fbpx

Sprawny umysł na lata

Filmy do obejrzenia po 60-tce: Choć goni nas czas

by Piotr Łącki

Po artykule wprowadzającym do cyklu Filmy do obejrzenia po 60-tce czas na opis pierwszej polecanej produkcji. Choć goni nas czas to niezwykły film o tym, że nigdy nie jest za późno na realizację marzeń i cieszenie się życiem. W rolach głównych gwiazdy największego formatu – Jack Nicholson i Morgan Freeman.

Czym jest cykl Filmy do obejrzenia po 60-tce?

W ramach cyklu będą prezentowane filmy, które warto obejrzeć po przejściu na emeryturę. Jeśli chcesz dowiedzieć, dlaczego kino jest nazywane 10 muzą oraz dlaczego warto oglądać i dyskutować o filmach, zapraszam do pierwszego artykułu całego cyklu.

Większość filmów z mojej listy bez problemu znajdziesz w bibliotece, jako dodatek do gazety czy w programie TVP Kultura. W razie problemów z ich zdobyciem, poproś o pomoc rodzinę, sąsiadów lub przyjaciół. Mam cichą nadzieję, że obejrzysz te filmy.

 

Umysłowy kalendarz adwentowy

Jakie filmy polecam w ramach cyklu Filmy do obejrzenia po 60-tce?

  1. Choć goni nas czas, reż. Rob Reiner.
  2. Prosta historia, reż. Davis Lynch.
  3. Młodzi duchem, reż. Stephen Walker.
  4. Buena Vista Social Club, reż. Wim Wenders
  5. Butelki zwrotne, reż. Jan Svěrák.
  6. Lawendowe wzgórze, reż. Charles Dance.
  7. Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes.
  8. Żelazna Dama, reż. Phyllida Lloyd.
  9. Jeszcze nie wieczór, reż. Jacek Bławut.
  10. Pora umierać, reż. Dorota Kędzierzawska

Czas z wnukami

Choć goni nas czas – dlaczego warto obejrzeć ten film?

W pierwszej chwili wydaje się, że dwóch głównych bohaterów tego filmu dzieli wszystko. Pierwszy z nich, Edward Cole, to miliarder i samotnik, właściciel wielu szpitali. Drugi, Carter Chambers, to mechanik samochodowy, który choć nie ma ukończonych studiów, posiada niezwykle rozległą wiedzę, a całe swoje życie poświęcił zapewnieniu dostatniego życia rodzinie. Ich odmienne światy przecinają się jednak, gdy u obu zostaje zdiagnozowany terminalny rak. Spotykają się na jednej szpitalnej sali.

Początkowo nieufni i pełni wzajemnych uprzedzeń, stopniowo zaprzyjaźniają się. Pozostały im czas postanawiają spędzić, robiąc rzeczy, o których zawsze marzyli. Wspólnie tworzą listę i wyruszają w niesamowitą podróż, przez którą zmieni się ich życie i wzbogaci sposób patrzenia na świat. Każde odwiedzone miejsce i wypełnione zadanie, to jeden zrealizowany punkt na liście marzeń, na które wcześniej nie mieli czasu albo pieniędzy.

Choć goni nas czas to niezwykły film o tym, że nigdy nie jest za późno na realizację marzeń i cieszenie się życiem. W rolach głównych dwóch gwiazdorów Hollywood – Jack Nicholson i Morgan Freeman. Jest to zarazem piękna historia o przyjaźni i nadziei. Może zatem warto wziąć kartkę papieru i samemu stworzyć listę rzeczy, o których marzyliśmy, a nie udało się ich jeszcze zrealizować? Czas pogania każdego z nas, ale, jak pokazali bohaterowie, marzenia są po to, by je spełniać.

© Foto: Warner Bros., Zadan / Meron Productions, Two Ton Films, Storyline Entertainment 

Choć goni nas czas
oryginalny tytuł: The Bucket List
reżyser: Rob Reiner

You may also like

Leave a Comment

Skip to content