fbpx

Sprawny umysł na lata

Hobby ćwiczące umysł na emeryturze

by Piotr Łącki
Hobby ćwiczące umysł na emeryturze

Nasz mózg bardzo lubi nowości. Nie macie pomysłu, jak zapewnić mu nowe bodźce? Specjalnie dla Was przygotowałem listę aż 20 aktywności ćwiczących umysł.

Nowe hobby na emeryturze

To cykl artykułów, który zachęca do odświeżenia dawnych pasji oraz spróbowania czegoś nowego. Przygotowałem dla Was w sumie ponad 130 pomysłów, które możecie zrealizować na emeryturze, choć nie tylko. Zebrałem je w 8 list tematycznych.

Wszystkie artykuły cyklu znajdziecie w tym dziale. Lista nie jest zamknięta. Swoje propozycje piszcie w komentarzach, na stronie naszej społeczności na Facebooku albo e-mailowo: info@psychologdlaseniora.pl 

Hobby ćwiczące umysł na emeryturze

1. Szachy – nazywane są królewską grą ze względu na to, że w średniowieczu upodobali je sobie władcy. Kiedyś wyobraźnię rozpalały pojedynki Kasparowa i Karpowa. Szachy ponownie zyskały na popularności po wyemitowaniu serialu Gambit Królowej. Obecnie grać można w sieci z przeciwnikami z całego świata. Może partyjkę? 

 

2. Warcaby – zdecydowanie łatwiejsza gra niż szachy, choć i tu pomaga logiczne myślenie i umiejętność przewidywania. Dobra na początek, jeśli nie mieliście wcześniej do czynienia z szachownicą. 

3. Gry planszowe – ostatnia dekada przyniosła wysyp świetnych gier planszowych. Jeżeli zatrzymaliście się na etapie monopoly i chińczyka,to trzeba przyznać, że zmieniło się od tego czasu wiele. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Wkrótce pojawi się artykuł o polecanych grach.

4. Karty – mnogość gier karcianych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Gdy odwiedzam rodzinę na wschodzie Polski, prędzej czy później siadamy wspólnie do kart. Tysiąc, makao, poker czy brydż to tylko kilka możliwości.

5. Dart – wielu utożsamia darta z rzucaniem lotek w angielskich pubach i z tego powodu nie bierze tej gry na poważnie. Dart ćwiczy jednak koordynację, umiejętności matematyczne i strategię.

6. Bilard – w czasie gry przyda się znajomość fizyki i poczucie przestrzeni. Zawsze jestem pod wrażeniem profesjonalistów, którzy trafiają bile w sposób, na który bym nie wpadł. Mi radość sprawia trafienie do odpowiedniej łuzy.

7. Puzzle – ich układanie wymaga cierpliwości i oka do szczegółów. Co jakiś czas lubię ułożyć obrazek złożony z 1000-2000 elementów. A Wy kiedy ostatnio układaliście puzzle? 

8. Krzyżówki – polecam szczególnie wtedy, gdy ich rozwiązywanie wymaga wysiłku umysłowego. Jeśli większość haseł wpisujecie automatycznie z pamięci, to warto poszukać innych wyzwań umysłowych.

9. Łamigłówki i zadania umysłowe – dbając o dobrą formę umysłową, warto stawiać na urozmaicone ćwiczenia, angażujące różne procesy poznawcze (pamięć, uwaga, koncentracja, myślenie itd.). Taka idea przyświecała mi przy wydawaniu zestawów ćwiczeń umysłowych. Obecnie dostępnych jest pięć książek. Kupując pakiet, dostawę macie gratis.

10. Nauka języka obcego – aktywizuje wszystkie zmysły i korzystnie wpływa na starzejący się umysł. O tym, jak skutecznie uczyć się języka w wieku 60+, napisałem w tym artykule.

Jak skutecznie uczyć się języka obcego po 60-tce?

Czas z wnukami

11. Gra na instrumencie – podobnie jak nauka języka obcego, gra na instrumencie aktywizuje różne obszary mózgu i ćwiczy pamięć. Może gdzieś na strychu kurzy się jeszcze jakaś gitara albo flet?

12. Tworzenie map – gdy odwiedzicie nowe miejsce albo po dłuższej przerwie ponownie znajdziecie się w mniej znanej okolicy, po powrocie do domu weźcie do ręki kartkę papieru oraz ołówek i postarajcie się możliwie jak najwierniej narysować przebytą trasę.

13. Zagadki manualne – istnieje wiele zagadek, które polegają na odpowiednim połączeniu bądź rozłączeniu elementów składowych. Poradzenie sobie z nimi jest powodem wielkiej satysfakcji. Proste łamigłówki druciane to wydatek kilkunastu złotych.

14. Tangram – to chińska układanka, którą wymyślono ponad 3000 lat temu. Tangram składa się z siedmiu figur geometrycznych. Celem łamigłówki jest odtworzenie konkretnego obrazka przy użyciu wszystkich siedmiu części. Tangram do pobrania i figury do ułożenia znajdziecie tutaj.

15. Sudoku – sudoku to rodzaj łamigłówki złożonej z planszy o bokach 9 x 9. Współczesna wersja tej gry pojawiła się po raz pierwszy w Japonii w latach 80. XX wieku. Jej celem jest takie uzupełnienie dostępnych 81 pól, aby w każdym rzędzie, kolumnie i w każdym z zaznaczonych kwadratów 3 × 3 umieścić po jednej cyfrze, od 1 do 9. Sposób rozwiązywania sudoku opisałem krok po kroku w książce Żyj pełnią życia!.

16. Domino – to świetna gra, którą można zabrać ze sobą do parku. Proste zasady sprawiają, że do wspólnej gry potrzebne są przede wszystkim chęci. Może jest ktoś, komu chcecie zaproponować wspólną partyjkę?

17. Nauka szybkiego czytania – znam osoby, które nie lubią czytać, gdyż w ich poczuciu robią to bardzo wolno. Nauka szybszego czytania wcale nie jest taka trudna. Wkrótce pojawi się artykuł, w którym opiszę najważniejsze zagadnienia. Polubcie stronę naszej społeczności na Facebooku i bądźcie na bieżąco.

18. Mapy myśli – to technika organizowania i zapamiętywania treści, wykorzystująca kod werbalny i wizualny oraz intuicję i skojarzenia. Może spróbujecie w ten sposób zapamiętywać nowe informacje i wiedzę?

19. Szyfrowanie – dawni władcy i dowódcy często kodowali swoje listy. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście i Wy zaczęli szyfrować swoje wiadomości niczym Juliusz Cezar. Kodowanie to świetna zabawa w czasie spędzanym z wnukami.

20. Uczenie się online – jedną z korzyści Internetu jest możliwość zdobywania wiedzy online. W sieci dostępnych jest wiele darmowych kursów i tutoriali, które pozwalają zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć perspektywy.

Newsletter

Hobby ćwiczące umysł na emeryturze, publikacja: maj 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania

You may also like

Leave a Comment

Skip to content