fbpx

Sprawny umysł na lata

Filmy do obejrzenia po 60-tce: Butelki zwrotne

by Piotr Łącki

Starszy nauczyciel, Józef Tkaloun, rezygnuje z pracy w szkole w Pradze. Nie zamierza jednak siedzieć w czterech ścianach. Zatrudnienie znajduje finalnie w… skupie butelek w pobliskim supermarkecie. Zapraszam na film o ludziach, którzy nigdy nie rezygnują z poszukiwania jasnej strony życia.

Czym jest cykl Filmy do obejrzenia po 60-tce?

W ramach cyklu będą prezentowane filmy, które warto obejrzeć po przejściu na emeryturę. Jeśli chcesz dowiedzieć, dlaczego kino jest nazywane 10 muzą oraz dlaczego warto oglądać i dyskutować o filmach, zapraszam do pierwszego artykułu całego cyklu. 

Większość filmów z mojej listy bez problemu znajdziesz w bibliotece, jako dodatek do gazety czy w programie TVP Kultura. W razie problemów z ich zdobyciem, poproś o pomoc rodzinę, sąsiadów lub przyjaciół. Mam cichą nadzieję, że obejrzysz te filmy.

 

Jakie filmy polecam w ramach cyklu Filmy do obejrzenia po 60-tce?

Choć goni nas czas, reż. Rob Reiner
Prosta historia, reż. David Lynch
Młodzi duchem, reż. Stephen Walker
Buena Vista Social Club, reż. Wim Wenders
Butelki zwrotne, reż. Jan Svěrák
Lawendowe wzgórze, reż. Charles Dance
Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes
Żelazna Dama, reż. Phyllida Lloyd
Jeszcze nie wieczór, reż. Jacek Bławut
Pora umierać, reż. Dorota Kędzierzawska

Czas z wnukami


Butelki zwrotne – dlaczego warto obejrzeć ten film?

Tym razem w naszą filmową podróż przeniesiemy się do Czech. Głównym bohaterem tej historii jest Józef Tkaloun, starszy nauczyciel, który po nieprzyjemnym incydencie rezygnuje z pracy w szkole w Pradze.

Nie zamierza jednak siedzieć w czterech ścianach. Podejmuje różne dorywcze prace, m.in. jako kurier rowerowy, by w końcu znaleźć zatrudnienie w… skupie butelek w pobliskim supermarkecie.

Okienko, przez które ludzie podają butelki, staje się miejscem spotkań, zawierania przyjaźni i szczerych zwierzeń.

Żona głównego bohatera jest zazdrosna o nową pracę męża, robi mu wyrzuty, że nie chce spędzać z nią czasu. Józef postanawia na czterdziestą rocznicę ślubu sprawić jej niespodziankę. Organizuje lot balonem, który o mały włos nie kończy się tragicznie.

Foto copyright: Biograf Jan Sverak, Portobello Pictures, Phoenix Film Investments, The Czech Republic State Fond for Support and Development of Cinematography, TV Nova U.F.O. Pictures.

Siłą tego filmu jest jego prostota. Czesi w niezwykły sposób potrafią przekuć proste, życiowe historie na pasjonującą opowieść. Butelki zwrotne to ciepła historia o ludziach, którzy nigdy nie rezygnują z poszukiwania jasnej strony życia.

Film podejmuje zarazem, bez oceniania i moralizatorstwa, tematy takie jak radzenie sobie ze słabościami i ich akceptację, dbanie o relacje z innymi, podchodzenie do starości, a także znalezienie sobie miejsca w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Jest to jedna z najlepszych czeskich komedii pierwszej dekady XXI wieku.

Więcej o filmie można dowiedzieć się tutaj.

You may also like

Leave a Comment

Skip to content