fbpx

Sprawny umysł na lata

Ćwiczenia poprawiające sprawność umysłową 60+ za darmo

by Piotr Łącki
Bezpłatne ćwiczenia umysłowe dla seniorów

Jako praktyk pracujący z seniorami nie mógłbym poprzestać jedynie na przytaczaniu badań czy przedstawianiu najważniejszych kwestii, dotyczących utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej w wieku 60+. Zapraszam na ćwiczenia poprawiające sprawność umysłową.

Utrzymanie sprawności umysłowej w wieku 60+

Kwestia utrzymania sprawności umysłowej w wieku 60+ jest zdecydowanie rzadziej tematyzowana niż zagadnienia związane z utrzymaniem sprawności i mobilności ruchowej. Nasz mózg, aby odpowiednio funkcjonował również potrzebuje wyzwań. Moje doświadczenia w pracy z seniorami pokazują jednak, że ilość bodźców dla umysłu, po zakończeniu pracy zawodowej, spada.

Wiem od wielu seniorów, że namiętnie rozwiązują krzyżówki. Sami jednak zaznaczyli, że wiele haseł wpisują automatycznie. Krzyżówki w przypadkach wielu z nich stanowiły wypełnienie czasu, ale nie wykorzystywały w pełni potencjału mózgu. Warto szukać innych ćwiczeń.

 

Nasz mózg bardzo lubi nowości. W związku z tym zachęcam, by próbować różnych zadań, które każą się zmęczyć naszemu mózgowi. Wielu negatywnym procesom osłabiania się naszego umysłu jesteśmy w stanie przeciwdziałać, ale tylko wtedy, gdy będziemy stawiali nowe wyzwania przez naszym umysłem. Taki jest cel przygotowanego zestawu ćwiczeń poprawiających sprawność umysłową. Więcej informacji o utrzymaniu sprawności umysłowej znajdziesz w dziale Sprawność umysłowa.

WOLISZ ĆWICZENIA DRUKOWANE?
POZNAJ ZESTAWY ĆWICZEŃ UMYSŁOWYCH

Ćwiczenia umysłowe dla seniorów

Czas z wnukami

Ćwiczenia poprawiające sprawność umysłową

Co znajdziesz w pliku z ćwiczeniami? Zestaw zawiera różne rodzaje ćwiczeń i zagadek, które mają stanowić bodziec dla Twojego umysłu. Nauczysz się m.in. posługiwać dwoma rodzajami szyfrów, a Twoja kreatywność zostanie wystawiona na próbę w ćwiczeniu polegającym na tworzeniu słów.

Sprawdzę również Twoją wiedzę dotyczącą książek oraz znanych osobistości z historii Polski. W zestawie znajdziesz również klasyczne wykreślanki. Ćwiczeniom warto poświęcić około 20-30 minut dziennie. Najlepiej ćwiczyć regularnie, a nie zrywami.

Zestaw ćwiczeń poprawiających sprawność umysłową jest dostępny bezpłatnie. Zapraszam do ściągnięcia pliku z 15 stronami różnych zagadek i ćwiczeń dla umysłu (link poniżej). Najłatwiej będzie Ci je wydrukować i wtedy wypełnić. Zachęcam do dzielenia się ćwiczeniami i przekazywania ich innym osobom, które mogą być zainteresowane tego typu rozrywką umysłową. Im więcej osób skorzysta z przygotowanego zestawu zagadek, tym lepiej.

Wierzę, że będą one stanowiły wyzwanie dla Twojego umysłu. Przygotowałem je w ten sposób, żeby nie były bardzo trudne. Gdy jednak jakieś ćwiczenie będzie stanowiło dla Ciebie zbyt duże wyzwanie, to najlepiej odłożyć je na dzień albo dwa i po takiej przerwie ponownie się za nie zabrać. Powodzenia!

Ćwiczenia poprawiające sprawność umysłową – pobierz TUTAJ

O czym chcą czytać Czytelnicy psychologdlaseniora.pl?

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – polub stronę psychologdlaseniora.pl na Facebooku!

You may also like

Skip to content