Wraz z zakończeniem życia zawodowego, pojawia się więcej czasu, który możemy zagospodarować. Wiele osób nie wie jednak, gdzie można aktywnie spędzić czas na emeryturze. Wraz z Iloną Zakowicz, rzecznikiem Seniora i Opiekuna we Wrocławiu, przygotowaliśmy krótki przewodnik, który ułatwi Wam poszukiwania.
5 miejsc, gdzie aktywnie spędzisz czas na emeryturze
1. Uniwersytety Trzeciego Wieku
Psychologowie potwierdzają, że rozwój człowieka przebiega całe życie. Jesteśmy w stanie zdobywać nowe kompetencje, nowe umiejętności w każdym wieku. Jeśli więc ktoś twierdzi, że już za późno, że już nie jest w stanie się niczego nowego nauczyć, to należy traktować to jako wymówkę.
Potwierdzeniem tego podejścia są coraz liczniejsze i aktywniejsze uniwersytety trzeciego wieku. Pierwszy z nich powstał w Polsce w 1975 roku w Warszawie. Obecnie działa ich w Polsce ponad 400!
W ofercie uniwersytetów są wykłady, seminaria, warsztaty, lektoraty języków obcych, koła zainteresowań, warsztaty artystyczne, imprezy kulturalne i turystyczne. Jest to miejsce, gdzie możesz zdobyć nową wiedzę, ale również spotkać ludzi podobnych do siebie.
2. Centra Seniora
Celem centrów seniora jest prowadzenie działalności informacyjnej i aktywizacyjnej dla seniorów. Wszystkie duże miasta oraz wiele mniejszych miejscowości i gmin prowadzą swoje centra seniora. Wiele z nich prowadzi własne projekty senioralne i międzypokoleniowe.
Tego typu centra są również dobrze zorientowane w działaniach dla osób 60+, prowadzonych przez inne instytucje oraz organizacje pozarządowe. Często również posiadają wiedzę o dobrych praktykach, które można wykorzystać w ramach własnych inicjatyw.
Jak najłatwiej znaleźć takie centrum? Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać frazę ”centrum seniora” oraz nazwę miasta, w którym mieszkacie. Na pierwszej stronie znajdziecie najlepiej dopasowane wyniki wyszukiwania.
3. Kluby Seniora
Kluby seniora to placówki, które najczęściej znajdują się w najbliższym sąsiedztwie. Najczęściej powstają przy osiedlach mieszkaniowych, organizacjach pozarządowych czy parafiach.
Ich forma działania jest mniej ustrukturyzowana niż uniwersytetów trzeciego wieku. Wykłady i warsztaty mają mniej formalny charakter. Wiele klubów organizuje wycieczki czy wspólne wyjścia do kina, teatru czy na basen. Przy niektórych funkcjonują chóry, grupy teatralne czy taneczne.
Oprócz konkretnych działań kluby seniora stanowią miejsce, gdzie można po prostu się spotkać, podyskutować, zagrać w szachy czy zjeść kawałek ciasta. Często można spotkać sąsiadów (tych znanych z widzenia).
4. Senioralne i emeryckie organizacje pozarządowe
W ostatnich latach mocno rośnie ilość fundacji i stowarzyszeń zrzeszających seniorów oraz działających na ich rzecz. Choć zakres ich działań jest bardzo zróżnicowany, to wszystkim przyświeca wspólny cel – prowadzenie działań ukierunkowanych na podniesienie jakości życia osób w wieku emerytalnym.
Organizacje pozarządowe tworzą przestrzeń do spotkań towarzyskich, kulturalnych i edukacyjnych. Bardzo często realizują projekty, których celem jest nauka obsługi komputera czy języków obcych. W ich ofercie znajdują się ponadto bezpłatne konsultacje ze specjalistami (prawnik, psycholog, lekarz).
Wiele działań realizowanych jest poprzez wolontariat. Jeśli masz wolny czas, lubisz pomagać innym ludziom i chętnie angażujesz się w działania z innymi, to może być sposób zaangażowania dla Ciebie.
5. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Jest to największy krajowy związek seniorów. Do zadań realizowanych przez Związek należy między innymi organizowanie wyjazdów, spotkań z okazji świąt i uroczystości, wydarzeń kulturalnych czy zajęć rekreacyjnych i sportowych.
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów posiada 35 oddziałów w całej Polsce. Warto odwiedzić ich siedzibę (wykaz oddziałów znajdziecie tutaj) i zapoznać się z planem zbliżających się wydarzeń.
Jak wybrać najlepsze zajęcia aktywizacyjne dla siebie? – zaproszenie na kolejny artykuł
Jak widać możliwości aktywnego spędzenia czasu na emeryturze jest wiele. W dużych miastach wydarzeń skierowanych do osób 60+ jest zdecydowanie więcej niż nawet najbardziej aktywny senior jest w stanie odwiedzić.
Pojawia się zatem pytanie, jak w gąszczu różnych wykładów, spotkań oraz kół tematycznych wybrać najbardziej odpowiadające nam zajęcia? Tym zagadnieniem zajmiemy się w drugiej części naszego artykułu, który trafi na stronę psychologseniora.pl już we wtorek 28 maja.
O autorach:
ILONA ZAKOWICZ – absolwentka studiów III stopnia w Instytucie Pedagogiki UWr, kulturoznawczyni, andragożka, gerontolożka. Trenerka, doradczyni i wykładowczyni. Autorka projektów szkoleń, warsztatów, gier o charakterze edukacyjnym dla seniorów, a także 30 publikacji naukowych z zakresu andragogiki i gerontologii.
Od lat uczestniczy w projektach naukowych o charakterze krajowym i międzynarodowym, grupach badawczych, grantach, seminariach i konferencjach naukowych o tematyce gerontologicznej. Członkini Zespołów Redakcyjnych czasopism naukowych. Naukowo zajmuje się badaniem wizerunku osób starszych w mediach.
PIOTR ŁĄCKI – absolwent psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim, doświadczenie psychologiczne zbierał w czasie stypendiów w Austrii i Niemczech oraz pracy w Polsce. Warsztaty i wykłady psychologiczne dla seniorów prowadzi od 2013 roku. W tym czasie współpracował z ponad 30 instytucjami senioralnymi.
Praktycznym efektem pracy z seniorami jest książka „Żyj pełnią życia” o tym, jak utrzymać sprawność fizyczną i umysłową w wieku 60+. Autor serwisu psychologdlaseniora.pl