W kolejnej odsłonie Biblioteki dojrzałego człowieka naszym przewodnikiem po świecie literatury będzie Ilona Zakowicz, założycielka literackiej grupy dyskusyjnej Cafe UTW. Wybrała dla nas pięć książek, które na różne sposoby poszerzą nasze spojrzenie na świat.
Ubogacające książki na wiosnę i lato
Biblioteka dojrzałego człowieka – co to za cykl?
W ramach Biblioteki dojrzałego człowieka średnio raz na trzy miesiące na stronie będą pojawiały się propozycje książkowe wybrane przez specjalistów pracujących z osobami 60+ oraz zaproszonych gości. Nie zabraknie również rekomendacji od seniorów.
Celem cyklu jest inspirowanie, poszerzanie perspektyw, zwiększanie tolerancji, otworzenie na piękno i różnorodność świata, pobudzenie do refleksji i działania.
Umberto Eco powiedział kiedyś, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Poszerzmy zatem wspólnie nasze perspektywy. Dajmy się porwać niezwykłym historiom, wspaniałym ludziom i ciekawym miejscom.
Ubogacające książki na wiosnę i lato
Hendrik Groen, Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4
Książka napisana została w formie dziennika prowadzonego przez Hendrika Groena, seniora, który mieszka w domu spokojnej starości w północnej części Amsterdamu. W krótkich, szczerych, zabawnych i ironicznych wpisach Hendrik ukazuje pełen wzlotów i upadków rok swojego życia.
Towarzyszymy zarówno jemu, jak i jego przyjaciołom, w codziennym życiu w domu opieki. Wspólnie z nimi doświadczamy wielu radości i smutków. Jest to wzruszająca, ciepła, zabawna, a miejscami także nostalgiczna książka.
Olga Tokarczuk, Joanna Concejo, Zgubiona dusza
Pięknie wydana, wyjątkowa książka przemawiająca nie tylko słowami, ale także wyjątkowymi obrazami. Jest rodzajem dwugłosu pisarki, Olgi Tokarczuk oraz ilustratorki Joanny Concejo.
To wyjątkowa, metaforyczna opowieść o zagubieniu i odnajdywaniu siebie, czekaniu, uważności, cierpliwości, którą się kontempluje i do której się wraca.
Rick Hanson, Szczęśliwy mózg. Wykorzystaj odkrycia neuropsychologii, by zmienić swoje życie
Z książki dowiemy się: jak funkcjonuje mózg, jak przebiegają procesy tworzenia się negatywnych myśli, dlaczego skupiamy się raczej na tym, co negatywne, niż na tym, co pozytywne.
Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby dzięki ukrytej mocy codziennych doświadczeń móc zbudować nowe struktury neuronowe w mózgu, a w rezultacie – zmienić swoje życie na lepsze.
Sándor Márai, Księga ziół
Niewielki zbiór wskazówek, przemyśleń, refleksji oraz tak zwanych prawd elementarnych. Jak napisał Autor: „(…) ta książka będzie taka, jak dawne zielniki, które prostymi przykładami pragnęły odpowiedzieć na pytanie, co trzeba robić, gdy kogoś boli serce, albo gdy Bóg go opuścił”.
Ta niewielkich rozmiarów książka to perełka do wielokrotnego czytania.
Ilona Wiśniewska, Białe. Zimna wyspa Spitsbergen
W książce Białe… Polka, Ilona Wiśniewska, z pasją opowiada historię niezwykłych zakątków Spitsbergenu, największej wyspy norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce.
Jest to rodzaj kroniki dalekiej Północy, w której zapisane zostały losy współczesnych osadników, to także galeria ciekawych postaci i miejsc tworząca niezwykły klimat tego reportażu.
ILONA ZAKOWICZ jest nauczycielką akademicką, kulturoznawczynią, gerontolożką, specjalistką ds. polityki senioralnej. Od 10 lat działa na rzecz osób starszych.
W tym czasie pełniła m.in. funkcję Rzeczniczki Seniora i Opiekuna , doradczyni ds. polityki senioralnej, koordynatorki ds. zarządzania informacją i kontaktów z mediami, koordynatorki projektów senioralnych we Wrocławskim Centrum Seniora i Przestrzeni Trzeciego Wieku (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego).
Od lat podejmuje działania na rzecz upowszechniania wiedzy gerontologicznej, jako trenerką, doradczyni, edukatorka i wykładowczyni. Współpracując z uczelniami wyższymi, między innymi jako doktorantka, wykładowczyni brała udział w wielu konferencjach naukowych, krajowych i międzynarodowych.
Jest autorką projektów szkoleń, warsztatów, gier o charakterze edukacyjnym oraz 30 publikacji naukowych z zakresu andragogiki i gerontologii. Interesuje się gerontologią, tanatologią, andragogiką, polityką senioralną i silver marketingiem. Naukowo zajmuje się między innymi badaniem wizerunku osób starszych w mediach.
Chcesz być na bieżąco? Polub psychologdlaseniora.pl na Facebooku.
Przeczytaj również:
Biblioteka dojrzałego człowieka #1
Ubogacające książki na wiosnę i lato, publikacja: maj 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.