Wielkimi krokami zbliża się święto osób 60+ w stolicy Dolnego Śląska. Wrocławskie Dni Seniora potrwają od 6 września do 6 października. W ich ramach odbędzie się ponad 200 wydarzeń. O najciekawszych opowiedziała nam Kamila Polańska, koordynator imprezy. Zapraszam do udziału.
Piotr Łącki: Czym są Wrocławskie Dni Seniora?
Kamila Polańska, koordynator Dni Seniora: Wrocławskie Dni Seniora to ogromne święto dla osób w wieku 60+. Odbywają się na przełomie września i października. To cztery tygodnie różnorodnych wydarzeń z zakresu kultury, sportu, edukacji, zdrowia i rekreacji.
Od 2009 roku Wrocławskie Centrum Seniora wraz z partnerami organizuje święto seniorów we Wrocławiu. W obchodach każdego roku bierze udział kilkanaście tysięcy seniorów z całego Dolnego Śląska i innych regionów Polski.
Dni Seniora 2019 trwają od 6 września do 6 października. Czeka nas blisko 200 różnorodnych wydarzeń, a swoją ofertę zaprezentuje blisko 100 partnerów. W harmonogramie znaleźć będzie można bezpłatne prelekcje, wykłady, spotkania, konsultacje, badania, różnorodne warsztaty i treningi.
Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy we Wrocławskim Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim 6.
Piotr Łącki: Na jakich 5 wydarzeń szczególnie zaprasza Pani osoby 60+?
Kamila Polańska: Przede wszystkim na inaugurację Dni Seniora 2019, która w tym roku odbędzie się 6 września, w piątek. Zapraszam wszystkich od godziny 9.30 na plac Nowy Targ, gdzie do godziny 11.30 będzie można się zarejestrować do Kapeluszowego Rekordu Wrocławia.
W tym miejscu odbędą się występy zespołów tanecznych, będzie możliwość bezpłatnego sfotografowania się w fotobudkach, będą stoiska partnerskie z bezpłatnymi poradami.
O godzinie 11.30 wyruszy w kierunku sceny na Rynku barwny korowód, Marsz Kapeluszy. Tam też o godzinie 12.00 nastąpi oficjalne otwarcie Dni Seniora, wręczenie symbolicznych kluczy do bram miasta dla Królowej i Króla Seniorów. Rozstrzygniemy również konkursy i wręczymy statuetki dla Przyjaciół Seniorów.
Podsumowaniem tego dnia będzie wspaniały koncert „Muzyczny kalejdoskop” w wykonaniu wrocławskiego zespołu Oldersi. W skład tego zespołu wchodzą seniorzy, wspaniali rockandrollowcy.
Kolejnymi wydarzeniami, na które chciałabym Państwa zaprosić, są przeglądy twórczości senioralnej. W ramach tych przeglądów mamy między innymi:
– 15 września – Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych (Strefa Kultury Wrocław, Mazowiecka 17, godz. 10.00-17.00)
– 16 września – Przegląd Amatorskich Chórów Senioralnych (Teatr Muzyczny Capitol, Piłsudskiego 67, od godz. 10.00)
– 1 października – Przegląd Kabaretów i Małych Form Teatralnych (CK Agora, Serbska 5a, od godz. 10.00)
Jeżeli chodzi o szeroką prezentację oferty partnerów Dni Seniora, seniorzy będą mogli zapoznać się z nią w ramach Targów Senioralnych, które w tym roku po raz pierwszy odbędą się w Teatrze Polskim (ul. Gabrieli Zapolskiej 3) 29 września w godzinach 10.00-16.00. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy.
Na miejscu odbędą się bezpłatne konsultacje, badania; będzie można uzyskać rabaty, skorzystać z promocji na usługi i produkty przeznaczone dla seniorów. Zwieńczeniem tego dnia będzie o godz. 17.00 wspaniały koncert pt. „Spotkanie opery z operetką”, który koordynuje Scena Kamienica.
Warto również wspomnieć, że w tym roku mamy szeroką ofertę taneczną. Już 6 września zaczynamy Balem Kapeluszy, który organizuje Polski Komitet Pomocy Społecznej przy ul. Dubois.
Dodatkowo na dachu Muzeum Współczesnego odbędzie się 14 września, już po raz trzeci, wspaniała międzypokoleniowa potańcówka. Serdecznie zapraszamy. Potańcówki będą także w Firleju i w Stowarzyszeniu TRATWA. Na koniec Dni Seniora (3 października) będzie miał miejsce wielki bal w Restauracji Letniej w ZOO.
Piotr Łącki: Dni Seniora we Wrocławiu to również pięć bardzo ciekawych konkursów dla osób 60+, do których już w sierpniu można zgłosić swój udział.
Kamila Polańska: Pierwszy to konkurs na projekt krasnala „Seniorka”, wykonanego dowolną techniką. Mogą się zgłaszać zarówno osoby indywidualne, jak i grupy senioralne oraz międzypokoleniowe z całej Polski. K
W drugim konkursie pn. „Wrzeciona czasu” czekamy na historie (biografie) najstarszych wrocławian związane z naszym miastem. Powinny być spisane w wersji papierowej lub elektronicznej, prozą lub wierszem.
Trzeci konkurs – fotograficzny, pt. „Tajemniczy, nieznany Wrocław”, ma na celu pokazanie mało popularnych i oryginalnych miejsc we Wrocławiu w obiektywie seniorów.
Czwarty konkurs polega na ułożeniu Hymnu Dni Seniora. Tutaj mogą startować również osoby indywidualne, jak i grupy senioralne (zarówno te formalne, jak i nieformalne). Ocenie będzie podlegać kompozycja muzyczna, tekst oraz wykonanie.
Ostatni konkurs, konkurs plastyczny, polega na stworzeniu pracy plastycznej inspirowanej twórczością literacką Edwarda Stachury.
Szczegółowe informacje na temat konkursów można zaczerpnąć na stronie internetowej www.seniorzy.wroclaw.pl w zakładce Dni Seniora, gdzie dostępne są już wszystkie regulaminy. Serdecznie zapraszamy do udziału.