Pisanie pozwala zrozumieć siebie i otaczający nas świat. Wyrażenie słowami emocji często pozwala poczuć ulgę. Malować słowem możemy dla siebie, najbliższych czy dla obcych, kierując wzrok ku przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Czeka na Was 11 propozycji.
Nowe hobby na emeryturze
To cykl artykułów, który zachęca do odświeżenia dawnych pasji oraz spróbowania czegoś nowego. Przygotowałem dla Was w sumie ponad 130 pomysłów, które możecie zrealizować na emeryturze, choć nie tylko. Zebrałem je w 8 list tematycznych.
Wszystkie artykuły cyklu znajdziecie w tym dziale. Lista nie jest zamknięta. Swoje propozycje piszcie w komentarzach, na stronie naszej społeczności na Facebooku albo e-mailowo: info@psychologdlaseniora.pl
Hobby związane z pisaniem na emeryturze
1. Pisanie wspomnień – przygotujcie zarys swoich wspomnień. Żyjąc w XX i XXI wieku, byliście świadkami niezwykłych wydarzeń. Które wywarły na Was największy wpływ? Którymi chcielibyście podzielić się z dziećmi i wnukami? To pytania, które możecie postawić sobie na początek.
2. Pisanie listów – piękne hobby, które wraz z rozwojem poczty elektronicznej i telefonów już niemal wymarło. Może jednak znajdziecie choć jedną osobę, z którą warto byłoby na nowo podjąć tradycyjną korespondencję?
3. Bullet journal – to metoda organizacji opracowana przez Rydera Carolla. Jest to rodzaj plannera, który zawiera harmonogramy, listy zadań, przypomnienia itp. Może ta metoda pozwoli osiągnąć Wam cele, o których od dawna myśleliście?
4. Pamiętnik – pisanie pozwala uporządkować myśli. Spędzenie kilkunastu minut pod wieczór pozwala podsumować dzień. Dla wielu osób to metoda uspokojenia galopujących myśli, które wcześniej nie dawały spać.
5. Lista wdzięczności – warto każdego dnia znaleźć przynajmniej jeden powód do radości i bycia wdzięcznym. Takie krótkie notatki można zapisywać na marginesie kalendarza. Wdzięczność otwiera nas na dobro. Na dawanie go i przyjmowanie.
6. Pisanie wierszy – chwytanie ulotnych wrażeń dotyczących rzeczywistości da się realizować poprzez poezję. Można rymować, ale nie trzeba. Tematem mogą być codzienne zdarzenia, ale i podniosłe przemyślenia. Wszystko zależy od Was. Jako inspirację można zacząć od klasyków, np. Wisławy Szymborskiej.
7. Pisanie bajek – znam osoby w wieku 60+, które postanowiły napisać bajki dla swoich wnuków. Stworzenie opowieści, postaci oraz historii z morałem, który chcemy przekazać najmłodszym, wymaga czasu, ale uśmiech i radość dzieci są bezcenne. Na warsztat można wziąć również stare bajki, ale zmienić ich zakończenie. Mając historię, warto również zadbać o oprawę graficzną. Może znacie kogoś, kto mógłby Was w tym wspomóc?
8. Pisanie recenzji – tworzenie recenzji pozwala na nowo przeżyć i interpretować wydarzenia na scenie, ciekawe filmy bądź książki. Samo postanowienie, że napiszemy bądź opowiemy kilka słów, sprawia, że uważniej doświadczamy sztuki.
9. Przewodnik po okolicy – odwiedzając nowe miejsca, lubię korzystać z lokalnych przewodników, którzy pokazują ulubione miejsca swoimi oczami. Może zdecydujecie się stworzyć trasę spacerową z opisami? Umieszczenie miniprzewodnika w Internecie sprawi, że więcej osób będzie mogło z niego skorzystać.
10. Spisanie przepisów – są takie przepisy, które znajdują się w rodzinie od pokoleń. Każdy ma również takie, które szczególnie lubi. Zebranie ich i ładne wydanie to świetny prezent i pamiątka. Znam osoby obdarowane takimi domowymi książkami kucharskimi – były bardzo szczęśliwe z jego otrzymania.
11. Genealogia – poszukiwanie rodzinnych korzeni i śledzenie rodzinnych losów do kilkunastu pokoleń wstecz to sposób, by dowiedzieć się więcej o przodkach. Kto wie, może zdecydujecie się na przygotowanie drzewa genealogicznego całej rodziny?
Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.
Hobby związane z pisaniem na emeryturze, publikacja: maj 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.