fbpx

Sprawny umysł na lata

Skrzynka narzędziowa seniora, czyli co zrobić dla swojej pamięci

by Piotr Łącki

Prowadząc treningi pamięci dla osób 60+, na koniec zajęć przygotowuję krótkie podsumowanie omawianych treści. Ta swoista „skrzynka narzędziowa seniora” ma pomóc uczestnikom utrzymać aktywność po zakończeniu cyklu warsztatów. Jak i co możemy zrobić dla naszej pamięci? Zapraszam na krótki przegląd. 

Jak zadbać o pamięć w wieku 60+? 4 porady

A. Zadbaj o siebie już dziś
Jakość Twojego życia zależy od tego, jakie działania podejmiesz. Możesz przeciwdziałać procesom starzenia się. Krok po kroku staraj się wprowadzać zmiany w swoje życie. Nie odkładaj tego na przyszłość.


B. Jeden obszar na raz 
Gdy człowiek stara się zmienić zbyt dużo na raz, bardzo często to się nie udaje. Warto wyznaczyć sobie jeden konkretny cel

Jeśli chcesz się więcej ruszać, możesz założyć sobie na przykład, że od dziś trzy razy w tygodniu będziesz spacerować 30 minut. Gdy dotrzymasz tego postanowienia przez 2 miesiące, wtedy możesz pomyśleć, co jeszcze chcesz wprowadzić w swoje życie (np. więcej ćwiczeń pamięci). Ciało i umysł są połączone. Trudno jest zadbać o pamięć w oderwaniu od ciała. 

C. Cierpliwość
Zgodnie z przysłowiem: „nie od razu Rzym zbudowano”, zwykle nie osiąga się natychmiast imponujących wyników. Potrzeba nieco czasu, aby zauważyć korzystnie działanie zmian na nasze ciało i umysł. 

 




D. Mogą pojawić się trudności
Według badań 50% osób porzuca swoje postanowienia noworoczne po dwóch tygodniach. To pokazuje, jak trudno jest z sukcesem przeprowadzić zmianę oraz jak silne są nasze przyzwyczajenia. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Mówi się nawet, że przez pierwsze trzydzieści lat naszego życia to my kształtujemy nasze nawyki, a przez ostatnich trzydzieści lat życia to nawyki kształtują nasze zachowanie.

Konkretny plan i cierpliwość pomagają w przezwyciężeniu trudności i osiągnięciu celu. Nieraz warto być także wyrozumiałym względem siebie.

Co możemy zrobić dla pamięci w wieku 60+? 

A. Pamiętaj o gimnastyce
Ciało rozluźnione łatwiej przyswaja nowe informacje. Łatwiej jest również przypomnieć sobie ważne informacje w momencie, gdy jesteś zrelaksowany. O codziennej rozgrzewce oraz o innych ćwiczeniach, o których należy pamiętać w wieku 60+, przeczytasz w tym artykule.

Ćwiczenia fizyczne na emeryturze
Ćwiczenia fizyczne na emeryturze

Czas z wnukami




B. Każdego dnia pozwól „spocić się” swojemu umysłowi
Przeznacz na to choćby kwadrans dziennie. Regularność jest kluczem do sukcesu. Zestaw ćwiczeń do samodzielnego wypełnienia znajdziesz tutaj.


C. Twój mózg uwielbia nowości!
Staraj się czymś go zaskoczyć, zamiast ciągle rozwiązywać krzyżówki. Naucz się rozwiązywać sudoku bądź układaj figury za pomocą figur tangramu. Ćwiczenia umysłowe w ramach cyklu „Pół godziny dla umysłu” do pobrania znajdziesz tutaj.

wyzwanie dla umysłu w wieku 60+




D. Używaj swojej wyobraźni
Łatwiej zapamiętujemy i przypominamy sobie rzeczy, gdy używamy wyobraźni. Jeśli więc chcesz coś zapamiętać, chociażby listę zakupów, staraj się wyobrazić produkty, które chcesz kupić (najlepiej łącząc je w historyjkę). W ten sposób możesz regularnie ćwiczyć pamięć przy codziennych czynnościach.


D. Planuj przyszłość
Badania pokazują, że taka postawa wpływa pozytywnie na jakość i czas trwania życia. W Japonii jednym z sekretów długowieczności jest znalezienie swojego ikigaj, czyli celu, dla którego chce się rano wstać z łóżka.

Jeśli interesują Cię podróże, to wiele ciekawych rekomendacji o podróżach po Polsce znajdziesz na tym blogu.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content