fbpx

Ćwiczenia umysłowe dla młodych duchem na cały rok

Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby?

by Piotr Łącki
Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby

Wiele osób ma problem z zapamiętaniem imion nowo poznanych osób. Sytuacja taka zdarza się o wiele częściej, niż nam się wydaje, choć mało kto przyzna się do tego głośno. Zapraszam na 5 wskazówek, które pomogą temu zaradzić.

Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby?

Ważne jest nastawienie

Zapamiętanie imienia, jeśli do tej pory szło Wam nie najlepiej, będzie związane z dodatkowym wysiłkiem umysłowym. Wiem jednak, że jeśli zdecydowaliście się przeczytać ten artykuł, macie intencję, by to zmienić. 

Albert Einstein mawiał, że „szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Poniższych 5 wskazówek powie Wam, co zrobić inaczej.

Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby? 5 wskazówek

1. Skoncentrujcie się na tym, żeby usłyszeć imię
Skupienie uwagi w tym momencie jest bardzo ważne. Niektóre osoby koncentrują się na podaniu ręki i w ten sposób umyka im imię rozmówcy. 

2. Powtórzcie imię
W ten sposób upewnicie się, że dobrze usłyszeliście i zapamiętaliście imię nowo poznanej osoby. Powtórka, dodatkowo, dobrze działa na pamięć. 

3. Znajdźcie skojarzenie nawiązujące do rozmówcy.
Może znacie kogoś o tym samym imieniu? Albo imię Waszego nowego rozmówcy z kimś/czymś Wam się kojarzy? Włączenie skojarzeń do procesu zapamiętywania wzmacnia powstanie śladu pamięciowego. 

4. Zwracajcie się po imieniu. 
W czasie spotkania przynajmniej kilka razy użyjcie imienia nowo poznanej osoby. Taka forma komunikacji nie tylko wspomaga zapamiętanie, ale również sprawia, że rozmowa staje się bardziej personalna. 

5. Poproście o przypomnienie imienia.
Może się zdarzyć, że mimo najlepszych chęci i miło prowadzonej rozmowy zapomnicie imię rozmówcy w czasie pierwszego spotkania. Pamiętajcie, że w takiej sytuacji możecie po prostu poprosić o przypomnienie imienia. 

Wiele osób się tego wstydzi i wydaje im się, że tak nie wypada. Nie ma co dać się zawładnąć takiemu sposobowi myślenia! Zapomnienie imienia nowo poznanej osoby może zdarzyć się każdemu i nie ma co się przejmować. Szacunek rozmówcy okażecie wtedy, gdy będziecie wiedzieli, z kim prowadzicie dyskusję. 

CHCESZ ĆWICZYĆ PAMIĘĆ?
POLECAM ZESTAWY ĆWICZEŃ UMYSŁOWYCH!

Emerytura pełna energii pakiet książek psychologicznych

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku

Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby?, publikacja: czerwiec 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content