostały Unią Lubelską w 1569 roku. Matkę Boską Ostrobramską wspominał w Inwokacji do Pana Tadeusza Adam Mickiewicz.
Na pierwszą wizytę polecam spędzić kilka dni w Wilnie. Dysponując samochodem warto odwiedzić ponadto Kowno, Zamek w Trokach oraz Kłajpedę.
Na miejscu warto spróbować cepelinów, kibinów, chłodnika litewskiego, kwasu chlebowego, ciemnego chleba żytniego i kindziuka.
Od 2015 roku oficjalną walutą na Litwie jest euro. Podróż autobusem z Warszawy do Wilna trwa około 10 godzin. Warto podzielić ją na odcinki i po drodze zrobić przystanek w Białymstoku.
Dołącz do naszej społeczności i bądź na bieżąco!
Więcej artykułów o podróżach znajdziesz tutaj