fbpx

Sprawny umysł na lata

Dekalog sprawnego seniora

by Piotr Łącki

Dekalog sprawnego seniora w krótkich, żołnierskich słowach podsumowuje najważniejsze porady, które pomogą Ci zadbać o sprawność fizyczną. Zobacz, jakich 10 rad przygotowałem dla Ciebie.

Sprawność fizyczna w wieku 60+

Temat utrzymania sprawności fizycznej jest bardzo obszerny i co jakiś czas będę poświęcał mu kolejne artykuły. Na stronie znajdziecie opublikowany jakiś czas temu artykuł 3 rodzaje ćwiczeń, o których musisz pamiętać w wieku 60+. Zapraszam do zapoznania się z nim.

Poniższy dekalog stanowi zestaw wskazówek, które pomogą Ci wznowić Twój trening fizyczny. Jeśli jesteś już osobą aktywną z pewnością znajdziesz tu rekomendacje, które pozwolą Ci uzupełnić Twój trening i czerpać z niego więcej przyjemności.

Niektórym jednak ruch przychodzi z dużym wysiłkiem. Odpowiednio dobrany i skonsultowany zestaw ćwiczeń pozwala zachować mobilność i samodzielność. Mimo trudności warto, z pomocą najbliższych, podjąć taki wysiłek.

Ćwiczenia fizyczne na emeryturze
Ćwiczenia fizyczne na emeryturze

 

DEKALOG SPRAWNEGO SENIORA

I. Dobierz ćwiczenia odpowiednie dla Twojego stanu zdrowia i sprawności

W tym celu warto skonsultować się z lekarzem.

II. Znajdź przyjaciela (przyjaciół) do wspólnych ćwiczeń

Trening w grupie zwiększa motywację i regularność ćwiczeń. Jest także okazją do spotkań towarzyskich.

III. Wykonuj ćwiczenia, które sprawiają Ci przyjemność i satysfakcję

Aktywność fizyczna powinna przynosić radość i być interesująca, a nie być smutnym przymusem.

IV. Wybierz proste i średnio intensywne formy aktywności ruchowej

To wystarczy, aby utrzymać sprawność fizyczną.

V. Nie wymagaj zbyt wiele od siebie

Stwórz plan ćwiczeń fizycznych i cierpliwie czekaj na postępy. Obserwuj swój organizm, by wykluczyć jego przemęczenie.

Siłownia zewnętrzna dla seniora

Czas z wnukami

VI. Wkomponuj aktywność fizyczną na stałe w swój harmonogram dnia

Wtedy łatwiej będzie Ci utrzymać regularność ćwiczeń i kontynuować aktywność fizyczną, nawet jeśli zorganizowane zajęcia dobiegną końca.Wykonując codzienne obowiązki, przemieszczaj się pieszo i na rowerze.

VII. Dbaj o różnorodność aktywności fizycznej

Oprócz spacerowania, nordic walking czy roweru istnieje wiele innych możliwości! Zorganizuj wycieczkę krajoznawczą dla przyjaciół lub wybierz się gdzieś z rodziną. Naucz się grać w frisbee. Możesz też odkrywać ciekawe miejsca i zabytki Twojego miasta, miejscowości czy okolic albo zorganizować ognisko.

Całkiem sporo ćwiczeń można wykonać również w domu. Ministerstwo Zdrowia z Krajową Izbą Fizjoterapeutów przygotowała kilkanaście filmików z ćwiczeniami dla osób 60+. Znajdziesz je tutaj.

Wielka piątka utrzymania formy na emeryturze

VIII. Zadbaj o bezpieczne środowisko

Unikajmy treningu w nierównym terenie, przy słabym oświetleniu, śliskim podłożu, dużym zatłoczeniu czy w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych.

IX. Pij dużo płynów

W ten sposób unikniesz odwodnienia nawet w upalne dni. Nie zapominaj także o nakryciu głowy i stosownym do pogody ubraniu.

X. Zainspiruj sąsiada!

Ludzie często nie są świadomi tego, jak ważna i potrzebna jest aktywność fizyczna. Do wielu osób nie dociera również informacja o miejscach, gdzie można wspólnie poćwiczyć. Motywować innych można również przez telefon 🙂

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

You may also like

Skip to content