fbpx

Sprawny umysł na lata

Filmy do obejrzenia po 60-tce: Żelazna Dama

by Piotr Łącki

Film opowiada historię życia Margaret Thatcher, trzykrotnej premier Wielkiej Brytanii. Jest to niezwykła opowieść o kobiecie, która swoją wytrwałością i ciężką pracą przebiła się na polityczny szczyt, wcześniej zarezerwowany dla mężczyzn.

Czym jest cykl Filmy do obejrzenia po 60-tce?

W ramach cyklu będą prezentowane filmy, które warto obejrzeć po przejściu na emeryturę. Jeśli chcesz dowiedzieć, dlaczego kino jest nazywane 10 muzą oraz dlaczego warto oglądać i dyskutować o filmach, zapraszam do pierwszego artykułu całego cyklu. 

Większość filmów z mojej listy bez problemu znajdziesz w bibliotece, jako dodatek do gazety czy w programie TVP Kultura. W razie problemów z ich zdobyciem, poproś o pomoc rodzinę, sąsiadów lub przyjaciół. Mam cichą nadzieję, że obejrzysz te filmy.

 

Umysłowy kalendarz adwentowy

Jakie filmy polecam w ramach cyklu Filmy do obejrzenia po 60-tce?

Choć goni nas czas, reż. Rob Reiner
Prosta historia, reż. David Lynch
Młodzi duchem, reż. Stephen Walker
Buena Vista Social Club, reż. Wim Wenders
Butelki zwrotne, reż. Jan Svěrák
Lawendowe wzgórze, reż. Charles Dance
Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes
Żelazna Dama, reż. Phyllida Lloyd
Jeszcze nie wieczór, reż. Jacek Bławut
Pora umierać, reż. Dorota Kędzierzawska

Żelazna Dama – dlaczego warto obejrzeć ten film?

W 1979 roku Margaret Thatcher została pierwszą kobietą, która stanęła na czele rządu Zjednoczonego Królestwa. Mimo że ze stanowiska ustąpiła w roku 1990, ciągle uważana jest przez wielu w Wielkiej Brytanii za postać kontrowersyjną, wywołującą skrajne emocje.

Fragment filmu „Żelazna Dama”, źródło: youtube.com

Czas z wnukami

W brytyjsko-francuskiej produkcji widzimy ją jako osobę czynu, która nie ogląda się na innych, jest wierna swoim ideałom i z konsekwencją dąży do wyznaczonego celu. Nie boi się również podejmować trudnych decyzji takich jak zamknięcie kopalń czy zaangażowanie w wojnę o Falklandy.

Film ten pokazuje jednocześnie cenę, jaką musiała zapłacić za życie na świeczniku i polityczną walkę przez całe życie. 

Foto copyright: Pathe, Film4, UK Film Council, Weinstein Company, The, Yuk Films, Canal+, CineCinema, Goldcrest Pictures, DJ Films

Na początku filmu poznajemy ją jako starszą kobietę, żyjącą samotnie w pustym domu. Była premier ma problemy z pamięcią, rozmawia ze swoim nieżyjącym mężem i wspomina swoją błyskotliwą karierę. Najważniejsze momenty z jej życia przedstawiane są w formie krótkich retrospekcji.

Film jest popisem amerykańskiej aktorki Meryl Streep, która wcieliła się w Margaret Thatcher. Za tę rolę otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Więcej o filmie można dowiedzieć się tutaj.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content