Jakie inspirujące książki polecam do przeczytania? Zapraszam na pierwszą odsłonę Biblioteki dojrzałego człowieka.
Biblioteka dojrzałego człowieka: inspirujące książki do przeczytania
Factfulness, Hans Rosling
Media każdego dnia bombardują nas informacjami o tragediach współczesnego świata. Relacje z wojen, informacje o klęskach żywiołowych i humanitarnych nie schodzą z czołówek gazet i dzienników informacyjnych.
A może jednak sytuacja na świecie jest lepsza, niż nam się wydaje? Takiego zdania jest autor Hans Rosling, lekarz i profesor zdrowia publicznego. Krok po kroku, bazując na danych statystycznych oraz swoich doświadczeniach, pokazuje, skąd biorą się nasze stereotypy oraz proponuje inny sposób postrzegania świata.
Siła nawyku, Charles Duhigg
Jest takie powiedzenie, że przez pierwszych 30 lat naszego życia kształtujemy nasze nawyki, a przez ostatnich 30 lat to nasze przyzwyczajenia w kierują naszym zachowaniem.
Inspirująca książka o tym, jak powstają nawyki. Autor za pomocą niezwykle interesujących przykładów wyjaśnia, dlaczego robimy to, co robimy oraz jak możemy tworzyć i zmieniać nasze nawyki.
Krótka historia świata, Ernst Hans Gombrich
Czytając Krótką historię świata,trudno uwierzyć, że jej pierwsze wydanie miało miejsce w 1936 roku, a autor napisał ją zaledwie w sześć tygodni. Sam przyczynek do jej powstania był nader prozaiczny – Ernst Gombrich miał problem ze znalezieniem pracy po obronie rozprawy doktorskiej z zakresu historii sztuki.
Książka stanowi fascynujący opis historii świata. Krótkie rozdziały oraz ciekawy sposób narracji pomagają nam przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z historii ludzkości.
Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko, Tom Phillips
Książka Toma Phillipsa stanowi odmienny sposób narracji o historii świata w stosunku do omawianej przed chwilą klasycznej pozycji Gombricha. Autor skupia się na najbardziej spektakularnych porażkach w historii ludzkości. W kontekście zdarzeń przytaczanych w książce, nasze niepowodzenia wydadzą się niewielkimi potknięciami.
Polecam obie pozycje. W interesujący sposób pokazują, jak różna może być percepcja historii świata.
Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, Mariusz Urbanek
Choć książka Mariusza Urbanka została wydana już pięć lat temu, co jakiś czas wracam do niej z niemałym sentymentem. Autor w niezwykle barwny sposób odmalował atmosferę środowiska matematycznego we Lwowie, jego sukcesów oraz codziennych, kawiarnianych dysput.
Zawarte w książce powiedzonka profesora Hugona Steinhausa są prawdziwymi perełkami oraz genialnymi przykładami połączenia przenikliwej obserwacji i precyzyjnego języka. Książka stanowi ważny rozdział polskiej historii przedwojennej.
Interesują Cię nie tylko książki, ale również filmy? Zajrzyj do artykułu o polecanych filmach!
BĄDŹ NA BIERZĄCO – POLUB STRONĘ NA FACEBOOKU!