fbpx

Sprawny umysł na lata

Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby?

by Piotr Łącki
Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby

Wiele osób ma problem z zapamiętaniem imion nowo poznanych osób. Sytuacja taka zdarza się o wiele częściej, niż nam się wydaje, choć mało kto przyzna się do tego głośno. Zapraszam na 5 wskazówek, które pomogą temu zaradzić.

Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby?

Ważne jest nastawienie

Zapamiętanie imienia, jeśli do tej pory szło Wam nie najlepiej, będzie związane z dodatkowym wysiłkiem umysłowym. Wiem jednak, że jeśli zdecydowaliście się przeczytać ten artykuł, macie intencję, by to zmienić. 

Albert Einstein mawiał, że „szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Poniższych 5 wskazówek powie Wam, co zrobić inaczej.

Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby? 5 wskazówek

1. Skoncentrujcie się na tym, żeby usłyszeć imię
Skupienie uwagi w tym momencie jest bardzo ważne. Niektóre osoby koncentrują się na podaniu ręki i w ten sposób umyka im imię rozmówcy. 

 


2. Powtórzcie imię
W ten sposób upewnicie się, że dobrze usłyszeliście i zapamiętaliście imię nowo poznanej osoby. Powtórka, dodatkowo, dobrze działa na pamięć. 

3. Znajdźcie skojarzenie nawiązujące do rozmówcy.
Może znacie kogoś o tym samym imieniu? Albo imię Waszego nowego rozmówcy z kimś/czymś Wam się kojarzy? Włączenie skojarzeń do procesu zapamiętywania wzmacnia powstanie śladu pamięciowego. 

4. Zwracajcie się po imieniu. 
W czasie spotkania przynajmniej kilka razy użyjcie imienia nowo poznanej osoby. Taka forma komunikacji nie tylko wspomaga zapamiętanie, ale również sprawia, że rozmowa staje się bardziej personalna. 

Czas z wnukami

5. Poproście o przypomnienie imienia.
Może się zdarzyć, że mimo najlepszych chęci i miło prowadzonej rozmowy zapomnicie imię rozmówcy w czasie pierwszego spotkania. Pamiętajcie, że w takiej sytuacji możecie po prostu poprosić o przypomnienie imienia. 

Wiele osób się tego wstydzi i wydaje im się, że tak nie wypada. Nie ma co dać się zawładnąć takiemu sposobowi myślenia! Zapomnienie imienia nowo poznanej osoby może zdarzyć się każdemu i nie ma co się przejmować. Szacunek rozmówcy okażecie wtedy, gdy będziecie wiedzieli, z kim prowadzicie dyskusję. 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku

Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby?, publikacja: czerwiec 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content