fbpx

Miesięczne Wyzwanie Umysłowe

Jak ćwiczyć umysł w wieku 60+ #2: Sudoku

by Piotr Łącki

Jednym ze sposobów dbania o nasz umysł i stałe zapewnianie mu wyzwań jest sudoku. Choć wiele osób 60+ miało styczność z tą japońską łamigłówką, to ciągle niewiele ćwiczy w ten sposób umysł. Zdecydowanie polecam!

Jak ćwiczyć umysł w wieku 60+? – nowy cykl na stronie psychologdlaseniora.pl 

W ramach tego cyklu będę przedstawiał różne pomysły i inspiracje dotyczące trenowania pamięci i innych funkcji poznawczych. Nasz mózg lubi nowości i, podobnie jak ciało, powinien się „spocić”, aby funkcjonować optymalnie. 

Przynajmniej raz w miesiącu możecie spodziewać się nowego artykułu. Jeśli chcecie być na bieżąco, zapraszam do polubienia strony psychologdlaseniora.pl na Facebooku. Publikuję tam informacje o nowych treściach na stronie. Wszystkie dotychczasowe artykuły możecie znaleźć w dziale Sprawność umysłowa.

Pakiet Sprawny umysł

Czym jest sudoku?

Sudoku to rodzaj łamigłówki złożonej z planszy o bokach 9×9 pól. Naszym celem jest takie uzupełnienie dostępnych 81 pól, aby w każdym rzędzie, kolumnie i w każdym z zaznaczonych kwadratów 3×3 umieścić po jednej cyfrze od 1 do 9.

Współczesna wersja tej gry pojawiła się po raz pierwszy w Japonii w latach 80. XX wieku, na świecie gra ta stała się popularna dopiero nieco ponad dekadę temu.

Jak uzupełnić diagram sudoku?

W ramach nauki wypełniania sudoku trzeba szukać „pewniaków”. „Pewniak” to taka cyfra, którą można wstawić tylko w jedno pole w rzędzie, kolumnie lub kwadracie. W żadne inne nie będzie pasowała.

Naszym zadaniem jest więc dostrzeganie takich zależności między cyframi, które pozwolą nam wytropić „pewniaki” i krok po kroku uzupełniać planszę. Najlepiej jest zaczynać w miejscach, gdzie mamy więcej cyfr na początku gry. Zwiększamy w ten sposób szanse na znalezienie „pewniaków”.


W poszukiwaniu „pewniaków”

Na wyżej przedstawionym diagramie kolorem czerwonym zaznaczyłem jedyne miejsce, gdzie można wpisać cyfrę 5. W obu innych górnych kwadratach cyfra 5 już się znajduje. „Piątki” brakuje jedynie w kwadracie górnym po prawej stronie.

Obecność cyfry 5 w pierwszym i drugim wersie sprawia, że w górnym kwadracie po prawej stronie „piątka” może pojawić się jedynie w trzecim wersie. Są tam dwa puste pola. Jednak obecność cyfry 5 w dziewiątej kolumnie sprawia, że naszym „pewniakiem” jest miejsce w trzecim wersie i siódmej kolumnie.

Analogicznie analizując sytuację w środkowym kwadracie po lewej stronie, dojdziecie do wniosku, że zielony krzyżyk to jedyne miejsce, gdzie możecie wstawić cyfrę 3 – jest ona wpisana zarówno w czwarty jak i piąty wers.

Ostatnie dwa wolne pola to te w drugiej i trzeciej kolumnie. Po bliższemu przyjrzeniu się planszy z pewnością zauważycie, że cyfra 3 jest już wpisana w drugą kolumnę. A zatem trzecia kolumna, szósty wers to nasz „pewniak”.

Spróbujcie sami dojść do tego, jaką cyfrę można wpisać w miejsce niebieskiego krzyżyka. Swoje rozwiązania piszcie w komentarzach.

W przypadku problemów z uzupełnieniem sudoku, radzę jeszcze raz na spokojnie i z wypoczętym umysłem przeanalizować ten przykład. Może ktoś z rodziny, sąsiadów lub przyjaciół zna się na tym i będzie umiał pomóc?

Może też okazać się, że znajdziesz inną, bardziej odpowiadającą Ci technikę rozwiązywania tej łamigłówki.

Aktywnie w wieku 60+

Gdzie znaleźć sudoku?

Obecnie można znaleźć sudoku w wielu gazetach codziennych i tygodnikach. W kioskach i punktach z prasą możesz również za kilka złotych kupić zestaw 100, 200 czy nawet 500 plansz do wypełnienia. 

Właściwie nieograniczoną ilość diagramów do wydrukowania i wypełnienia możesz znaleźć w internecie. Jeśli nie radzisz sobie jeszcze z komputerem, poproś o pomoc rodzinę lub sąsiadów.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content